recykling

Artykuły - Recykling (48)

 • Przez kulawy recykling toniemy w śmieciach

  Przez kulawy recykling toniemy w śmieciach

  Makulatura, plastiki i szkło są chodliwym towarem, ale tylko według unijnych teorii. W praktyce w Polsce na surowce nie ma chętnych - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, "tracą na tym wszyscy, ze środowiskiem na czele".
 • System kaucji za opakowania jest za drogi. Rząd stawia na kosze do selektywnej zbiórki

  System kaucji za opakowania jest za drogi. Rząd stawia na kosze do selektywnej zbiórki

  Państwa unijne, które wprowadziły system kaucyjny na opakowania, uzyskują około 90 proc. zwrotów. Ich cel to 50 proc. recyklingu surowców wtórnych w 2020 r. W Polsce z odzyskiem 28-proc. jesteśmy w połowie drogi. Ale resort środowiska obawia się o koszty tego rozwiązania, szacowane na 19-24 mld zł w ciągu pięciu lat. W zamian proponuje zwiększenie efektywności selektywnej zbiórki odpadów.
 • Odpady: Podwyżki, zmowy cenowe i trudny rynek w tle. Potrzebny regulator?

  Odpady: Podwyżki, zmowy cenowe i trudny rynek w tle. Potrzebny regulator?

  Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają zawiadomienia o nieprawidłowościach na rynku zagospodarowania odpadów komunalnych. - Obowiązujący od 2013 r. system doprowadził do monopolizacji rynku. A w efekcie do drastycznego wzrostu cen - twierdzą niektórzy samorządowcy.
 • Unia Europejska wprowadza gospodarkę okrężną

  Unia Europejska wprowadza gospodarkę okrężną

  Odpady produkcyjne wykorzystywane jako surowce wtórne - to główne założenie gospodarki obiegu zamkniętego. Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ, circular economy) to koncepcja, według której produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a odpady - jeżeli już powstaną - powinny być traktowane jako surowce wtórne, które można poddać recyklingowi, przetworzyć i ponownie wykorzystać.
 • Ogromny bałagan z foliówkami. Handlowcy omijają fiskusa

  Ogromny bałagan z foliówkami. Handlowcy omijają fiskusa

  Przedsiębiorcy albo nie naliczają opłaty recyklingowej, a tym samym i VAT od niej, albo sprzedają grubsze torby wielokrotnego użytku. Zamieszanie jest też z podatkiem dochodowym i ryczałtem.
 • Coca-Cola produkuje 12 miliardów plastikowych butelek rocznie

  Coca-Cola produkuje 12 miliardów plastikowych butelek rocznie

  Coca-Cola to napój, który znajdziemy praktycznie w każdym zakątku świata. Nowe analizy wykazały, że koncern w ubiegłym roku zwiększył produkcję plastikowych butelek jednorazowego użytku o cały miliard. Teraz wytwarza się ich już co najmniej 12 mld w ciągu roku.
 • Inwestycje w inteligencję

  Inwestycje w inteligencję

  - Jestem przekonany, że po 2018 r. zostanie wprowadzony nowy system wsparcia dla kogeneracji. Powinien on być przewidywalny i obowiązywać minimum 10 lat - uważa Gérard Bourland, dyrektor generalny grupy Veolia w Polsce, w rozmowie z Dariuszem Ciepielą.
 • Plastikowe torebki płatne od 1 stycznia 2018 r.

  Plastikowe torebki płatne od 1 stycznia 2018 r.

  Opłata recyklingowa od każdej foliówki wydanej przy kasie będzie pobierana już od 1 stycznia 2018 r. Taka zmiana w projekcie noweli ustawy o gospodarce opakowaniami pojawiła się po zaakceptowaniu go przez Radę Ministrów.
 • Koniec darmowych toreb w handlu

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska.
 • Zmienią się zasady segregacji elektrośmieci

  Zmienią się zasady segregacji elektrośmieci

  Polska jako jedyny kraj w Europie nie wypracowała standardów ich przetwarzania. Zgodnie z unijnymi wymogami do 2021 roku Polska musi osiągnąć 65-procentowy poziom zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Obecnie zaledwie jedna trzecia elektroodpadów jest poddawana recyklingowi.

Filmy - Recykling (9)

 • Ozdoba choinkowa z recyklingu

  Najpiękniejsze ozdoby choinkowe to te zrobione samodzielnie w domu! Podkreślają nie tylko nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, ale i wprowadzają domową, ciepłą atmosferę! Samodzielne przygotowywanie ozdób to doskonały sposób, by wykorzystać niektóre opakowania i przedmioty, których już nie potrzebujemy - w ten sposób nie tylko nadajemy im nowe życie, ale i chronimy środowisko! Zobaczcie nasz poradnik, jak zrobić drobną ozdobę choinkową z recyklingu.
 • Jak zrobić doniczkę z żarówki?

  Stare żarówki, te, które mają klasyczny kształt bańki, mogą posłużyć do zrobienia niesamowicie wyglądających dekoracji, które zachwycą wszystkich! Przepalone żarówki idealnie nadają się na zrobienie z nich malutkich doniczek dla niewielkich roślin - będą genialnie wyglądały we właściwie każdym nowoczesnym wnętrzu! Przygotowanie takich ozdób wbrew pozorom jest naprawdę proste. Jeśli więc macie stare, niepotrzebne żarówki, które chcieliście oddać do recyklingu - spróbujcie je przemienić te małe doniczki!
 • Wiszące doniczki na zioła z puszek

  Metalowe puszki, w których kupujemy na przykład konserwowe warzywa, nie muszą lądować od razu w śmietniku! Jeśli lubicie hodować w domu zioła, macie świetną okazję do dania drugiego życia metalowym puszkom. Umyte, odarte z papierowych nalepek mogą posłużyć do zrobienia ciekawie wyglądających doniczek. U nas w wersji wiszącej. Zdziwicie się, jakie to proste!
 • Ze starych sieci rybackich robią... deskorolki

  W jednej z chilijskich zatok pojawiły się pojemniki do zbiórki zużytych sieci. Rybacy, którzy do tej pory często porzucali stare sieci na plaży lub w morzu, bez trudu dali się przekonać do tej inicjatywy. Według raportu ONZ rocznie blisko 640 tysięcy ton sieci rybackich jest wyrzucanych lub gubionych w morzu. To stanowi 10 procent wszystkich zanieczyszczeń mórz i oceanów. Sieci widma są niebezpieczne zarówno dla morskiej fauny jak i dla jednostek pływających. Z odzyskanego surowca wytwarza się między innymi modne krótkie deskorolki. – Wtórne wykorzystanie surowca pozytywnie wpływa na środowisko. Recykling tworzyw sztucznych jest znacznie mniej energochłonny niż ich produkcja. Przyczynia się więc do obniżenia bilansu węglowego – twierdzi Christian Alvarez Compagnon, kierownik wydziału recyklingu w Comboplast.