Biznes - reforma emerytalna

Synonimy:
reforma emerytur,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Reforma emerytalna (514)

 • Będzie zmiana prawa porządkująca emerytury górników

  Będzie zmiana prawa porządkująca emerytury górników

  Nowelizację Prawa geologicznego i górniczego w zakresie porządkującym kwestię ustalania świadczeń emerytalnych górników, w tym przede wszystkim kopalń węgla brunatnego, zapowiedział we wtorek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
 • Prezydent Andrzej Duda zapowiada projekt emerytur stażowych

  Prezydent Andrzej Duda zapowiada projekt emerytur stażowych

  W Kancelarii Prezydenta RP powstanie projekt emerytur stażowych. To niezrealizowana obietnica wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy, o którą mocno dopominały się związki zawodowe. W czwartek padła w tej sprawie jasna zapowiedź.
 • Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r., żałuje spodziewanej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wskazuje jednak, że nie oznacza to cofnięcia skutków tamtej reformy. - Los OFE został przesądzony już wiele lat temu - najgorsze jest jednak zburzenie percepcji całego systemu. Podważono zaufanie do systemu emerytalnego i do indywidualnego oszczędzania na przyszłość - stwierdza w rozmowie z Interią wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. - To co najważniejsze jednak pozostało - połączenie racjonalności każdego z nas z racjonalnością całego systemu - podkreśla.
 • Likwidacja OFE uzależniona od losów koalicji rządowej

  Likwidacja OFE uzależniona od losów koalicji rządowej

  Reforma zakładająca likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych może wrócić do Sejmu dopiero, gdy rozstrzygnie się przyszłość koalicji rządowej, albo wręcz po przedterminowych wyborach parlamentarnych, jeśli do nich dojdzie - takie opinie można usłyszeć w kręgach rządowych po tym, jak wczoraj z listy sejmowych głosowań został zdjęty projekt ustawy zakładający likwidację OFE i przeniesienie środków ponad 15 mln członków funduszy na specjalne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS.
 • OFE dzieli koalicję, Solidarna Polska blokuje

  OFE dzieli koalicję, Solidarna Polska blokuje

  To sprzeciw Solidarnej Polski doprowadził do zdjęcia z porządku obrad Sejmu zaplanowanego na dziś głosowania w sprawie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobro wykorzystało ten projekt jako kolejny element w sporze pomiędzy koalicjantami - wynika z informacji Interii.
 • Sejm odkłada głosowanie w sprawie likwidacji OFE

  Sejm odkłada głosowanie w sprawie likwidacji OFE

  Głosowanie w Sejmie nad projektem likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zostało w ostatniej chwili wycofane z planu obrad izby. Zakładano, że głosowanie odbędzie się w ramach wtorkowego bloku głosowań, który miał się rozpocząć o godz.10. Projekt najpierw miał być głosowany w ubiegły czwartek, ale został przesunięty na wtorek.
 • Zmiany w OFE. ZUS czy IKE? Wybór będzie trudny

  Zmiany w OFE. ZUS czy IKE? Wybór będzie trudny

  Głosowanie ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne zostało przesunięte z ostatniego czwartku na wtorek. Potem ustawa trafi do Senatu i następnie na biurko prezydenta. Cały czas nie ma więc jej finalnej wersji, a już od 1 czerwca do 2 sierpnia 15 mln Polaków ma decydować co zrobić z pieniędzmi w OFE. Lepiej zastanowić się wcześniej, choć "trochę w ciemno".
 • Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Ponad 15 mln Polaków będzie musiało podjąć wkrótce ważną decyzję w sprawie swojej przyszłej emerytury. Do wyboru, według propozycji rządu, będą mieli przeniesienie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego na Indywidualne Konto Emerytalne z potrąceniem 15 proc. i dziedziczeniem lub do ZUS bez dziedziczenia i z podatkiem do zapłaty w przyszłości. Eksperci radzą, co trzeba wziąć pod uwagę, by decyzja była w miarę dobrze przemyślana.
 • NBP: Reforma OFE nie jest w pełni korzystna dla ubezpieczonych

  NBP: Reforma OFE nie jest w pełni korzystna dla ubezpieczonych

  Reforma OFE według projektu przedłożonego w Sejmie przez rząd nie jest w pełni korzystna z punktu widzenia interesów ubezpieczonych, bez względu na wybór, jakiego dokonają (transfer środków na nowe IKE albo do ZUS) - napisał Narodowy Bank Polski w opinii do projektu ustawy.
 • Paweł Wojciechowski, Pracodawcy RP: Na reformie OFE stracą przyszli emeryci

  Paweł Wojciechowski, Pracodawcy RP: Na reformie OFE stracą przyszli emeryci

  - Wprowadzana teraz przez rząd reforma spowoduje po raz pierwszy, że na tych zmianach członek Otwartego Funduszu Emerytalnego straci, niezależnie od tego jaką decyzję podejmie - czy wybierze przesunięcie pieniędzy z OFE na IKE czy do ZUS - mówi Interii prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.