rating

Artykuły - Rating (25)

 • Uwaga na trzy słabe punkty polskiej gospodarki

  Uwaga na trzy słabe punkty polskiej gospodarki

  Polska gospodarka rozwija się najszybciej od sześciu lat. Korzystne są także perspektywy na najbliższe kwartały, bo gospodarka globalna, a zwłaszcza istotna dla Polski strefa euro, wydaje się zapominać o kryzysie.
 • Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o ponad 6 mld zł

  Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o ponad 6 mld zł

  Zadłużenie Skarbu Państwa w styczniu wyniosło 934,7 mld zł, co oznacza wzrost o 6,2 mld zł, lub 0,7 proc. wobec grudnia 2017 r. - poinformował MF.
 • Fitch - rynek mocy korzystny dla koncernów energetycznych

  Fitch - rynek mocy korzystny dla koncernów energetycznych

  Agencja ratingowa Fitch ocenia, że rynek mocy będzie wspierać polskich wytwórców energii. Rynek mocy to mechanizm mający stanowić dodatkowe źródło wynagrodzenia dla koncernów energetycznych w zamian za gotowość do zaoferowania - w razie potrzeby - określonych mocy elektrowni. Za tę gotowość zapłacić mają odbiorcy energii w postaci tzw. opłaty mocowej doliczanej do rachunków za energię.
 • S&P: Polska gospodarka się przegrzewa

  S&P: Polska gospodarka się przegrzewa

  Tempo wzrostu polskiego PKB w 2018 r. "z łatwością" przekroczy 4 proc., a polska gospodarka się przegrzewa przy braku istotnych nierównowag zewnętrznych - oceniła w raporcie z 10 stycznia agencja S&P Global Ratings. Pogorszenie się otoczenia instytucjonalnego w Polsce częściowo odpowiada za niski poziom inwestycji prywatnych w 2017 r. - uważa agencja.
 • Pogorszenie się otoczenia uwzględnione w ratingu Polski

  Pogorszenie się otoczenia uwzględnione w ratingu Polski

  Pogorszenie się sytuacji w otoczeniu politycznym w Polsce jest już uwzględnione w ratingu Polski i jego perspektywie - powiedział w trakcie webcastu Frank Gill, analityk agencji S&P Global Ratings odpowiedzialny za Polskę.
 • Czy silne dane makro przekonają Fitcha?

  Czy silne dane makro przekonają Fitcha?

  Agencja Ratingowa Fitch ma zaktualizować ocenę wiarygodności kredytowej Polski. To wskazanie dla inwestorów jak duże jest ryzyko niewypłacalności państwa. Na początku grudnia agencja ta podniosła prognozy wzrostu polskiej gospodarki. Eksperci spodziewają się, że Fitch ogłosi decyzję po zamknięciu europejskich rynków, czyli późnym wieczorem. To oznacza, że na ewentualną reakcję inwestorów trzeba będzie poczekać do przyszłego tygodnia.
 • Konsensus PAP: Fitch nie zmieni w piątek ratingu Polski ani jego perspektywy

  Konsensus PAP: Fitch nie zmieni w piątek ratingu Polski ani jego perspektywy

  Agencja Fitch nie zmieni ratingu Polski ani jego perspektywy na zaplanowanej na piątek rewizji - prognozują ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes.
 • Waluty: Czy Fitch osłabi złotego?

  Waluty: Czy Fitch osłabi złotego?

  W piątek na koniec dnia agencja Fitch ma przedstawić aktualizację ratingu Polski. Oczekujemy utrzymania długoterminowej oceny kredytowej na poziomie.
 • Rosja i Wenezuela podpisały porozumienie o restrukturyzacji długu

  Rosja i Wenezuela podpisały porozumienie o restrukturyzacji długu

  Rosja i pogrążona w kryzysie politycznym i gospodarczym Wenezuela podpisały w Moskwie porozumienie o restrukturyzacji długu zaciągniętego przez Caracas - poinformowało w środę rosyjskie ministerstwo finansów. Spłatę 3,5 mld dolarów rozłożono na 10 lat.

Filmy - Rating (10)

 • Największe zagrożenia dla polskiej gospodarki

  To rozczarowanie, ale niewielkie, że S&P nie podwyższyła ratingu dla Polski. Komunikat S&P jest jednak ważny ze względu na diagnozę przyszłych zagrożeń dla gospodarki. - Diagnoza tych zagrożeń jest bardzo istotna, bo od długoterminowego ratingu zależy, ile wszyscy płacimy za dług publiczny - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • W piątek nowy rating dla Polski. Co się może zdarzyć?

  Rząd się cieszy z optymistycznej prognozy wzrostu gospodarczego międzynarodowej agencji ratingowej. Czy ta prognoza dotycząca PKB jest realna? Jeśli tak, to czy Moody's w piątek zmieni rating dla Polski? Agencja podwyższyła już swoje prognozy wzrostu PKB dla Polski z 3,2 do 4,3 proc. To bardzo duża zmiana, ale jak wpłynie na piątkowy rating? O tym w rozmowie z MarketNews24 mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Co wynika z ratingów dla Polski od Fitch i Moody's ? Zagrożenia istnieją i są dobrze znane

  To wyjątkowa sytuacja, że dwie światowe agencje ratingowe niezależnie od siebie tego samego dnia ogłosiły swoje ratingi dla Polski. A stało się to w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego. Oto ekspercki komentarz o tym, jakie są konsekwencje tych decyzji Fitch i Moody’s. - Te ratingi są neutralne dla kursu złotego i dla obligacji rządowych, czyli zagrożenia istnieją i są dobrze znane - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Cięcia ratingu Polski nie będzie?

  Już 15 lipca agencja ratingowa Fitch weźmie pod lupę naszą gospodarkę. Samo uzasadnienie ze strony agencji może być ciekawe, bo do tej pory agencja bardzo łagodnie traktowała Polskę. – To nie jest ten moment, kiedy będziemy widzieć jakieś duże ruch ze strony agencji. Po pierwsze jesteśmy po Brexicie. Po drugie, dla agencji ważniejsze są kwestie np. kredytów frankowych, a tu decyzji i deklaracji jeszcze nie ma. Sądzę, że Fitch będzie chał jeszcze poczekać - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.