raty kredytu

Artykuły - Raty kredytu (171)

 • Inflacja niszczy oszczędności, ale też raty kredytów!

  Inflacja niszczy oszczędności, ale też raty kredytów!

  Rekord sprzedaży kredytów mieszkaniowych? Trudno się dziwić takim danym, gdy przez inflację nie tylko oprocentowanie lokat jest realnie ujemne. Podobnie jest też z kredytami.
 • Wakacje kredytowe nie zawsze korzystne!

  Wakacje kredytowe nie zawsze korzystne!

  W dobie pandemii COVID-19, a w ślad za tym kryzysu gospodarczego i na rynku pracy skutkujących często utratą lub obniżeniem dochodów, wielu kredytobiorców stanęło w obliczu problemów z bieżącą obsługą comiesięcznych zobowiązań, w tym zwłaszcza kredytowych. Dla banku niespłacany kredyt jest również nie lada problemem, więc trudno się dziwić, że instytucje kredytowe wyszły temu problemowi naprzeciw, oferując wakacje kredytowe. Termin ten nie zawsze jednak oznacza to samo, a już na pewno nie skutkuje częściowym umorzeniem kredytu. Co gorsza, wakacje kredytowe, jak każde inne, mogą po prostu kosztować.
 • NBP zapewnił kredytobiorcom dwie raty gratis

  NBP zapewnił kredytobiorcom dwie raty gratis

  Decyzje NBP obniżyły oprocentowanie kredytów hipotecznych do najniższego poziomu w historii. Z wyliczeń Expandera wynika, że raty części kredytów spadną dzięki temu aż o ok. jedną szóstą.
 • Aż 40 proc. Polaków nie spłaci swoich rachunków

  Aż 40 proc. Polaków nie spłaci swoich rachunków

  Blisko 40 proc. gospodarstw domowych przewiduje problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Największe obawy dotyczą płatności z czynsz, media i raty kredytów. Pandemia najsilniej pogorszyła sytuację pracujących na własny rachunek, samozatrudnionych i wykonujących wolny zawód.
 • Polacy nie posłuchali ekonomistów i dobrze na tym wyszli

  Polacy nie posłuchali ekonomistów i dobrze na tym wyszli

  W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się ostrzeżenia przed wzrostem stóp procentowych i rat kredytów hipotecznych. Receptą na to zagrożenie miały być kredyty z oprocentowaniem stałym. Teraz okazało się, że Polacy słusznie nie chcieli ich zaciągać.
 • BNP Paribas: O trzy miesiące można odłożyć spłatę rat kredytów

  BNP Paribas: O trzy miesiące można odłożyć spłatę rat kredytów

  Aby złagodzić negatywne skutki pandemii koronawirusa, klienci indywidualni, mikrofirmy, rolnicy mogą o trzy miesiące odłożyć spłatę pełnych rat kapitałowo-odsetkowych kredytu - poinformował w piątek BNP Paribas. To kolejna instytucja finansowa, która decyduje się na taki krok.
 • Raty kredytów rosną jeszcze szybciej niż ceny mieszkań

  Raty kredytów rosną jeszcze szybciej niż ceny mieszkań

  NBP opublikował dane na temat transakcyjnych cen mieszkań w IV kw. 2019 r. Ceny niemal we wszystkich miastach są rekordowe. Jednak dla przeciętnego nabywcy najistotniejsza jest wysokość raty oraz wkładu własnego, jaki trzeba zgromadzić, żeby uzyskać kredyt.
 • Rata kredytu we frankach może spaść nawet o połowę

  Rata kredytu we frankach może spaść nawet o połowę

  Dziś poznamy wyrok unijnego trybunału (TSUE) w sprawie kredytów we frankach. Jeśli w jego wyniku polskie sądy zaczną zamieniać kredyty we frankach w złotowe, to w niektórych przypadkach wysokość raty i zadłużenie spadnie mniej więcej o połowę. Z wyliczeń Expandera wynika, że przypadku kredytu zaciągniętego w najgorszym możliwym momencie (sierpień 2008 r.) rata spadłaby z 1974 zł do 929 zł. Tak duża zmiana wynikałaby nie tylko z przewalutowania po kursie początkowym, ale również z pozostawienia bardzo niskiego oprocentowania, opartego o szwajcarskie stopy procentowe.
 • Raty kredytów frankowych wzrosną do rekordowego poziomu

  Raty kredytów frankowych wzrosną do rekordowego poziomu

  Ekonomiści mBanku prognozują, że w najbliższych latach kurs franka spadnie do 3,59 zł. Niestety jednocześnie zapowiadają wzrost stóp procentowych w Szwajcarii. Z wyliczeń Expandera wynika, że gdyby prognoza się sprawdziła, to raty kredytów we frankach wzrosną do najwyższego poziomu w historii.
 • Tysiące Polaków czeka wzrost raty kredytu o ponad 30 proc.

  Tysiące Polaków czeka wzrost raty kredytu o ponad 30 proc.

  Ponad 51 tysięcy osób zaciągnęło 8 lat temu kredyt z dopłatą w ramach programu Rodzina na Swoim. Jak wynika z szacunków Open Finance, rata ich kredytu znacząco wzrośnie - nawet o jedną trzecią. Wszystko dlatego, że po 8 latach państwo przestanie spłacać za tych kredytobiorców połowę odsetek.

Filmy - Raty kredytu (4)

 • Aby dostać najtańszy kredyt nie można być w wieku ponad 30 lat

  Po zmianach prawnych o preferencyjny kredyt studencki można wnioskować na początku roku akademickiego, ale także w trakcie jego trwania. Kredyt jest niemal darmowy. Nie można być jednak wieloletnim studentem. Nie jest dla tych, którzy przekroczą 30 lat.
 • Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro były bardziej opłacalne

  Raty kredytów we frankach szwajcarskich są dużo wyższe niż w złotych. Siedemset tysięcy rodzin nadal jest w ciężkiej sytuacji. Czy mogą oni liczyć na ulgi i czy rządzący pomogą im w spłatach kredytów?
 • Niższe stopy procentowe, tańsze kredyty

  Stopy procentowe na razie pozostają bez zmian, stopa referencyjna wynosi 1,50%, jednak wypowiedź Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego wskazuje na to, że wszystko może się zmienić. Czy informacja o potencjalnych obniżkach stóp procentowych w Polsce to dobra wiadomość dla kredytobiorców? - Obniżka stóp procentowych może nastąpić, ale tylko wtedy, gdy bardzo mocno pogorszy się koniunktura w Polsce. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, w którym stopy procentowe zostaną na takim samym lub zbliżonym poziomie - mówi Jarosław Sadowski, Expander.
 • Wzrosną raty kredytu o ponad 30 proc. z powodu likwidacji dopłat

  W tym roku dla ponad 51 tys. rodzin mają wzrosnąć raty kredytu mieszkaniowego. Powodem jest likwidacja dopłat związanych z rządowym programem. Dokładnie 8 lat temu program „Rodzina na swoim” cieszył się największą popularnością w historii. Ponad 51 tys. osób zaciągnęło wtedy kredyt z dopłatą w ramach programu