raj podatkowy

Synonimy:
podatkowy raj,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Raj podatkowy (10)

 • Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Polska to raj podatkowy. Dla bogatych

  Może się wydawać, że mamy system podatkowy gwarantujący obywatelom sprawiedliwą redystrybucję gospodarczego wzrostu. Nic bardziej mylnego.
 • Raje podatkowe to nie tylko ciepłe kraje

  Raje podatkowe to nie tylko ciepłe kraje

  Leo Messi i Michel Platini swego finansowego nieba szukali w Panamie. To tam odnaleźli odpowiedź na pytanie, jak uniknąć wysokiego opodatkowania. Cristiano Ronaldo, drugi obok Messiego bóg światowej piłki i multimilioner, chcąc ominąć barbarzyńskie stawki podatku dochodowego, korzystał ze struktur finansowych zbudowanych głównie na Wyspach Dziewiczych.
 • Optymalne wakacje w raju (cz. X): Liechtenstein

  Optymalne wakacje w raju (cz. X): Liechtenstein

  Wobec coraz wyższych obciążeń podatkowych wprowadzanych w Polsce, a związanych (pośrednio lub bezpośrednio) z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą na bieżące wydatki, interesującym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest przeniesienie swojej aktywności gospodarczej do "rajów podatkowych".
 • Optymalne rozwiązanie: Życie na bogato w Monako

  Optymalne rozwiązanie: Życie na bogato w Monako

  Księstwo Monako jest prawdziwym rajem na ziemi dla tych, którzy preferują modne życie, ciepły klimat, wyśmienite jedzenie i wspaniałe widoki. To także doskonałe miejsce dla tych, którzy nie lubią płacić podatków.
 • Automatyczna wymiana informacji podatkowych pomiędzy krajami

  Automatyczna wymiana informacji podatkowych pomiędzy krajami

  Walka z unikaniem opodatkowania i oszustwami podatkowymi to teoretycznie główne cele wytycznych przygotowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a także wdrażanych unijnych dyrektyw, które będą implementowane przez państwa europejskie do ich porządków prawnych. Automatyczna wymiana informacji o aktywach zgromadzonych na rachunkach bankowych obejmie również Polskę.
 • Korzyści z założenia spółki w Macedonii

  Korzyści z założenia spółki w Macedonii

  Republika Macedonii - niewielki kraj położony w południowo-wschodniej Europie (Bałkany) - w niedługim czasie może dać się poznać nie tylko jako miejsce przyjazne turystom, lecz także jako terytorium doskonałe dla prowadzonego biznesu. Macedoński rynek wciąż pozostaje niezagospodarowany i podatny na nowe inwestycje.
 • Panama chce kooperacji z Niemcami. Fiskus chętny do współpracy

  Panama chce kooperacji z Niemcami. Fiskus chętny do współpracy

  Panama nie chce być rajem podatkowym i proponuje Niemcom współpracę w ściganiu oszustów podatkowych. Niemiecki fiskus zarobił już miliony na zakupie informacji o nieopodatkowanym kapitale.
 • Czesi i Słowacy mają dla nas ofertę nie do przebicia

  Czesi i Słowacy mają dla nas ofertę nie do przebicia

  Atrakcyjne warunki inwestowania, a także polityka podatkowa zagranicznych państw kuszą właścicieli firm do przenoszenia swojej działalności gospodarczej poza Polskę. Czesi i Słowacy mają dla nas bardzo ciekawą ofertę.
 • Gibraltar - nic się nie zmieniło po brytyjskim referendum

  Gibraltar - nic się nie zmieniło po brytyjskim referendum

  Kraj zależny od Wielkiej Brytanii wciąż kusi bardzo niskim podatkiem CIT (stawka 10 lub... 0 proc.) oraz brakiem np. podatku od zysków kapitałowych. Eksperci uważają, że nawet jeśli opuści on Unię Europejską razem z Wielką Brytanią, to nie straci na atrakcyjności. Jedynym zagrożeniem dla Gibraltaru jest dostanie się pod jurysdykcję hiszpańską, co jest jednak mało prawdopodobne.
 • Portugalia: Rząd zataił wyprowadzenie do rajów podatkowych 5 proc. PKB

  Portugalia: Rząd zataił wyprowadzenie do rajów podatkowych 5 proc. PKB

  Od 2011 do 2014 r. wyprowadzono do rajów podatkowych z Portugalii 10 mld euro, czyli kwotę odpowiadającą około 5 proc. PKB kraju. Informacja o wysokich transferach była znana i ukrywana przez niektórych członków ówczesnego rządu Pedra Passosa Coelho.

Filmy - Raj podatkowy (4)

 • Raj podatkowy za miedzą. Słowacja nowym celem polskich przedsiębiorców

  Rośnie liczba firm pośredniczących w założeniu biznesu lub zatrudnianiu na Słowacji. Powodem są niższe stawki ubezpieczeniowe i niższy VAT u naszych południowych sąsiadów. Warunki są atrakcyjne zwłaszcza dla branży transportowej. – Raje podatkowe są bardzo cenną i potrzebną instytucją. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy u nas rosną składki na ubezpieczenie społeczne, a także ogólne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, raj podatkowy jest ciekawą alternatywą dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – mówi Michał Jurczak, adwokat ze spółki konsultingowej WFY Group. – Oprócz tych tradycyjnych i dobrze znanych, jak chociażby Luksemburg czy wyspy na kanale La Manche, warto także wspomnieć o kraju, który jest blisko, czyli Słowacji. Największą zmorą polskich przedsiębiorców są składki na ubezpieczenia. W przypadku umowy o pracę poza wynagrodzeniem brutto płaconym pracownikowi, pracodawca odprowadza jeszcze ok. 20 proc. tej kwoty tytułem składek. Od początku tego roku przedsiębiorcy muszą też płacić składki emerytalne od umów-zlecenia oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości pensji minimalnej.
 • Polskie spółki uciekają do rajów podatkowych

  Uproszczenie podatków to jedyny sposób na zatrzymanie w Polsce dużych przedsiębiorstw, takich jak LPP. Spółka przeniosła prawa do swoich marek - Reserved, Mohito i House - na Cypr i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czym wywołała oburzenie wśród części klientów. – Przypadek LPP nie jest pierwszym i z punktu widzenia gospodarczego myślę, że jest to całkowicie normalne. Jest to klasyczny sposób optymalizacji podatkowej – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Edward Wąsiewicz, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
 • "LPP musiała skorzystać z raju podatkowego, by sprostać konkurencji"

  Aby sprostać globalnej konkurencji, polska firma odzieżowa LPP musi działać jak inne korporacje, czyli korzystać z rajów podatkowych - prof. Krzysztof Rybiński broni bojkotowanej przez klientów firmy. Prawo powinno zostać zmienione na poziomie całej Unii Europejskiej.
 • Ucieczka za granicę przed fiskusem coraz trudniejsza

  Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które mają chronić interesy fiskusa przed skutkami unikania opodatkowania. Wiceminister Maciej Grabowski mówi, że nowe przepisy powinny uwzględniać także integrację w ramach UE oraz globalizację gospodarki po to, aby nie uszczuplać dochodów budżetu państwa.