rak prostaty

Artykuły - Rak prostaty (43)

Filmy - Rak prostaty (9)

 • Rak prostaty to najczęstszy nowotwór wykrywany u mężczyzn. "Należy się wyzbyć wstydu przed badaniem"

  Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, jak istotne jest regularne poddawanie się badaniom u ginekologa. Niestety w przypadku płci przeciwnej nie jest to już tak popularne. W dzisiejszym studiu „Dzień Dobry TVN” dr n. med. Artur A. Antoniewicz zachęcał do regularnych kontroli oraz wyjaśniał, w jaki sposób są one przeprowadzane. – Mówimy o tym, żeby się wyzbyć wstydu przed tym badaniem – podkreślał specjalista. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Listopad to miesiąc walki z nowotworem prostaty i jąder

  Listopad to miesiąc walki z nowotworem prostaty i nowotworem jąder. W 1999 roku została zainicjowana akcja społeczna „Movember” (po polsku „Wąsopad”), podczas której mężczyźni w listopadzie zapuszczają wąsy po to, by komunikować, edukować i poruszać problem profilaktyki onkologicznej mężczyzn. Teraz ruszyła akcja „Baby dla jaj”, której celem jest kobiece wsparcie mężczyzn i ich zdrowia. Według statystyk 80% męskich nowotworów jest wykrywanych przez kobiety! – Rak jądra – prawie 100 przypadków rocznie, najczęściej występujący nowotwór u młodych mężczyzn. Drugi nowotwór to jest rak prostaty – najczęstszy nowotwór u mężczyzn po 40 roku życia. Oba nowotwory są bardzo łatwo wyleczalne, pod warunkiem wczesnego wykrycia – powiedział urolog dr Stefan W. Czarniecki, który wyjaśnił, jak wygląda samodzielne badanie i kiedy należy udać do lekarza? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Pacjenci z rakiem prostaty od ponad 4 lat walczą o refundację leków nowej generacji

  Co roku w Polsce diagnozuje się około 10 tys. przypadków raka prostaty, z których połowa kończy się śmiercią. Pacjenci od ponad 4 lat apelują do Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u o refundację dwóch leków nowej generacji dostępnych już w USA, Kanadzie i niemal wszystkich krajach europejskich. Ich sfinansowanie kosztowałoby około 2 mln zł rocznie. Nowoczesne leki na raka prostaty po raz kolejny nie trafiły na opublikowaną w maju listę refundacyjną. – Od ponad dziesięciu lat na całym świecie mamy wysyp nowych terapii dla pacjentów z rakiem prostaty. Nawet dla tych z przerzutami i w stadium, w którym przestaje działać leczenie hormonalne. Jest pięć takich leków zarejestrowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Niestety, polscy pacjenci mają dostęp tylko do starej chemioterapii i tylko jednego z nowych leków hormonalnych – mówi dr Iwona Skoneczna, urolog i onkolog ze Szpitala św. Elżbiety w Mokotowskim Centrum Zdrowia. Rak płuc i prostaty (gruczołu krokowego) to dwa najczęściej występujące wśród mężczyzn nowotwory złośliwe. Jak podaje ogólnopolskie stowarzyszenie „Gladiator”, każdego roku diagnozuje się około 10 tys. nowych przypadków i ok. 5 tys. zgonów, których przyczyną jest właśnie rak prostaty. W majowym liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła stowarzyszenie pacjenckie zwraca uwagę na to, że ten wskaźnik może być o wiele niższy, jeżeli w Polsce poprawi się dostęp do wczesnej diagnostyki i terapii nowej generacji.
 • Co trzeci chory na raka prostaty przegrywa walkę z nowotworem

  W Polsce stale wzrasta zachorowalność na raka prostaty. Jeszcze w 2012 roku choroba ta diagnozowana była u 11 tys. mężczyzn, obecnie już u blisko 16 tys. Walkę z rakiem przegrywa blisko 30 proc. pacjentów. Nowoczesne terapie wdrażane jeszcze przed chemioterapią mogą jednak sprawić, że rak prostaty stanie się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną, a życie chorych mężczyzn zostanie wydłużone nawet o 4 lata. Dzięki niskiej toksyczności leków nowej generacji stosowanych w terapii prechemo pacjenci dłużej pozostaną również aktywni. Leczenie to nie jest jednak dziś dostępne dla polskich mężczyzn. Rak gruczołu krokowego to drugi, po raku płuc, nowotwór dotykający mężczyzn. W Polsce co roku diagnozowany jest u blisko 16 tys. osób, chorych wciąż jednak przybywa. O ile w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych spadła w ostatnich latach zarówno zachorowalność, jak i umieralność, o tyle w Polsce według prognoz w ciągu najbliższych 12 lat zachorowalność na raka gruczołu krokowego może wzrosnąć o 29 proc. Nowotwór ten występuje najczęściej u mężczyzn po 45 roku życia, a ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Ponad połowa chorych w momencie rozpoznania ma co najmniej 70 lat.