reprywatyzacja

Artykuły - Reprywatyzacja (20)

 • ​"Rzeczpospolita": Zrzutka na reprywatyzację

  ​"Rzeczpospolita": Zrzutka na reprywatyzację

  Państwo planuje przez dziesięć lat wydać 30 mld na reprywatyzację. Dodatkowe pieniądze mają dać samorządy - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 • Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  - Jeśli rząd zamknie możliwość dochodzenia obcokrajowcom praw w polskich sądach, to będziemy szukać sprawiedliwości w międzynarodowych trybunałach oraz sądach arbitrażowych - zapowiadają pełnomocnicy dawnych właścicieli nieruchomości.
 • Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami oraz rok na złożenie roszczeń - to m.in. zapisy projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Według szacunków, jej wejście w życie oznaczałoby wydatki od 10 do 15 mld zł.
 • ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  Po 8 godzinach obrad komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy zakończyła w poniedziałek swą pierwszą rozprawę. Przesłuchano dwóch świadków, trzeci odmówił zeznań, za co został ukarany grzywną. Szef komisji Patryk Jaki zarządził przerwę do 29 czerwca. Były urzędnik stołecznego ratusza Krzysztof Śledziewski podtrzymał w poniedziałek przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ingerowała w jedno z postępowań reprywatyzacyjnych.
 • Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Katowicka prokuratura ostatecznie zablokowała reaktywację przedwojennej spółki Giesche S.A. Wcześniej grupa osób próbowała odzyskać prawa do dawnego mienia firmy, mimo że zostało za nie wypłacone odszkodowanie. Kwotę roszczeń oszacowano na kilkaset milionów złotych.
 • Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Prokuratury w całym kraju zapobiegły już kilkudziesięciu próbom reaktywowania lub przerejestrowania przedwojennych spółek, które mogły brać udział w przejmowaniu reprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Katowicach - podała Prokuratura Krajowa.
 • Władze Warszawy o decyzji MSP

  Władze Warszawy skrytykowały postanowienie Ministerstwa Skarbu o nieprzyznaniu stolicy dotacji na reprywatyzację. Podobnie jak w latach poprzednich, Hanna Gronkiewicz-Waltz chciała uzyskać 200 milionów złotych na wypłatę odszkodowań związanych ze skutkami tak zwanego dekretu Bieruta.
 • "Lokatorzy niczym towar i dodatek". Sejmowa komisja o reprywatyzacji

  "Lokatorzy niczym towar i dodatek". Sejmowa komisja o reprywatyzacji

  Warszawski ratusz podjął szereg działań, by pomóc osobom dotkniętym skutkami tzw. dekretu Bieruta - zapewnił wiceprezydent stolicy Witold Pahl. Według posłów PiS, reprywatyzacja najbardziej odbiła się na kondycji lokatorów, którzy są przejmowani wraz ze swoją kamienicą "niczym towar i dodatek".
 • Reprywatyzacyjny bubel prawny

  Reprywatyzacyjny bubel prawny

  Wchodząca w sobotę nowa ustawa będzie skuteczna tylko wobec słabych. Pozostanie bezużyteczna wobec silnych. To uderzenie w jedynie w uczciwych spadkobierców.
 • Polska w reprywatyzacyjnym ogonie. Kraje naszego regionu rozwiązały problem w latach 90. XX wieku

  Polska w reprywatyzacyjnym ogonie. Kraje naszego regionu rozwiązały problem w latach 90. XX wieku

  Większość krajów naszego regionu poradziła sobie ze zwrotem znacjonalizowanych nieruchomości jeszcze w latach 90. poprzedniego stulecia. Po 1989 r. z kwestią reprywatyzacji musiały się zmierzyć wszystkie państwa byłego bloku wschodniego.

Filmy - Reprywatyzacja (9)

 • Szczerski o słowach prof. Zybertowicza: Ja bym takich słów nie powiedział

  „Ja bym takich słów, (jak prof. Andrzej Zybertowicz) nigdy nie powiedział” - tak wypowiedź prezydenckiego eksperta dotyczącą sporu na linii Polska-Izrael skomentował w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM szef gabinetu Andrzeja Dudy - Krzysztof Szczerski. Prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że w (polsko-izraelskim) sporze "wyraźnie widać, że Izrael walczy o to, by zachować monopol na Holokaust”. „Jako twórca pojęcia „machiny bezpieczeństwa narracyjnego” wystawił na bardzo duże wyzwanie swoimi słowami” - podkreślił gość Roberta Mazurka, który dodał także, że to, co z ustawa o IPN zrobił Andrzej Duda było racjonalne i odpowiedzialne. W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa również o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie, o to, kiedy zostanie załatwiona sprawa reprywatyzacja w tym kraju, a także kwestia pisowni nazwisk i miejscowości na litewskich terenach, gdzie Polacy są większością. „Jeśli chodzi o reprywatyzacje, to wiemy też z polskich doświadczeń, że sprawa jest naprawdę skomplikowana wewnętrznie, i oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób to postępuje na Litwie, ale wiemy, że to jest problem znacznie szerszy niż tylko w relacjach polsko-litewskich. Jeśli chodzi o pisownię, jest krok po kroku postęp, ale on jest bardzo, bardzo słaby” - powiedział Krzysztof Szczerski i dodał, że Rada Języka Litewskiego jest bardzo konserwatywna.
 • Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia)

  Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia).
 • Kaczyński o incjatwie PiS w sprawie wyrównania niesprawiedliwości reprywatyzacyjnych (TV Interia)

  Kaczyński o incjatwie PiS w sprawie wyrównania niesprawiedliwości reprywatyzacyjnych (TV Interia).
 • Kaczyński o incjatwie PiS w sprawie wyrównania niesprawiedliwości reprywatyzacyjnych (TV Interia)

  Kaczyński o incjatwie PiS w sprawie wyrównania niesprawiedliwości reprywatyzacyjnych (TV Interia).