InteriaTV - rak trzustki

Filmy - Rak trzustki (3)

  • Tylko 20 proc. chorych na raka trzustki przeżywa dłużej niż rok

    Zachorowalność na raka trzustki w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła prawie dwukrotnie. To jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów złośliwych. Tylko 5 proc. chorych przeżywa 5 lat od momentu postawienia diagnozy, ponad 80 proc. umiera w przeciągu roku. Nowoczesne leki są w stanie wydłużyć życie pacjentów o kilka miesięcy i znacznie poprawić jego komfort. W Polsce nie są jednak jeszcze objęte refundacją. Rak trzustki to siódmy z najczęściej występujących w Europie nowotworów złośliwych. Według prognoz w 2030 roku będzie on stanowił trzecią najczęstszą przyczynę zgonów. W Polsce w ciągu minionych 30 lat liczba zachorowań na raka trzustki, zwanego także gruczolakorakiem trzustki, wzrosła prawie dwukrotnie, zwłaszcza wśród kobiet. Nowotwór ten jest jednym z najtrudniejszych do leczenia. Przyczyną wysokiej śmiertelności jest m.in. zbyt późne wykrycie nowotworu – choroba ta długo nie daje bowiem objawów. – Objawy raka trzustki pojawiają się niestety bardzo późno, z reguły w stadium zaawansowanym. Te objawy sprowadzają się do dyskomfortu, bólu czy zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego – mówi prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej. Najczęstsze objawy raka trzustki to: bóle brzucha, nudności, brak apetytu, nagłe chudnięcie oraz żółtaczka. Wśród możliwych przyczyn powstawania choroby wymienia się m.in. nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwagę, cukrzycę, nawracające zapalenia trzustki i czynniki genetyczne. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem i jest niezależne od płci.
  • Nadzieja dla chorych na raka trzustki! Przełom w medycynie?

    Nano-nóż (ang. NanoKnife) to urządzenie, które znajduje swoje zastosowanie tam, gdzie wyczerpano już wszystkie możliwości ratowania pacjentów z tak zwanymi nieoperacyjnymi nowotworami. Guzy nowotworowe mogą nie nadawać się do chirurgicznego usunięcia z kilku powodów. Najczęstszą przyczyną jest ich umiejscowienie. Zdarza się, że guza nie można wyciąć lub zniszczyć, nie naruszając jednocześnie ważnych narządów czy naczyń krwionośnych. Do takich nowotworów należy rak trzustki, która jest położona głęboko w jamie brzusznej, w bezpośrednim sąsiedztwie aorty i żyły głównej dolnej. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi chorym nano-nóż. Nano-nóż niszczy komórki rakowe prądem elektrycznym o wysokim napięciu (nawet do 3000 V), który płynie przez igły przykładane do tkanki nowotworowej. Prąd tworzy w guzie maleńkie otworki, w efekcie czego po pewnym czasie jego komórki obumierają. Specjaliści podkreślają, że zabiegi z użyciem nano-noża nie są lekarstwem: mają za zadanie spowolnić lub wręcz zahamować rozwój nowotworu, przedłużając życie pacjentowi i poprawiając komfort jego codziennego funkcjonowania. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut; nie wiąże się też z koniecznością długiej hospitalizacji. Nano-nóż to ostatnia deska ratunku dla chorych na raka trzustki, który daje bardzo złe rokowania. Nowotwór ten rozprzestrzenia się bardzo szybko, co stanowi ogromne ryzyko dla innych ważnych organów, takich jak wątroba. Tylko 6% pacjentów żyje jeszcze przez 5 lat po postawieniu diagnozy... Nano-nóż jest też wykorzystywany przy leczeniu nowotworów wątroby, nerek i prostaty. Uważa się również, że sprawdza się on w przypadku nawrotów raka węzłów chłonnych, jelita grubego, dróg żółciowych i żołądka.
  • Sensacyjne odkrycie! Popularny lek chroni przed rakiem?

    Aspiryna to jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w dolegliwościach bólowych i przeziębieniu. Okazuje się jednak, że może też zapobiegać nowotworom! Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego, po przenalizowaniu danych z ponad 200 badań klinicznych, stwierdzili, że długotrwałe zażywanie aspiryny znacząco zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory układu pokarmowego, w tym raka jelit, żołądka i trzustki. Ryzyko to zaczyna spadać po co najmniej pięciu latach przyjmowania aspiryny w dawce od 75 do 100 miligramów dziennie.