recepta

Artykuły - Recepta (61)

Filmy - Recepta (6)

 • Przez pieczątki na receptach "nie zamieniać leku" pacjenci mogą przepłacać

  Część lekarzy stosuje na receptach pieczątkę "nie zamieniać", co dla farmaceutów jest wiążące, aby nie zamieniać leku na inny. Jeśli takiego zastrzeżenia nie ma, farmaceuci mogą zaproponować pacjentowi tańszy zamiennik. Eksperci podkreślają, że lekarz może stosować taką pieczątkę tylko wówczas, jeżeli wymaga tego stan pacjenta. Problem w tym, że takie pieczątki lekarze często dostają właśnie od firm. - Ustawa refundacyjna nie definiuje, jak powinien wyglądać zapis "nie zamieniać" na recepcie, czy w formie pieczątki, czy w formie wydruku komputerowego, z którym coraz częściej spotykają się pacjenci. To na pewno jest do zaakceptowania - mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Maciej Nowicki, prezes Fundacji Watch Health Care. - Pytanie, czy lekarz rzeczywiście jest przekonany do tego, że dany produkt leczniczy nie powinien być zamieniony.
 • Recepta na dobrą literaturę

  Jak napisać dobrą powieść, jak poradzić sobie z niedoskonałościami warsztatowymi - na te pytania odpowiada Inga Iwasiów, literaturoznawca, krytyk literacki, poetka i prozaiczka.
 • Pary roku recepta na szczęście

  Ewa Woydyłło i Wiktor Osiatyński, laureaci plebiscytu Srebrne Jabłka 2009, zgodnie twierdzą: trwałość związku gwarantuje przyjaźń i sztuka kompromisu.
 • Znanej aktorki recepta na młodość

  "Strzał w dziesiątkę, czyli 10 lat młodsza w 10 dni" to najnowsza książka Agnieszki Fitkau-Perepeczko. 67-letnia aktorka przez wielu uważana jest za wzór kobiety spełnionej, która nie poddaje się dyktatowi czasu i społecznym konwenansom.