referendum w Grecji

Artykuły - Referendum w Grecji (16)

 • ​Premier Włoch przestrzega przed rozpadem UE

  ​Premier Włoch przestrzega przed rozpadem UE

  Premier Włoch Matteo Renzi uważa, że po odrzuceniu w referendum w Grecji warunków zagranicznej pomocy dla Aten nie można dłużej zwlekać z przystąpieniem do przebudowy Unii Europejskiej. "Albo działania na rzecz wzrostu, albo UE będzie skończona" - stwierdził.
 • Mocne stanowisko Niemiec ws. greckiego referendum

  Mocne stanowisko Niemiec ws. greckiego referendum

  Rząd Niemiec nie widzi obecnie, po zwycięstwie w referendum w Grecji przeciwników programu pomocy, warunków do podjęcia nowych negocjacji z władzami w Atenach - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert. Zapewnił, że "drzwi pozostają otwarte".
 • "Referendum pogłębia różnice między wierzycielami a Grecją"

  "Referendum pogłębia różnice między wierzycielami a Grecją"

  Wynik niedzielnego referendum w Grecji pogłębia różnice pomiędzy tym krajem a innymi państwami strefy euro - powiedział w poniedziałek w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.
 • Grecja: Z Unii Europejskiej w stronę Rosji?

  Grecja: Z Unii Europejskiej w stronę Rosji?

  Grecja stoi na krawędzi katastrofy, a jej stosunki z eurolandem są złe, w greckich bankach nie ma gotówki, a niedzielne referendum może przesądzić o powrocie do drachmy. Mimo to eksperci uważają, że potencjalne zbliżenie Grecji z Rosją jest mało prawdopodobne.
 • Referendum w Grecji: Czy głosowanie ma sens?

  Referendum w Grecji: Czy głosowanie ma sens?

  W Grecji rozpoczęło się w niedzielę rano referendum, w którym wyborcy wypowiedzą się na temat pomocy zagranicznej dla Aten, mającej ratować kraj przed bankructwem. Greckie władze wzywają do głosowania przeciwko warunkom wierzycieli. Głosowanie niczego nie rozstrzygnie – ocenia analityk finansowy Piotr Kuczyński. Grecy zagłosują w sprawie obecności w strefie euro – twierdzi natomiast ekonomista Krzysztof Wołowicz.
 • Przyszłość Grecji trudna niezależnie od referendum

  Przyszłość Grecji trudna niezależnie od referendum

  Zapewnienia greckiego ministra finansów, że Ateny są bliskie porozumienia z wierzycielami, są "kompletnie fałszywe" - zapowiedział w piątek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Grecję czeka trudna przyszłość niezależnie od wyniku niedzielnego referendum - oceniają analitycy.
 • Złoty bez większych zmian, rynek czeka na wyniki referendum

  Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji złotego w oczekiwania na weekendowe referendum w Grecji. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,1880 PLN za euro, 3,7775 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0103 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,9002 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,260 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
 • Bankructwo Grecji: Polska przygotowana na nadchodzące wydarzenia

  Referendum w Grecji, które odbędzie się w niedzielę, będzie mieć ogromne znaczenie dla ewentualnego wyjścia Hellady ze strefy euro i przyszłości wspólnej waluty. Najprawdopodobniej nie dojdzie jednak do czarnego scenariusza, dlatego Polska nie odczuje boleśnie nadchodzących wydarzeń.
 • Złoty stabilny po lepszym PMI, rynek czeka na referendum w Grecji

  Poranny, czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego w oczekiwaniu na kolejne doniesienia z Grecji.
 • Składowe ISM dobrą wróżbą przed danymi o zmianie zatrudnienia

  Jak w kalejdoskopie zmieniają się nastroje inwestorów, do czego walnie przyczyniają się sprzeczne informacje dotyczące losów referendum w Grecji i losów gabinetu Papandreou. Dziś obok głosowania nad wotum zaufania dla greckiego premiera kluczowe będą wyniki szczytu G-20. Duży wpływ na notowania będą mieć również dane makroekonomiczne.

Filmy - Referendum w Grecji (2)

 • Ekspert: Twardo potraktowana przez Europę Grecja może zwrócić się ku Rosji

  - Jeśli Europa bardzo twardo potraktuje Grecję, kraj ten może zwrócić się ku Rosji, Turcji lub Chinom - mówi PAP ekonomista prof. Stefan Krajewski. Ocenia jednocześnie, że dalsze finansowanie Grecji przez Unię może skutkować groźnym zachwianiem sytuacji politycznej w Europie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorek szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji. To reakcja na wyniki niedzielnego referendum w tym kraju: przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować kraj przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Zdaniem prof. Krajewskiego, Grecję i Unię Europejską czeka najprawdopodobniej paromiesięczny proces stopniowego "dogadywania się" nakierowany na to, aby Grecja nie opuściła jednak strefy euro, a w perspektywie kilku lat stała się "w miarę normalnym krajem UE".
 • Ł. Bugaj (DM BOŚ): Co oznacza greckie „tak”

  Nawet jeśli Grecy powiedzą w niedzielę „nie” reformom, giełdowe spadki nie powinny być już tak gwałtowne jak na początku tygodnia, a sytuacja w końcu się ustabilizuje, uważa Łukasz Bugaj z DM BOŚ. Grecja nie jest bowiem krajem znaczącym gospodarczo, a hałas wokół niej wiąże się z przynależnością do strefy euro. Jednak nawet, jeśli zdecyduje się pozostać na drodze oszczędności, inwestorzy mogą liczyć tylko na krótkoterminowe wzrosty, bo taka odpowiedź też skomplikuje sytuację w tym kraju. – Nawet Irak, kraj targany w tym momencie wojną, ma większą gospodarkę niż Grecja – mówi Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. – Jedyne znaczenie Grecji w tym momencie jest takie, że jest w strefie euro i nie wiadomo, jak zakończyć się może jej ewentualne opuszczenie.