rak piersi

Artykuły - Rak piersi (108)

Filmy - Rak piersi (21)

 • Kobiety nie chcą się badać?

  Według ministra zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego, jednym z powodów słabej przeżywalności kobiet z nowotworem piersi jest fakt, że kobiety zwlekają z badaniami. Co jeszcze wymienia minister?
 • Mammodiagnostyka nową metodą wykrywania raka piersi

  Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy, występujący u kobiet w Polsce – stanowi aż 20 proc. wszystkich zachorowań na raka i jest drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów Polek z powodu chorób nowotworowych. Powszechnie stosowanym badaniem przesiewowym jest mammografia, która ma jednak swoje ograniczenia, jak i skutki uboczne. W Polsce została zainicjowana nowa metoda ­– innowacyjna, nieinwazyjna i do powszechnego stosowania – mammodiagnostyka. Specjaliści kształceni w tej dziedzinie są w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany.
 • Dotykajmy się! Profilaktyka raka piersi

  W październiku już po raz siódmy odbyła się akcja charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM. To ważny społecznie projekt łączący w sobie aspekt prozdrowotny, edukacyjny i ekologiczny. Głównym jego celem jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, iż co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Choroba wykryta we wczesnym etapie jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Według specjalistów, najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Niestety poprawnie i regularnie wykonuje jedynie 2-3 proc. kobiet!
 • Rak piersi. Przełom w leczeniu?

  Rak piersi nie musi oznaczać chemioterapii. Okazuje się, że wiele osób może wyzdrowieć, dzięki dużo mniej inwazyjnemu i tańszemu leczeniu.