referendum

Artykuły - Referendum (1104)

 • Będą kolejne referenda w sprawie opuszczenia UE

  Będą kolejne referenda w sprawie opuszczenia UE

  Nie Polska czy Węgry, ale Włochy i Grecja są najbliższej wyjścia z Unii Europejskiej. Londyński bukmacher Unibet typuje, który kolejny kraj przeprowadzi referendum w sprawie wyjścia ze Wspólnoty przed 1 stycznia 2022 roku.
 • W referendum odrzucono pomysł zniesienia abonamentu RTV w Szwajcarii

  Według wstępnych oficjalnych wyników, 71,6 proc. głosujących odrzuciło w niedzielnym referendum w Szwajcarii propozycję zniesienia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Roczna opłata abonamentowa wynosi dla gospodarstwa domowego w tym kraju 451,1 SFR.
 • Referendum konstytucyjne: Prezydent nalega na 11 listopada

  Referendum konstytucyjne: Prezydent nalega na 11 listopada

  Szanujemy decyzję prezydenta o tym, by referendum w sprawie konstytucji odbyło się 11 listopada; przeprowadzimy je, nie ma żadnych powodów do obaw - oświadczył przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński po spotkaniu z pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum Pawłem Muchą.
 • Karczewski: Referendum ws. reformy edukacji to działanie spóźnione

  Karczewski: Referendum ws. reformy edukacji to działanie spóźnione

  - Szanujemy inicjatywy obywatelskie, ale ta jest spóźniona – tak o projekcie referendum w sprawie reformy edukacji mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
 • Wojewoda nie chce opublikować wyników referendum w Legionowie

  Wojewoda nie chce opublikować wyników referendum w Legionowie

  Posłowie PO zaapelowali do wojewody mazowieckiego o natychmiastowe opublikowanie wyników referendum w Legionowie; ich zdaniem wojewoda celowo opóźnia publikację protokołu. Urząd wojewódzki odpowiada, że komisja referendalna złożyła protokół w wersji, w której nie może zostać opublikowany.
 • Włochy: Referendum, które może przesądzić o losie premiera

  Włochy: Referendum, które może przesądzić o losie premiera

  We Włoszech rozpoczęło się w niedzielę referendum konstytucyjne, które zadecyduje o przyszłości rządu Matteo Renziego i życia politycznego kraju. Na wyniki oczekuje Unia Europejska, wiele stolic, a także rynki finansowe. Głosowanie potrwa do godziny 23.
 • Włoskie referendum: Zagrożenie dla euro?

  Włoskie referendum: Zagrożenie dla euro?

  Na rynkach finansowych panują nerwowe nastroje przed referendum we Włoszech. Czy to głosowanie to protest, czy zagrozi ono euro?
 • Referendum we Włoszech: kłopoty w razie przegranej

  Referendum we Włoszech: kłopoty w razie przegranej

  Relacja "złych" kredytów bankowych do łącznej liczby kredytów wynosi 1,5 proc. w Wielkiej Brytanii, 5 proc. we Francji oraz 18 proc. we Włoszech. Łącznie, niespłacone pożyczki we włoskim sektorze bankowym wynoszą 400 miliardów EUR, co jest równe 20 proc.
 • Nie tylko Włochy przed ważnym wyborem

  Nie tylko Włochy przed ważnym wyborem

  Przed ważnym wyborem staną wkrótce mieszkańcy Włoch, a korzyści ze stymulowania gospodarki USA za prezydentury Donalda Trumpa mogą być krótkotrwałe - podają maklerzy. Media nie kryją zaniepokojenia możliwością wygranej Hofera, który w referendum w 1994 r. głosował przeciwko wejściu Austrii do Unii Europejskiej.
 • Referendum we Włoszech: kłopoty w razie przegranej

  Referendum we Włoszech: kłopoty w razie przegranej

  Jeśli premier Matteo Renzi przegra referendum 4 grudnia, w którym obywatele wypowiedzą się na temat zmian w konstytucji, wówczas niestabilność polityczna może ponownie stać się normą we Włoszech.

Filmy - Referendum (28)

 • Czy powtórne referendum zmieniłoby losy brexitu?

  Od dawna wiemy, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało poważne gospodarcze konsekwencje. UE bardzo zdecydowanie walczy o dobrą umowę wyjścia, żeby jej państwa członkowskie nie zostały obciążone zmianą ceł i droższym handlem z Wielką Brytanią. Gospodarczymi stratami martwią się również sami Brytyjczycy. Już w tej chwili zmniejszyło się tempo wzrostu gospodarczego na Wyspach – a po oficjalnym wyjściu z UE Wielka Brytania może stanąć przed niebezpieczeństwem recesji. Brexit więc już przestał się Anglikom opłacać i będzie opłacał się coraz mniej. Na Wyspach pojawiły się więc głosy, by zorganizować powtórne referendum dotyczące wyjścia z UE. Większa świadomość konsekwencji wśród obywateli Wielkiej Brytanii mogłaby bowiem przynieść inny wynik referendum. Jednak eksperci uważają, że nie jest to taka pewna sprawa.
 • Czy w Polsce potrzebne jest referendum dotyczące zakazu handlu w niedziele

  W tej części Europy, do której należy Polska, jesteśmy osamotnieni z naszym niedawno wprowadzonym zakazem handlu w niedziele. Podobny był na Węgrzech, ale rząd po roku wycofał się, gdy okazało się, że mieszkańcy tego kraju chcą ogłoszenia referendum.
 • Katalończycy walczą o niepodległość

  Katalończycy walczą o niepodległość.
 • Zandberg (Razem) o referendum konstytucyjnym i religii w szkołach (TV Interia)

  Zandberg (Razem) o referendum konstytucyjnym i religii w szkołach (TV Interia).