reprywatyzacja

Artykuły - Reprywatyzacja (48)

 • Era kapitalizmu państwowego po COVID-19

  Era kapitalizmu państwowego po COVID-19

  Marksizm, który od czasu światowego kryzysu finansowego ponownie cieszy się zainteresowaniem, definiuje kapitalizm państwowy jako system społeczny łączący kapitalizm z własnością lub kontrolą państwa, które działa de facto jak jedna wielka korporacja. Od komunizmu różni się w tym sensie, że w systemie kapitalizmu państwowego nadal istnieje własność prywatna, a równocześnie ścieżkę gospodarki wytycza silny rząd. Kapitalizm państwowy istnieje niemal tak długo, jak sam kapitalizm.
 • Rachunek sumienia i strat

  Rachunek sumienia i strat

  Nie da się oddzielić od siebie kwestii polskich reparacji wojennych od Niemiec od uporządkowania w Polsce stosunków własnościowych oraz potencjalnych odszkodowań związanych z mieniem bezspadkowym po obywatelach państw europejskich pochodzenia żydowskiego.
 • W Kongresie USA głosowanie o restytucji mienia ofiar Holokaustu

  W Kongresie USA głosowanie o restytucji mienia ofiar Holokaustu

  W amerykańskim Kongresie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie ustawy o restytucji mienia ofiar Holokaustu. Środowiska polonijne biją na alarm, argumentując, że nowe prawo uderzy w interesy naszego kraju. Polskie władze uspokajają, twierdząc, że ustawa nie niesie za sobą żadnych praktycznych konsekwencji.
 • ​"Rzeczpospolita": Zrzutka na reprywatyzację

  ​"Rzeczpospolita": Zrzutka na reprywatyzację

  Państwo planuje przez dziesięć lat wydać 30 mld na reprywatyzację. Dodatkowe pieniądze mają dać samorządy - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 • Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  - Jeśli rząd zamknie możliwość dochodzenia obcokrajowcom praw w polskich sądach, to będziemy szukać sprawiedliwości w międzynarodowych trybunałach oraz sądach arbitrażowych - zapowiadają pełnomocnicy dawnych właścicieli nieruchomości.
 • Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami oraz rok na złożenie roszczeń - to m.in. zapisy projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Według szacunków, jej wejście w życie oznaczałoby wydatki od 10 do 15 mld zł.
 • ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  Po 8 godzinach obrad komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy zakończyła w poniedziałek swą pierwszą rozprawę. Przesłuchano dwóch świadków, trzeci odmówił zeznań, za co został ukarany grzywną. Szef komisji Patryk Jaki zarządził przerwę do 29 czerwca. Były urzędnik stołecznego ratusza Krzysztof Śledziewski podtrzymał w poniedziałek przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ingerowała w jedno z postępowań reprywatyzacyjnych.
 • Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Katowicka prokuratura ostatecznie zablokowała reaktywację przedwojennej spółki Giesche S.A. Wcześniej grupa osób próbowała odzyskać prawa do dawnego mienia firmy, mimo że zostało za nie wypłacone odszkodowanie. Kwotę roszczeń oszacowano na kilkaset milionów złotych.
 • Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Prokuratury w całym kraju zapobiegły już kilkudziesięciu próbom reaktywowania lub przerejestrowania przedwojennych spółek, które mogły brać udział w przejmowaniu reprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Katowicach - podała Prokuratura Krajowa.
 • Władze Warszawy o decyzji MSP

  Władze Warszawy skrytykowały postanowienie Ministerstwa Skarbu o nieprzyznaniu stolicy dotacji na reprywatyzację. Podobnie jak w latach poprzednich, Hanna Gronkiewicz-Waltz chciała uzyskać 200 milionów złotych na wypłatę odszkodowań związanych ze skutkami tak zwanego dekretu Bieruta.

Filmy - Reprywatyzacja (12)

 • "Pytania do TSUE sprawiają, że mafia reprywatyzacyjna może czuć duże wsparcie"

  Sąd Okręgowy w Warszawie na kanwie jednej ze spraw kryminalnych postanowił wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z pytaniem dotyczącym wykładni przepisów prawa unijnego. W obawie o wydłużenie czasu trwania procesu w sprawie gangu mokotowskiego, prokurator chce wnioskować o wycofanie tego pytania prejudycjalnego. Zdaniem kandydata PiS na prezydenta Warszawy takie pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są formą wparcia także dla mafii reprywatyzacyjnej. - To sprawia że mafia reprywatyzacyjna może czuć duże wsparcie - zarówno sędziowie jak i prezydenci miast powinni dbać o interes publiczny, a nie o grupy przestępcze - powiedział Jaki. (TVN24/x-news)
 • Marek M., biznesmen zamieszany w aferę reprywatyzacyjną usłyszał zarzuty. Prokuratura oskarża go o trzy przestepstwa

  Marek M. zamieszany w sprawę handlu roszczeniami do warszawskich nieruchomości usłyszał zarzuty. To m.in. przywłaszczenie mienia a także posługiwanie się podrobionymi dokumentami. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. - Marek M złożył wyjaśnienia i nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Prokuratorzy analizują materiał dowodowy pod kątem wystąpienia z ewentualnym wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego lub zastosowania środków zapobiegawczym o charakterze wolnościowym – poinformował Piotr Kowalczuk z Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu. (TVN24/x-news)
 • Szczerski o słowach prof. Zybertowicza: Ja bym takich słów nie powiedział

  „Ja bym takich słów, (jak prof. Andrzej Zybertowicz) nigdy nie powiedział” - tak wypowiedź prezydenckiego eksperta dotyczącą sporu na linii Polska-Izrael skomentował w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM szef gabinetu Andrzeja Dudy - Krzysztof Szczerski. Prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że w (polsko-izraelskim) sporze "wyraźnie widać, że Izrael walczy o to, by zachować monopol na Holokaust”. „Jako twórca pojęcia „machiny bezpieczeństwa narracyjnego” wystawił na bardzo duże wyzwanie swoimi słowami” - podkreślił gość Roberta Mazurka, który dodał także, że to, co z ustawa o IPN zrobił Andrzej Duda było racjonalne i odpowiedzialne. W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa również o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie, o to, kiedy zostanie załatwiona sprawa reprywatyzacja w tym kraju, a także kwestia pisowni nazwisk i miejscowości na litewskich terenach, gdzie Polacy są większością. „Jeśli chodzi o reprywatyzacje, to wiemy też z polskich doświadczeń, że sprawa jest naprawdę skomplikowana wewnętrznie, i oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób to postępuje na Litwie, ale wiemy, że to jest problem znacznie szerszy niż tylko w relacjach polsko-litewskich. Jeśli chodzi o pisownię, jest krok po kroku postęp, ale on jest bardzo, bardzo słaby” - powiedział Krzysztof Szczerski i dodał, że Rada Języka Litewskiego jest bardzo konserwatywna.
 • Córka J. Brzeskiej przed komisją reprywatyzacyjną: To był jeden wielki strach. Mama była bardzo zestresowana

  - To był jeden wielki strach. Baliśmy się, że ktoś wejdzie do mieszkania i zrobi jakąś krzywdę. Mama była bardzo zestresowana - mówiła Magdalena Brzeska. Córka Jolanty Brzeskiej zeznawała przed komisją weryfikacyjną w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nabielaka 9. (TVN24/x-news)