recycling

Artykuły - Recycling (78)

 • Rząd za określeniem maksymalnej opłaty za śmieci

  Rząd za określeniem maksymalnej opłaty za śmieci

  ​Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało CIR.
 • Czas zacząć inwestować w śmieci

  Czas zacząć inwestować w śmieci

  Polska jest jednym z krajów najmniej wydających na gospodarkę odpadami. MKiŚ szacuje potrzeby inwestycyjne do 2034 na ponad 26 mld zł. W ich zaspokojeniu pomoże ROP (system rozszerzonej odpowiedzialności producenta) - wskazuje w środę "Puls Biznesu".
 • Opłata opakowaniowa. Biznes wytyka ministerstwu błędy w implementacji dyrektywy

  Opłata opakowaniowa. Biznes wytyka ministerstwu błędy w implementacji dyrektywy

  Resort klimatu przygotował projekt ustawy implementującej do polskiego porządku prawnego część przepisów unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive), zwanej dyrektywą "plastikową". Propozycja ministerstwa spotkała się z krytyką przedsiębiorców z branży. Pod ostrzałem znalazła się m.in. konstrukcja tzw. opłaty opakowaniowej.
 • Raport: Kaucja za butelki nie może być za wysoka

  Raport: Kaucja za butelki nie może być za wysoka

  Jak wynika z raportu Eunomia Research & Consulting, im kaucja za np. butelki plastikowe jest wyższa, tym częściej zwracane są one przez klientów.
 • Samorządy wolą palić śmieci

  Samorządy wolą palić śmieci

  Gdyby zrealizować wszystkie planowane inwestycje, gminy mogłyby przeznaczać do spalenia ponad 60 proc. komunalnych śmieci. Sęk w tym, że wkrótce 65 proc. odpadów musi trafiać do recyklingu.
 • Nowoczesna instalacja w Bełchatowie przekształci odpady komunalne w energię

  Nowoczesna instalacja w Bełchatowie przekształci odpady komunalne w energię

  Za trzy lata będzie gotowa nowoczesna instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii, którą spółka PGE Energia Ciepła wybuduje w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Instalacja będzie przetwarzać rocznie 180 tys. odpadów komunalnych. Odzyskana z nich energia trafi do sieci elektroenergetycznej, natomiast ciepło popłynie do domów i mieszkań przyłączonych do sieci ciepłowniczej Bełchatowa. Instalacja ITPOE, a także planowane dalsze inwestycje PGE - w tym m.in. farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz akumulatory energii - przyczynią się też do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza w regionie.
 • Oddając butelkę otrzymasz e-bon

  Oddając butelkę otrzymasz e-bon

  ​Już w 8 polskich miastach - m.in. w Warszawie, Łodzi, Lublinie czy Krakowie - można w wybranych sklepach Carrefour oddawać butelki zwrotne bez paragonu. Osoby oddające butelki otrzymają zwrot pełnej kaucji w formie e-bonu, który będą mogły od razu wykorzystać, płacąc nim za zakupy.
 • "Puls Biznesu": Kiedy butelki oddamy do sklepu?

  Przedsiębiorcy szykują się do jego wdrożenia systemu skupu butelek, wykorzystując doświadczenia zagraniczne - informuje w czwartek "Puls Biznesu". System ma zwiększyć poziom recyklingu w Polsce.
 • Warszawa stawia na spalarnie śmieci. Eksperci krytykują

  Warszawa stawia na spalarnie śmieci. Eksperci krytykują

  Warszawa, podobnie jak inne polskie miasta, boryka się z problemem śmieci. Trzy czwarte odpadów wytwarzanych w stolicy, nie jest segregowanych, a miasto chce rozbudowywać spalarnie śmieci. - Koszty gospodarowania odpadami rosną i stwierdzenie, że możemy je zmniejszyć, spalając odpady, jest nieprawdą - ocenia ekspert.