religie

Artykuły - Religie (91)

 • Media: Papież myśli o spotkaniu chrześcijan, żydów i muzułmanów

  Media: Papież myśli o spotkaniu chrześcijan, żydów i muzułmanów

  Papież Franciszek chce zorganizować w Rzymie spotkanie chrześcijan, żydów i muzułmanów, by wystosować przesłanie pokoju i sprzeciwu wobec przemocy - podały włoskie media powołując się na źródła izraelskie.
 • Szef frakcji chadeków: Islam nie jest częścią Niemiec

  Szef frakcji chadeków: Islam nie jest częścią Niemiec

  - Islam nie jest częścią Niemiec - oświadczył w wywiadzie prasowym jeden z czołowych polityków chadecji Volker Kauder, wywołując kontrowersje przed czwartkową konferencją przedstawicieli niemieckich władz i organizacji muzułmańskich w tym kraju.
 • Poznam sympatycznego Boga

  Poznam sympatycznego Boga

  Po nagłym pobycie w szpitalu Eric Weiner – modelowy agnostyk – zaczyna zmagać się z niespodziewanym pytaniem zadanym mu przez jedną z pielęgniarek: „Czy odnalazłeś już swojego Boga?”. Nie mogąc go zapomnieć, w końcu rusza w daleką podróż w poszukiwaniu odpowiedzi.
 • Rosja: Nauka religii do szkół. Ale wielu religii. I etyki

  "Podstawy kultur religijnych i etyki świeckiej" - to przedmiot, który ma się od jesieni znaleźć w programie nauczania we wszystkich szkołach o profilu ogólnokształcącym - podały we wtorek rosyjskie media, relacjonując spotkanie przedstawicieli różnych wyznań.
 • Szumilas: W sprawie nauczania religii w szkołach nic się nie zmienia

  Szumilas: W sprawie nauczania religii w szkołach nic się nie zmienia

  W sprawie nauczania religii w szkołach nic się nie zmienia - zapewniała w czwartek w Sejmie minister edukacji Krystyna Szumilas. Podkreśliła, że liczba godzin nauczania religii nie zmienia się oraz, że nadal są to zajęcia bezpłatne, finansowane w ramach subwencji oświatowej.
 • Episkopat: Religia powinna być w ramowym planie nauczania

  Episkopat domaga się przywrócenia religii do ramowego planu nauczania w szkołach - oświadczył zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
 • Religia w szkole zagrożona

  Religia w szkole zagrożona

  Przyzwyczailiśmy się, że przynajmniej o to nie musimy się już martwić. Nie trzeba starać się, by "się odbywało" ani by dziecko "mogło uczęszczać". Co najwyżej od czasu do czasu sprawdzimy stopnie, choć przecież wiemy, że jeśli nie mamy syna czy córki specjalnie "wywijającej" w szkole, to raczej będą to piątki i szóstki, a nie trójki i dwóje. Czy rząd chce eliminować lekcje religii ze szkół?
 • Wyrzucanie religii ze szkoły?

  Wyrzucanie religii ze szkoły?

  MEN wpisał religię w szkolny plan nauczania, finansowany przez samorządy i to one od września mogą decydować o tym, czy religia pozostanie w szkole, czy też nie - alarmuje "Nasz Dziennik".
 • Piractwo oficjalną religią

  Piractwo oficjalną religią

  Formalności trwały dwa lata, ale udało się! "Misjonarski Kościół Kopimismu" został w Szwecji oficjalnie zarejestrowawszy jako zgromadzenie wyznaniowe. Jego symbole to... Ctrl+C i Ctrl+V.
 • Palikot: Chcemy wycofać religię ze szkół

  Palikot: Chcemy wycofać religię ze szkół

  Janusz Palikot, który jest jedynką na sejmowej liście wyborczej Ruchu Palikota w Warszawie, oświadczył, że jego ugrupowanie chce doprowadzić do wycofania lekcji religii ze szkoły.

Filmy - Religie (7)

 • Modlą się do bóstw i świętych. Ta religia łączy wyznania

  Santeria jest synkretyczną religią – łączy w sobie elementy wiary katolickiej i wierzeń plemiennych. – Jako Kubańczycy jesteśmy dumni, że możemy wyznawać dwie religie jednocześnie, że nie zostały rozdzielone. Dla mnie obie są tak samo ważne – mówi wierny Marcelo Zulueta Acevedo. W XVII wieku hiszpańscy konkwistadorzy sprowadzili na wyspę niewolników z Afryki do pracy na plantacjach. Trafili tu głównie potomkowie plemienia Yoruba. Na Kubie byli przymusowo chrzczeni, a plantatorzy zakazywali im praktykowania afrykańskich religii. I w ten sposób, niewolnicy, nie chcąc porzucić swojej wiary, zadania plemiennych bóstw przypisali świętym katolickim. Modlili się do jednych i drugich jednocześnie.
 • Palą zwłoki w sarkofagach w kształcie zwierząt

  Na Bali, w miejscowości Singakerta, odbyła się ceremonia zbiorowej kremacji, zwana Ngaben. Balijscy hinduiści pożegnali w ten sposób ponad 100 zmarłych. To jedna z najważniejszych uroczystości, odbywa się mniej więcej co 4 lata. Ciała zmarłych są palone w sarkofagach w kształcie bawołu, krowy, jelenia lub lwa - w zależności od kasty, do której należał zmarły. Ceremonia kremacji jest dość kosztowna, stąd narodził się zwyczaj zbiorowych kremacji, gdyż rodziny, których nie stać na wystawną ucztę, sarkofag i zaproszenie wielu gości, dołączają do pogrzebów bogatszych sąsiadów. Po śmierci bliskich chowają ich ciała do ziemi i czekają, aż nadejdzie czas masowych uroczystości pogrzebowych. Kremacja ma uwolnić duszę zmarłego i umożliwić mu reinkarnację, czyli ponowne narodziny w innym wcieleniu.
 • Udają upiory, aby się ochronić

  Na indonezyjskiej wyspie Bali w wiosce Tegallalang dwa razy do roku odbywa się rytuał, podczas którego dzieci i dorośli paradują pomalowani jaskrawymi farbami w efektowne wzory. Ma to uchronić całą społeczność przed demonami. Większość mieszkańców Bali to hinduiści, ale jest tam też wielu buddystów, muzułmanów i chrześcijan, a wszystkich ich łączy wiara w istnienie dobrych i złych duchów, jest to bardzo zakorzenione w tej kulturze.
 • Odprawiają religijne rytuały na szczycie góry

  Znajdująca się w Bułgarii góra Rila co roku staje się świadkiem rytuałów odprawianych przez członków międzynarodowego ruchu religijnego zwanego Białym Bractwem. Założycielem ruchu, który w założeniu miał być syntezą chrześcijaństwa i hinduizmu, był bułgarski mistyk Peter Deunov. Reguła Bractwa kładzie nacisk na miłość braterską, zdrową dietę i życie w harmonii z naturą.