REGON

Artykuły - REGON (10)

 • Gdzie w internecie znaleźć informacje o kontrahencie?

  Gdzie w internecie znaleźć informacje o kontrahencie?

  Publiczne rejestry i ewidencje są konsekwentnie przenoszone do internetu. Umiejętne korzystanie z zasobów sieci pozwala zgromadzić mnóstwo informacji o podmiotach uczestniczących w obrocie gospodarczym. Podstawowe informacje rejestrowe z CEIDG albo KRS można uzupełnić danymi o majątku przedsiębiorcy i zawieranych przez niego kontraktach. Mnóstwo dodatkowych informacji można również znaleźć w funkcjonującym od tego roku repozytorium dokumentów finansowych.
 • Rząd przyjął Konstytucją Biznesu

  Rząd przyjął Konstytucją Biznesu

  Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; powołanie Rzecznika MŚP; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych - to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą we wtorek przyjął rząd. Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP (numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu).
 • Ubyło kandydatów na przedsiębiorców, ale nie samych mikrofirm

  Ubyło kandydatów na przedsiębiorców, ale nie samych mikrofirm

  Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy w Polsce przybywa bądź ubywa chętnych do rozkręcania własnego biznesu jest śledzenie danych, jakie gromadzi rejestr REGON. Jak z nich wynika, nadal więcej niż rezygnujących z prowadzenia działalności gospodarczej jest tych, którzy decydują się na otwarcie własnej firmy. Świeżo upieczonych przedsiębiorców jest jednak mniej niż w ostatnich miesiącach, na co może mieć wpływ sytuacja na rynku pracy.
 • W Polsce firmy umierają wraz z ich właścicielami, mamy złe prawo

  W Polsce firmy umierają wraz z ich właścicielami, mamy złe prawo

  Gdy umiera właściciel firmy, przestaje ona istnieć. Nie może regulować swoich zobowiązań wobec pracowników i kontrahentów. To olbrzymi problem, bo w ogólnokrajowej bazie REGON są zarejestrowane 3 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Przygotowano bardzo istotne zmiany prawne dotyczące sukcesji.
 • Polacy zakładają własne biznesy

  Polacy zakładają własne biznesy

  Polacy są coraz bardziej przedsiębiorczy. Rośnie popularność samozatrudnienia i liczba mikrofirm.
 • GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON

  GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON

  Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON. Jest łudząco podobna do oryginalnej, lecz dane firm, które się na niej znajdują są nieprawdziwe.
 • Od grudnia własna firma w ciągu 7 dni

  Od grudnia własna firma w ciągu 7 dni

  Od 1 grudnia łatwiej można założyć własna firmę. Dzięki wdrożeniu systemu informatycznego, integrującego rejestry prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Główny Urząd Statystyczny oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 • Rekordowy przyrost małych firm

  Rekordowy przyrost małych firm

  Rejestr REGON powiększył się w czerwcu o rekordową liczbę ponad 11 tysięcy jednoosobowych firm. Liczba zlikwidowanych działalności była najmniejsza od roku.
 • Obecny system stworzyli dwaj pułkownicy SB...

  Obecny system stworzyli dwaj pułkownicy SB...

  Samą myśl informatyczną mieliśmy podobno na światowym poziomie. Gorzej z wdrożeniem. Naszym największym osiągnięciem pozostaje system PESEL, który stworzyli dwaj pułkownicy SB.
 • Rejestracja firmy w CEIDG

  Rejestracja firmy w CEIDG

  Od 1 lipca br. funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej prowadzona przez Ministra Gospodarki w formie elektronicznego rejestru dostępnego przez Internet. Tym samym zmianie uległy zasady rejestracji działalności gospodarczej.