renta dożywotnia

Artykuły - Renta dożywotnia (57)

 • Seniorzy oddają nieruchomości za renty dożywotnie. W ub.r. zawarto blisko 13,5 tys. takich umów

  Seniorzy oddają nieruchomości za renty dożywotnie. W ub.r. zawarto blisko 13,5 tys. takich umów

  Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w ub.r. sporządzono ponad 2,5 mln aktów notarialnych. Wśród nich odnotowano prawie 2 tysiące umów o dożywocie dotyczących nieruchomości rolnych i niemal 6 razy więcej - nieruchomości innych. Z danych wynika również, że w latach 2015-2020 było najwięcej tego typu przypadków. Natomiast w minionym roku do sądów rejonowych wpłynęło 285 spraw cywilnych w kwestii roszczeń w związku z umowami renty lub dożywocia, a 168 - do sądów okręgowych, też w pierwszej instancji. W niej załatwiono łącznie 380 spraw, w tym niespełna 100 uwzględniono w całości lub części.
 • Renta dożywotnia będzie w nowej odsłonie?

  Renta dożywotnia będzie w nowej odsłonie?

  Hipoteka odwrócona w Polsce może być dostępna w dwóch modelach. Pierwszy to renta dożywotnia oferowana m.in. przez fundusze hipoteczne, z która jako profesjonalna usługa pojawiła się 2008 roku. Drugi to odwrócony kredyt hipoteczny, czyli usługa, którą mogłyby oferować banki, gdyby zdecydowały się wprowadzić to rozwiązanie.
 • Renta dożywotnia. Kim jest przeciętny klient?

  Renta dożywotnia. Kim jest przeciętny klient?

  Średni wiek klienta, który zdecydował się na rentę dożywotnią w funduszu hipotecznym to 76 lat - tak wynika z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych, dotyczącego hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym.
 • Renta dożywotnia potrzebna od zaraz

  Renta dożywotnia potrzebna od zaraz

  Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowej regulacji, która dotyczyłaby umów zawieranych przez wyspecjalizowane podmioty i byłaby korzystniejsza dla dożywotników niż obecnie obowiązujące przepisy - to reakcja prof. Mariusza Goleckiego, rzecznika finansowego, na informacje podane w ubiegłym tygodniu przez "DGP", że w 2020 r. zawarto rekordowo dużą liczbę umów o dożywocie. A zarazem - jak zaznaczyliśmy - nadal nie uchwalono w Polsce przepisów o rencie dożywotniej, przez co zakres ochrony dożywotników jest niewystarczający.
 • Dożywocie jest w cenie

  Dożywocie jest w cenie

  W 2020 r. zawarto rekordowo dużą liczbę umów, w których ludzie przenieśli prawo do swej nieruchomości w zamian za pieniądze lub opiekę. Nadal jednak nie ma przepisów, które by wystarczająco chroniły dożywotników.
 • Renta dożywotnia? Warto się zabezpieczyć

  Renta dożywotnia? Warto się zabezpieczyć

  Średnio tysiąc złotych, ale niekiedy trzy, a nawet pięć tysięcy złotych miesięcznie - tyle wynoszą świadczenia z tytułu tzw. renty dożywotniej otrzymywane przez polskich seniorów, którzy zdecydowali się podpisać odpowiednie umowy (decydując się na przekazanie nieruchomości za wypłacane do śmierci świadczenia).
 • Renta dożywotnia za mieszkanie. Czy to się opłaca?

  Renta dożywotnia za mieszkanie. Czy to się opłaca?

  Umowy renty dożywotniej, choć od lat obecne w polskiej rzeczywistości prawnej, z trudem zdobywają popularność wśród seniorów pragnących poprawy swojej sytuacji materialnej. W ciągu ostatniej dekady zawarto niewiele ponad 80 tys. takich umów.
 • Polacy są skazani na głodowe emerytury?

  Polacy są skazani na głodowe emerytury?

  W latach 2011-2019 liczba osób z głodowymi emeryturami wzrosła w Polsce z 23,9 tys. do 261 tys. osób - wynika z danych ZUS. Wielu Polaków będzie zmuszonych do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu, aby zapewnić sobie przyzwoity poziom życia w okresie emerytalnym.
 • Groźna renta dożywotnia

  Groźna renta dożywotnia

  ​Seniorzy tracą mieszkania, bo od lat nie ma przepisów chroniących ich przed nieuczciwymi umowami na przekazanie mieszkania w zamian za rentę - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 • W 2018 roku przybyło 11 tys. nowych umów o dożywocie

  W 2018 roku przybyło 11 tys. nowych umów o dożywocie

  Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w samym 2018 roku podpisano ponad 11 tys. nowych umów o dożywocie, w wyniku których doszło do przeniesienia prawa własności nieruchomości w zamian za opiekę lub świadczenia. Mowa o tzw. umowach zawieranych indywidualnie np. pomiędzy członkami rodziny, osobami spokrewnionymi w dalszej linii, znajomymi albo ludźmi zupełnie obcymi np. seniorem i rehabilitantem.

Filmy - Renta dożywotnia (2)

 • Wciąż nie ma ustawy ws. hipoteki odwróconej

  Wciąż nie ma ustawy regulującej zasady odwróconej hipoteki. Zdaniem samej branży jest ona potrzebna, głównie po to, by zniknęły nieuczciwe firmy, których działania odstraszają emerytów od podpisywania tego rodzaju umów. - Oferta renty dożywotniej jest na rynku oferowana przez największe firmy. Z drugiej strony emeryci są ostrzegani, żeby nie korzystali z tej formy usług dlatego, że lada chwila wejdzie w życie ustawa. A rzeczywistość jest taka, że ta ustawa przez długi jeszcze czas nie wejdzie w życie - podkreśla Dariusz Brzeski, przewodniczący Rady Nadzorczej Funduszu Hipotecznego Familia, który oferuje obecnie renty dożywotnie.
 • Odwrócona hipoteka wciąż bez nadzoru

  Chcemy jak najszybszego wprowadzenia rządowych regulacji dotyczących renty dożywotniej – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia. Chodzi przede wszystkim o odpowiedni nadzór nad firmami, które oferują ten produkt dla seniorów oraz o wymogi kapitałowe (źródło: Newseria).