rak

Artykuły - Rak (528)

 • Czy witamina C uchroni nas przed nowotworami?

  Czy witamina C uchroni nas przed nowotworami?

  Czy to prawda, że cukier żywi raka, a przyjmowanie dużych dawek witaminy C może nas chronić przed nowotworami? To tylko najpopularniejsze z mitów krążących wokół tematyki żywienia podczas choroby.
 • Sukces nanorobotów w walce z nowotworami

  Sukces nanorobotów w walce z nowotworami

  Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił istotny sukces nanorobotów w walce z nowotworami. Badacze z Arizona State University (ASU) i National Center for Nanoscience and Technology (NCNST) Chińskiej Akademii Nauk opisali na łamach czasopisma "Nature Biotechnology" pierwszy w pełni autonomiczny, zbudowany z cząstek DNA układ, który potrafi zmniejszyć rozmiary guza nowotworowego, odcinając mu dopływ krwi. To pierwsze oficjalne zastosowanie techniki tzw. DNA origami w nanomedycynie.
 • Uniwersalny test na raka coraz bliżej

  Uniwersalny test na raka coraz bliżej

  Naukowcy są coraz bliżej stworzenia uniwersalnego testu krwi na raka.
 • Tłuszczyk, który grozi rakiem

  Tłuszczyk, który grozi rakiem

  Rocznie, prawie 550 tys. nowych przypadków nowotworów na świecie spowodowanych jest nieprawidłową masą ciała. Już BMI powyżej 25 stanowi czynnik ryzyka. Mamy więc kolejny dowód na to, że warto być szczupłym.
 • PEP-Therapy - innowacyjna terapia antynowotworowa

  PEP-Therapy - innowacyjna terapia antynowotworowa

  Jak pokonać raka? To pytanie zadają sobie lekarze z całego świata, a swój własny pomysł ma firma PEP Therapy wykorzystująca inteligentne peptydy do niszczenia komórek nowotworowych.
 • Pokonała raka i zrobiła coś niezwykłego

  Pokonała raka i zrobiła coś niezwykłego

  Dziewczynka, która dwukrotnie pokonała raka powróciła do szpitala po 20 latach. Tym razem jako pielęgniarka.
 • Rośnie liczba zachorowań

  Rośnie liczba zachorowań

  Lekarze alarmują, że w Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Winne temu są w dużej mierze czynniki od nas zależne. Ale nie chodzi wcale o telefony komórkowe.
 • Trudne rozmowy

  Trudne rozmowy

  Dzieci, które w okresie dojrzewania przeżyły śmierć chorych na raka rodziców, kilka lat później są w lepszym stanie psychicznym, kiedy mają przekonanie, że byli oni właściwie leczeni – informuje „Journal of Clinical Oncology”.
 • Jak bakterie powodują raka?

  Jak bakterie powodują raka?

  Bakterie Helicobacter pylori powodują raka żołądka, działając na komórki macierzyste – informuje „Nature”.
 • Dwoje niemowlaków wyleczonych z białaczki

  Dwoje niemowlaków wyleczonych z białaczki

  Nowotwory są wciąż jednym z głównych zabójców nękających ludzkość. Być może już wkrótce będzie możliwa walka z nimi dzięki połączeniu dwóch obiecujących terapii.

Filmy - Rak (31)

 • Nastolatek wygrał walkę z rakiem. Koledzy zgotowali mu niesamowite przyjęcie

  Niezapomniane powitanie zgotowali koledzy z drużyny nastolatkowi, który wygrał walkę z rakiem węzłów chłonnych. Jackson Lilly po pokonaniu choroby wrócił do swojego liceum w Jenks w Stanach Zjednoczonych, a zespół szkolnych futbolistów, do którego należał, zgotował mu owacyjne przyjęcie. (STORYFUL/x-news)
 • Nie wysypiasz się? Możesz być chory nawet na raka

  W czasie snu 70 proc. komórek układu odpornościowego ulega regeneracji. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, iż zaburzenia snu mają niezwykłe znaczenie w wielu chorobach. Bezsenność i zaburzenia snu sprzyjają powstawaniu takich nowotworów, jak nowotwór prostaty i gruczołu piersiowego.
 • Odkrycie polskich naukowców. Nadmiar arsenu powoduje raka

  Naukowcy ze Szczecina dowiedli, że im wyższe stężenie arsenu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Odkrycia dokonał zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Okazuje się, że arsen jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Dlaczego? Jak wyglądało badanie? Z prof. Lubińskim rozmawiał Robert Stockinger z "Dzień Dobry TVN".
 • Mamy coraz więcej pacjentów "wielochorobowych"

  Poznań. W Poznaniu odbyła się 12. konferencja Top Medical Trends. Impreza jest podsumowaniem minionego roku w medycynie. Tegoroczny kongres najwięcej uwagi poświęcił interdyscyplinarnemu podejściu do pacjenta. – Mamy coraz więcej starszych pacjentów, którzy są - jak mówimy - "wielochorobowi". Ta wielochorobowość bardzo zajmuje lekarzy. Niezwykle trudno jest te choroby od siebie oddzielić – mówiła dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Program kongresu został ustalany w oparciu o oczekiwania lekarzy pierwszego kontaktu. Dzięki ich sugestiom organizatorzy zaprosili uznanych specjalistów z wielu dziedzin. – Marzy nam się sytuacja, która byłaby dla wszystkich stron lepsza. Lekarz specjalista pomagałby przy diagnozowaniu lekarzowi rodzinnemu i dawał mu wskazówki w trakcie leczenia. Lekarz rodzinny mógłby wtedy prowadzić pacjenta przez rok, dwa lata – powiedział prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej Top Medical Trends.