reforma OFE

Artykuły - Reforma OFE (105)

Filmy - Reforma OFE (3)

  • Joanna Kopcińska: Mam nadzieję, że reforma OFE będzie od lipca

    "Kiedy będzie od dawna zapowiadana reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych?" - takie pytanie w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM usłyszała Joanna Kopcińska. "Pani minister Rafalska, pani minister Czerwińska, Ministerstwo Finansów nad tym pracują. Z tego co wiem, analizy trwają" - odpowiedziała rzeczniczka rządu i dodała, że ma nadzieję, że reforma OFE będzie od lipca. "Pracujemy nad tym, żeby po raz pierwszy sprawiedliwie zapobiegać głodowym w przyszłości emeryturom chociażby młodych ludzi, po to, żeby było to wypracowane z udziałem pracodawcy, pracowników i państwa. Tego do tej pory nie było". Gość Marcina Zaborskiego odniósł się także do tego, że zapowiadana reforma opóźnia się w czasie. Początkowo mówiono o tym, że wejdzie w życie od stycznia. "To, że jest przesunięcie o kilka miesięcy - ja bym się w tym nie doszukiwała niczego złego. To jest bardzo poważna operacja do przeprowadzenia, ona musi być dopracowana" - wyjaśniła Kopcińska. W Popołudniowej rozmowie w RMF FM pojawił się także temat premii dla ministrów. "W rządzie wszystko jest transparentne. Te premier są jawne. Ministrowie wykonują odpowiedzialne zadania, pracują po 16-18 godzin. Ja ich nie bronię i nie usprawiedliwiam, żeby była jasność" - powiedziała rzeczniczka rządu i dodała: "Są efekty pracy. Bo może być tych wiceministrów mniej tak, jak było ileśdziesiąt miesięcy temu i nie było widać efektów. I jest pytanie, za co wtedy pobierano wynagrodzenie". Joanna Kopcińska podkreśliła także, że premier Mateusz Morawiecki przygląda się pracy w resortach i będzie rozliczał wszystkich ministrów z tego, co zrobili.
  • Wzbogacimy się o pieniądze z OFE. Kiedy i ile wypłacimy?

    W przyszłe wakacje możemy być bogatsi nawet o 8 tys. złotych. Powód to zapowiedziana przez wicepremiera Morawieckiego reforma emerytalna. Propozycja zakłada, że pieniądze zgromadzone w OFE staną się naszą własnością. Nowa reforma emerytalna ma polegać m. in. na tym, że pieniądze zgromadzone w OFE w 75% staną się naszą własnością. Nie trafią jednak bezpośrednio na nasze konta bankowe. OFE zamienią się w IKZE, w których będziemy mogli dalej trzymać swoje pieniądze lub je wypłacić ale dopiero w 2020 roku. Pozostałe 25% ma trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Wypowiedź: Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors
  • Gowin: Krytyka zadziałała. Będzie czwarta wersja reformy OFE

    Propozycje ministra finansów nie satysfakcjonują mnie. Pod wpływem krytyki - i m.in. mojego głosu - rząd przygotowuje kolejną, czwartą wersję reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. To będzie reforma, a nie likwidacja - mówi Jarosław Gowin w Kontrwywiadzie RMF FM. - Podjąłem próbę wewnętrznej odnowy PO. Mój program mógłby zapewnić partii zwycięstwo w 2015 roku. Teraz Tusk musi wyjść z inicjatywą, która zmieni sondaże partii - dodaje.