restrukturyzacja

Artykuły - Restrukturyzacja (212)

 • Fala restrukturyzacji dopiero przed nami. Eksperci: Tarcze spowolniły proces

  Fala restrukturyzacji dopiero przed nami. Eksperci: Tarcze spowolniły proces

  Z danych z sądów rejonowych wynika, że w ub.r. wpłynęło do nich w sumie o 20,5 proc. mniej wniosków o restrukturyzację niż w 2019 roku. Największe spadki zanotowano w Częstochowie - o ponad 72 proc., w Opolu - o 55,5 proc., a także w Płocku - o ok. 55 proc. Jednak w niektórych miastach były widoczne wzrosty i to nawet na poziomie 300 proc. Taki wynik był w Gorzowie Wielkopolskim. Z kolei w Szczecinie przybyło aż 84 proc. wniosków, a w Kielcach - 62,5 proc.
 • Ratowanie polskich firm będzie trudniejsze

  Ratowanie polskich firm będzie trudniejsze

  Zmiany podatkowe są bardzo niekorzystne dla firm, które z powodu kłopotów finansowych wywołanych recesją chcą przeprowadzić restrukturyzację. Utrudnią uzasadnione gospodarczo reorganizacje grup kapitałowych, negatywnie wpłyną na pokryzysową rzeczywistość.
 • COVID-19. Firmy planują restrukturyzację

  COVID-19. Firmy planują restrukturyzację

  Pandemia COVID-19 oraz wywołane przez nią skutki gospodarcze wpływają negatywnie na sytuację firm obecnych na polskim rynku. Ponad połowa ankietowanych firm oceniła, że sytuacja w jakiej się znajduje ich firma jest średnia lub zła - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.
 • Dane z sądów: Fala upadłości dopiero przed nami

  Dane z sądów: Fala upadłości dopiero przed nami

  W drugim kwartale br. złożono mniej wniosków o ogłoszenie upadłości firm niż we wcześniejszych trzech miesiącach. Tak było w zdecydowanej większości sądów rejonowych, które zajmują się tymi kwestiami.
 • Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe w dobie koronawirusa - co oferuje Tarcza Antykryzysowa?

  Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe w dobie koronawirusa - co oferuje Tarcza Antykryzysowa?

  ​Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa wstrząsnął niejednym przedsiębiorcą. Zamrożenie gospodarki oznaczające w wielu przypadkach konieczność zawieszenia działalności, a w konsekwencji utratę płynności finansowej, dla wielu firm zakończy się bankructwem, w najlepszym razie poważnymi kłopotami. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się wszczęcie postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego, biorąc dodatkowo pod uwagę, że przepisy Tarczy Antykryzysowej przewidują w tym zakresie pewne ułatwienia.
 • Będzie bankrutować coraz więcej polskich firm

  Będzie bankrutować coraz więcej polskich firm

  W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. liczba upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się zaledwie o 1,2 proc. Jednak w najbliższych miesiącach będzie ich coraz więcej, zwłaszcza w trzech branżach.
 • ZM Henryk Kania: Brak dokumentów i serwera. Problemy z postępowaniem restrukturyzacyjnym

  ZM Henryk Kania: Brak dokumentów i serwera. Problemy z postępowaniem restrukturyzacyjnym

  Zakłady Mięsne Henryk Kania w restrukturyzacji poinformowały, że zarządca ustanowiony dla spółki w przyspieszonym postępowaniu układowym złożył w Sądzie Rejonowym Katowice - Wschód wniosek o przedłużenie terminu do sporządzenia planu restrukturyzacyjnego i spisu wierzytelności. Pojawiło się także pismo o rozważenie, czy nie zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego.
 • Prezes Pekao: restrukturyzacja przyniesie do 100 mln zł oszczędności rocznie

  Prezes Pekao: restrukturyzacja przyniesie do 100 mln zł oszczędności rocznie

  - Pekao szacuje, że planowana restrukturyzacja zatrudnienia przyniesie od przyszłego roku do 100 mln zł oszczędności rocznie - poinformował w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami prezes Pekao SA Michał Krupiński.
 • Coraz więcej firm wychodzi na prostą

  Coraz więcej firm wychodzi na prostą

  Coraz więcej firm zagrożonych upadłością podejmuje próbę wyjścia na prostą - wynika z raportu międzynarodowego ubezpieczyciela należności Coface za 2018 r.
 • Restrukturyzacja przedsiębiorstwa sposobem na wyjście z kryzysu

  Restrukturyzacja przedsiębiorstwa sposobem na wyjście z kryzysu

  Utrata płynności finansowej zdarza się nawet najbardziej stabilnym podmiotom. Nie zawsze kończy się ona upadkiem przedsiębiorstwa. Nawet gdy dojdzie do egzekucji, a do firmy wkroczy komornik, nie jest jeszcze za późno na wyjście z kryzysu. Remedium na problemy przedsiębiorcy stanowi restrukturyzacja przedsiębiorstwa.

Filmy - Restrukturyzacja (2)

 • Ułatwienia dla kredytobiorców we frankach

  Minister finansów zapowiada podpisanie najpóźniej do piątku rozporządzenia w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego korzyści z tytułu zrestrukturyzowanych kredytów oraz ujemnych rat kredytowych. To duże ułatwienie dla osób zadłużonych m.in. we frankach szwajcarskich, które mają problemy ze spłatą rat. Banki z kolei będą mogły zakwalifikować straty poniesione z tytułu restrukturyzacji kredytu jako koszt uzyskania przychodu. - Ograniczeniem, które wskazywane było często przez ekspertów, banki oraz przez osoby fizyczne zadłużone we frankach szwajcarskich, było to, że jakakolwiek restrukturyzacja tego zadłużenia, choćby ustalenie kursu, który nie jest rynkowy, rodzi konsekwencje podatkowe. Oznacza to, że korzyść, którą kredytobiorca ma z tytułu restrukturyzacji kredytu, jest opodatkowana jako zwykły dochód - wyjaśnia minister Mateusz Szczurek. Projekt nowego rozporządzenia zakłada, że również w przypadku ujemnych rat kredytowych kredytobiorca będzie zwolniony z obowiązku podatkowego. Obecny poziom stawki referencyjnej LIBOR, stanowiącej podstawę do obliczenia wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, wynosi -0,8 proc. – W przypadku niektórych kontraktów kredytowych LIBOR plus marża daje ujemne stopy procentowe, ujemne odsetki. Jest to rzecz jeszcze do niedawna nie do pomyślenia. Dziś niektórzy klienci mają ujemne oprocentowanie swoich kredytów i to bank dopłaca im do obsługi, niejako płaci odsetki od kredytu, który sami zaciągnęli – informuje Szczurek. – Ta sytuacja również stanowi dochód klienta i ten dochód zwalniamy z podatku.
 • Nie będzie nacjonalizacji firm budowlanych?

  Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, już od kilku dni mówi o tym, że firmy z sektora budowlanego, które maja kłopoty finansowe, nie powinny być pozostawione same sobie. W rozmowie z Newserią zaprzecza jednak, jakoby chodziło o nacjonalizację.