recykling

Artykuły - Recykling (279)

 • Raport: Problem recyklingu zużytych łopat wiatraków

  Raport: Problem recyklingu zużytych łopat wiatraków

  Recykling łopat turbin wiatrowych staje się najważniejszym problemem sektora energetyki wiatrowej, ale żadne z dostępnych rozwiązań nie jest dziś w pełni efektywne - stwierdza wspólny raport europejskich organizacji energii wiatrowej i przemysłu chemicznego.
 • Miliard zużytych opon wart grubych pieniędzy

  Według "Analizy rynku globalnego recyklingu opon 2025" przygotowanej przez Goldstein Research wynika, że co roku powstaje ponad 1,6 mld nowych opon, a zużywa się blisko miliard. Przemysł recyklingu przetwarza 100 mln opon rocznie. Analitycy liczą na odzyskanie z nich sadzy, wartych 14 mld dolarów.
 • Śmieci w trybie awaryjnym. Apel branży: W środku pandemii nie czas na recykling

  Śmieci w trybie awaryjnym. Apel branży: W środku pandemii nie czas na recykling

  Bez poluzowania procedur i rygorów środowiskowych grozi nam paraliż na rynku odpadowym - mówią eksperci. Są już pierwsze sygnały, że tak się dzieje.
 • Sądny dzień dla rynku śmieciowego. Gminy mogą zostać zasypane odpadami

  Sądny dzień dla rynku śmieciowego. Gminy mogą zostać zasypane odpadami

  5 marca przesądzi się przyszłość zakładów i instalacji odpadowych. Z rynku może zniknąć nawet ponad połowa recyklerów. Gminy mogą zostać zasypane śmieciami.
 • Elektronizacja sprawozdawczości w zakresie odpadów

  Z dniem 1 stycznia 2020 r. nastąpiła elektronizacja Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Od tego dnia prowadzenie ewidencji odpadów, rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami oraz sprawozdawczość odbywać się może wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Niestety nie wszystkie podmioty zdążyły dokonać rejestracji. Poza tym korzystanie z elektronicznej bazy sprawia części przedsiębiorców wiele trudności.
 • Giełda otworzy się na odpady, samorządy na tym nie zyskają

  Giełda otworzy się na odpady, samorządy na tym nie zyskają

  Niewykluczone, że surowce wtórne zadebiutują na warszawskim parkiecie. Ale dla gmin to marna pociecha. Bez gruntownej reformy może się okazać, że zamiast zarabiać, trzeba będzie do nich dopłacać.
 • Polacy chcą kaucji i opakowań zwrotnych

  Polacy chcą kaucji i opakowań zwrotnych

  Z sondażu ARC Rynek i Opinia jasno wynika, że Polacy są gotowi na produkty w opakowaniach zwrotnych. Najważniejszym dla nich argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest zrobienie czegoś dobrego dla środowiska, ale ważne są też inne argumenty, np. mniej odpadów gromadzonych w domu.
 • Nawet milion złotych kary za brak wpisu do rejestru BDO. Czas - do końca roku

  Nawet milion złotych kary za brak wpisu do rejestru BDO. Czas - do końca roku

  Od 5 tys. zł do miliona złotych, a nawet areszt - takie kary grożą za brak wpisu do Rejestru BDO - czyli Bazy Danych o Odpadach. Ruszyła lawina wniosków, bo przedsiębiorcy muszą to zrobić do końca roku. Polskie Stronnictwo Ludowe chce jednak przesunąć o rok wejście w życie przepisów o obowiązku dopisywania się przedsiębiorców rejestru. - Prawie w ogóle nie powiadomiono przedsiębiorców - mówi RMF FM przedstawiciel wnioskodawców Marek Sawicki z PSL.
 • Kurtyka - system kaucyjny już za kilka miesięcy

  Kurtyka - system kaucyjny już za kilka miesięcy

  Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy - zapowiedział wczoraj minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.
 • Zero waste w kilku krokach

  Zero waste w kilku krokach

  Propagowanie idei zero waste czy less waste przyczyniło się do wzrostu świadomości konsumentów. Zrozumieli oni, jaki wpływ na planetę mają ich codzienne wybory. Coraz więcej osób decyduje się na życie według podstawowych zasad zero waste, czyli 5R.

Filmy - Recykling (13)

 • Będzie odpowiedzialność zbiorowa dla lokatorów za niesegregowanie śmieci

  Segregujemy niewiele odpadów. Niektórzy lokatorzy tylko deklarują, że to robią, aby płacić niższe opłaty. Dlatego w budynkach wielorodzinnych wprowadzana jest odpowiedzialność zbiorowa. Jeden lokator może spowodować drastyczny wzrost opłat dla wszystkich. W Polsce tylko 30 proc. odpadów podlega recyklingowi. Normy unijne narzucają na nas obowiązek uzyskania 50 proc. recyklingu już w 2020 r. Wymagania pod tym względem będą się zwiększać w kolejnych latach.
 • Jak powstrzymać plastikowe opakowania? Pomoże w tym system kaucyjny!

  Już wkrótce Rada Unii Europejskiej zatwierdzi dyrektywę, w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zdaniem ekspertów Deloitte zawarte w tym dokumencie ambitne cele ograniczające stosowanie plastiku nie będą możliwe bez wprowadzenia systemu kaucyjnego. Kraje, w których został on wdrożony, odnotowują korzyści w postaci wzrostu poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych, poprawy jakości surowca czy większej świadomości środowiskowej społeczeństwa. Z drugiej strony, wprowadzenie dobrze funkcjonującego systemu wymaga odpowiedzi na wiele pytań, by jego finalny kształt uwzględniał aspekty funkcjonowania wszystkich podmiotów.
 • Gadżety do domowego recyklingu

  Co zrobić z nadmiarem śmieci w naszym domu? W studiu „Dzień Dobry TVN” Pan Zielony Gadżet Dawid Kozioł pokazał, jak przeprowadzić domowy recykling. Jak zmniejszyć objętość butelek plastikowych i puszek? – Zakrętki powinniśmy segregować osobno – wyjaśnił. Specjalista wyjaśnił również, jak krok po kroku ze szklanej butelki zrobić szklankę. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Ubrania robocze z butelek to nowy trend w produkcji odzieży

  Tylko w poprzednim roku 26 mln ton tworzyw sztucznych trafiło do strumienia odpadów. 39 proc. z nich zostało poddanych odzyskowi energetycznemu, a 30 proc. – recyklingowi – wynika z raportu PlasticsEurope pt. „Tworzywa sztuczne – Fakty 2017”. Chociaż zauważalny jest wzrost świadomości ekologicznej i znacząca poprawa w tym zakresie, nadal aż 31 proc. odpadów jest składowanych na wysypiskach. Tymczasem odzyskane surowce można wykorzystać do produkcji odzieży roboczej.