reforma górnictwa

Artykuły - Reforma górnictwa (15)

 • Szydło: Reforma górnictwa powiodła się, sytuacja branży jest stabilna

  Szydło: Reforma górnictwa powiodła się, sytuacja branży jest stabilna

  - Reforma polskiego górnictwa powiodła się, dziś można mówić o stabilnym rozwoju branży - powiedziała premier Beata Szydło podczas piątkowych uroczystości barbórkowych w Rudzie Śląskiej. Zaznaczyła, że unowocześnianie branży wciąż trwa i wymaga wysiłku.
 • Baca-Pogorzelska: Narodowa zrzutka na węgiel zakończona sukcesem

  Baca-Pogorzelska: Narodowa zrzutka na węgiel zakończona sukcesem

  Hurra! Kolejny miliard złotych udało wyciągnąć go z kieszeni spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Sukces? Wystarczy na pięć pensji w "dużej PGG", czyli Polskiej Grupie Górniczej, która przejmuje 1 kwietnia Katowicki Holding Węglowy. I to nie prima aprilis...
 • Beata Szydło: Reforma górnictwa to nowe szanse dla Śląska

  Beata Szydło: Reforma górnictwa to nowe szanse dla Śląska

  Nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla Śląska - mówiła w piątek premier Beata Szydło. Według niej przejęcie Katowickiego Holdingu Węglowego przez Polską Grupę Górniczą to pierwszy krok na rzecz reformy branży. 1 kwietnia powstaje formalnie największa górnicza spółka, zatrudniająca ok. 44 tys. osób w dziewięciu kopalniach.
 • Książka o polskiej reformie górnictwa "Ty górnicza żmijo!"

  "Ty górnicza żmijo!" - to tytuł książki o restrukturyzacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Rozmowy z jednym z autorów programu, ówczesnym wiceministrem gospodarki prof. Andrzejem Karbownikiem, opublikowało właśnie Wydawnictwo Górnicze.
 • Potrzebna natychmiastowa reforma górnictwa

  Potrzebna natychmiastowa reforma górnictwa

  Jeśli polska energetyka chce przez następne dwie lub trzy dekady korzystać z węgla, polskie górnictwo musi być rentowne, a opalane węglem elektrownie - wydajne.
 • Polskie górnictwo wychodzi na prostą

  Polskie górnictwo wychodzi na prostą

  Trwająca od kilkunastu lat reforma górnictwa zaczyna przynosić efekty, nie bez udziału czynników zewnętrznych - hossa na rynku węgla trwa na świecie od połowy ubiegłego roku. Dzięki niej ponad 20 mln ton węgla, jaki przez lata eksportowano poniżej kosztów produkcji, przynosi dziś górnictwu zysk. zyskami netto.
 • Na reformę górnictwa trzeba 6,1 mld zł

  Z najnowszego projektu ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego na lata 2003-06 oraz jej uzasadnienia wynika, że wprowadzenie pakietu socjalnego dla górników będzie kosztowała budżet około 1,7 mld zł. To wierzchołek góry lądowej.
 • O realizacji reformy górnictwa

  Rada Ministrów przyjęła Informację o realizacji reformy górnictwa węgla kamiennego (sprawozdanie za I półrocze 2002 roku).
 • Pieniądze z Banku Światowego na reformę górnictwa

  Kolejne pieniądze z Banku Światowego pójdą na reformę górnictwa. Polska dostanie 100 milionów dolarów pożyczki. To już druga transza kredytu. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na pakiet socjalny dla górników, a także na likwidowanie niepotrzebnych kopalń.
 • Pożyczka z EBOiR na wsparcie reformy górnictwa

  Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie związania Rzeczypospolitej Polskiej umową pożyczki, poprzez jej podpisanie, między Rzecząpospolitą Polską a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, dotyczącą drugiej pożyczki dostosowawczej dla sektora górnictwa węgla kamiennego przeznaczonej na wsparcie kontynuacji programu pt. "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998 - 2001".