InteriaTV - reforma emerytalna

Synonimy:
reforma emerytur,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - Reforma emerytalna (28)

 • Nowa reforma emerytalna i likwidacja OFE

  System emerytalny znów się zmienia. Rząd kończy pracę nad pracowniczymi programami kapitałowymi, które mają wspierać oszczędzanie na starość i przyczynić się do szybszego rozwoju polskiej gospodarki. Nie jest to pierwsze podejście do tworzenia systemu kapitałowego, wcześnie było OFE.
 • Jesteśmy wyjątkowym krajem ze względu na emerytury i renty

  Wydatki na emerytury i renty odróżniają Polskę od innych państw naszego regionu Europy. W Polsce są one zdecydowanie wyższe. FOR przedstawiło najnowszy rachunek od państwa, zawierający wydatki publiczne w Polsce w 2015 r.w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wydatki wzrosły, wynoszą 20 tys. zł na mieszkańca. W wydatkach publicznych największe to te, które są przeznaczane na renty i emerytury. Od dość powszechnych wyobrażeń odbiegają wydatki na administrację publiczną. Z wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że do rent i emerytur budżet państwa dopłaca obciążając każdego statystycznego mieszkańca kwotą 6 tys. zł rocznie. Na kolejnych miejscach jest edukacja i służba zdrowia. Po 2 tys. zł rocznie. W porównaniu do innych państw budżet państwa dopłaca więcej do emerytur i rent. - Dzieje się tak, choć w porównaniu do Czech czy Węgier nie jesteśmy starszym społeczeństwem - mówi Aleksander Łaszek z FOR.
 • S. Kluza: Całościowa reforma emerytalna wyzwaniem dla nowego rządu

  Deklaracje na temat inwestycji oraz polityki społecznej stanowiły pozytywne punkty exposé premier Beaty Szydło – uważa były minister finansów Stanisław Kluza. Za mało było jednak na temat całościowej reformy emerytalnej, a to będzie jedno z poważniejszych zadań nowych władz. W dzisiejszym systemie zdaniem Kluzy niedoceniany jest wysiłek wychowawczy rodziców. Z kolei przy ustalaniu wieku emerytalnego powinna być brana pod uwagę nie tylko długość życia, lecz także sytuacja na rynku pracy. – Akcent w exposé położono na dwóch obszarach: inwestycjach i sprawiedliwej polityce społecznej. To bardzo dobre spojrzenie, bo to nie tylko program rządu na jedną kadencję, ale perspektywa pokoleń, czyli pewnych równowag długookresowych, o które trzeba czasami zadbać wiele lat wcześniej. Dlatego całościowo oceniam, że to połączenie i gospodarki, i zbilansowanie tego troską o człowieka jest czymś wartościowym – mówi Stanisław Kluza, ekonomista, były minister finansów i były przewodniczący KNF.
 • Dariusz Filar: Zmiany w OFE są potrzebne

  ZUS jest jedynie mechanizmem przekazywania składek osób pracujących osobom na emeryturze, sam nie generuje żadnych zysków i nie ma kapitału – mówi prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Dlatego, jego zdaniem Otwarte Fundusze Emerytalne, choć potrzebują zmian – nie powinny zostać zlikwidowane. Gruntownej reformy potrzebuje za to ZUS i system ubezpieczeń rolniczych.
 • "Prezydent zgodził się na rozmowę z Kaczyńskim"

  Spotkanie odbędzie się w piątek - ujawnia Adam Hofman. - Rozmowy z premierem nie przyniosły skutku, bo Tusk był zafiksowany "na 67". Fiksacja Tuska była zbyt silna, nawet dla Jarosława Kaczyńskiego - twierdzi gość Kontrwywiadu RMF FM.
 • Rząd kontra opozycja: Co mogą zrobić wspólnie?

  Zaraz po Euro zaproszenie do rozmów z opozycją i rozmowa. Co powinniśmy zrobić, jakie kolejne kroki przy tym co się dzieje musimy powiedzieć, bo ona ma największy wpływ na to co się dzieje w naszym kraju - mówi Krzysztof Kwiatkowski, gość Kontrwywiadu RMF FM.
 • Paweł Suski zaatakowany przed sejmem

  Prokuratura Warszawa Śródmieście wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej posła Pawła Suskiego. W piątek, podczas próby przejścia przez barierki ustawione przed sejmem, poseł PO został uderzony drzewcem transparentu (TVN24/x-news).
 • Kaczyński: To oznacza śmierć głodową

  Emerytury częściowe to skazywanie ludzi na śmierć głodową - uważa Jarosław Kaczyński. Lider prawicowej opozycji uważa, że proponowane w reformie emerytalnej rozwiązania, uderzają w "elementarne prawa" i mają "barbarzyński" charakter (TVN24/x-news).
 • Związkowcy protestują pod Sejmem

  Mija trzeci dzień protestu NSZZ "Solidarność" przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego. Projekt zmian emerytalnych zrównuje i wydłuża do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn (TVN24/x-news).
 • "Posłów-zdrajców pokażemy w internecie"

  Jeśli dziś posłowie podniosą palce w głosowaniu przeciw społeczeństwu, będziemy kontynuować protest w sprawie reformy emerytalnej - zapowiada gość Kontrwywiadu RMF FM, Piotr Duda. - Założymy stronę internetową, gdzie, klikając na posła, będzie można zbadać, jak głosował.