rak

Artykuły - Rak (530)

 • Połowa przypadków nowotworów u dzieci pozostaje niezdiagnozowana

  Połowa przypadków nowotworów u dzieci pozostaje niezdiagnozowana

  ​Najnowsze szacunki wskazują, że co roku blisko 400 000 dzieci zapada na nowotwór złośliwy, podczas gdy opisywanych jest tylko 220 000 przypadków. Oznacza to, że niemal połowa nowotworów u dzieci co roku pozostaje niezdiagnozowana.
 • Stworzono wirtualną mapę raka

  Stworzono wirtualną mapę raka

  Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge stworzyli model 3D nowotworu, zapewniając nowy sposób patrzenia na tę chorobę.
 • Mannoza sposobem na raka

  Mannoza sposobem na raka

  Suplementy diety zawierające mannozę mogą spowolnić rozwój niektórych nowotworów i zwiększyć skuteczność leczenia.
 • Polskie gwiazdy, które wygrały walkę z rakiem

  Polskie gwiazdy, które wygrały walkę z rakiem

  Lekarze coraz częściej apelują, że największym orężem w walce z nowotworem jest profilaktyka. Nie sposób nie przyznać im racji – wcześnie wykryty rak piersi, jelit, płuc czy nerek jest w zdecydowanej większości przypadków wyleczalny. Motywacją do regularnych badań mogą być też historie osób publicznych, które wygrały walkę z chorobą. Ich przykład pokazuje, że słowo „rak” nie musi być jednoznaczne z wyrokiem. Zobaczcie, które polskie gwiazdy wyszły z tego starcia obronną ręką.
 • Skutecznie powstrzymuje rakotwórcze białko

  Skutecznie powstrzymuje rakotwórcze białko

  Zawarty w winogronach resweratrol hamuje powstawanie agregatów zmutowanego białka p53, które występuje w ponad połowie guzów nowotworowych – informuje pismo “Oncotarget”.
 • Innowacyjny test, który wykryje raka na długo przed pierwszymi objawami

  Innowacyjny test, który wykryje raka na długo przed pierwszymi objawami

  Naukowcy opracowali innowacyjny test krwi, który jest w stanie rozpoznać obecność 10 różnych nowotworów, na długo zanim pojawią się typowe objawy.
 • Implant skóry, który wykryje raka w organizmie

  Implant skóry, który wykryje raka w organizmie

  Opracowano innowacyjny implant skóry, który staje się ciemniejszy, gdy wykrywa obecność komórek nowotworowych. W ten sposób tworzy się struktura podobna do pieprzyka lub punktowego tatuażu, ostrzegająca, że w naszym organizmie zachodzą niebezpieczne procesy.
 • Jeden guz może tworzyć się w różnych częściach ciała

  Jeden guz może tworzyć się w różnych częściach ciała

  Mamy tendencję do grupowania nowotworów w zależności od miejsca w ciele, w którym się rozwijają. Najnowsze badania pokazują, że takie działanie może być szkodliwe dla pacjentów i powinno się opracować inną taktykę.
 • Czy witamina C uchroni nas przed nowotworami?

  Czy witamina C uchroni nas przed nowotworami?

  Czy to prawda, że cukier żywi raka, a przyjmowanie dużych dawek witaminy C może nas chronić przed nowotworami? To tylko najpopularniejsze z mitów krążących wokół tematyki żywienia podczas choroby.
 • Sukces nanorobotów w walce z nowotworami

  Sukces nanorobotów w walce z nowotworami

  Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił istotny sukces nanorobotów w walce z nowotworami. Badacze z Arizona State University (ASU) i National Center for Nanoscience and Technology (NCNST) Chińskiej Akademii Nauk opisali na łamach czasopisma "Nature Biotechnology" pierwszy w pełni autonomiczny, zbudowany z cząstek DNA układ, który potrafi zmniejszyć rozmiary guza nowotworowego, odcinając mu dopływ krwi. To pierwsze oficjalne zastosowanie techniki tzw. DNA origami w nanomedycynie.

Filmy - Rak (35)

 • Stefanie Powers: Urodziła się jako Stefania Federkiewicz

  Kiedy kilka lat temu u Stefanie Powers zdiagnozowano raka płuc, lekarze zapytali, czy nie zdarzyło jej się w dziwnych okolicznościach zetknąć z jakąś szkodliwą substancją. "W dziwnych okolicznościach?" – wykrzyknęła Powers. "Całe moje życie to dziwne okoliczności!".
 • Czy zostaniemy wyleczeni z raka? Najnowsze odkrycia w medycynie

  Tegoroczną Nagrodę Nobla w medycynie otrzymało dwóch naukowców pracujących nad sposobami walki z nowotworami. Co udało im się odkryć? Onkolog prof. Cezary Szczylik opowiedział o najnowszych odkryciach w medycynie i roli układu odpornościowego w leczeniu nowotworów. Czym są punkty przejścia w organizmie? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Dzięki ludziom spełniła największe marzenie. Wzruszające

  Dziewczynka chora na raka kości, dokładnie kostniakomięsaka, spełniła swoje marzenia dzięki pomocy innych ludzi. 12-letnia Ailani Banuelos udała się do Deerfield Beach na Florydzie, by móc zobaczyć na własne oczy ocean oraz popływać w nim. Marzenia zostały spełnione. Dziewczynka wiosłowała po wodzie oraz zanurzyła się w niej, dzięki czemu na jej twarzy zagościł uśmiech. (STORYFUL/x-news)
 • Centrum cyklotronowe mogłoby leczyć ponad 600 pacjentów rocznie. Dlaczego jest inaczej?

  Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czym charakteryzuje się terapia protonowa? - Przy pomocy wiązki protonowej możemy zaoszczędzić narządy krytyczne - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" dr Elżbieta Pluta, Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie. (Dzień Dobry TVN/x-news)