Rafał Bochenek

Artykuły - Rafał Bochenek (15)

 • Rafał Bochenek: Nie będzie żadnej rewolucji w rządzie

  Rafał Bochenek: Nie będzie żadnej rewolucji w rządzie

  "Żadnej rewolucji, żadnych gwałtownych zmian w rządzie nie będzie" - powiedział w poniedziałek rano rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że premier Beata Szydło ma już swoje przemyślenia i wie, gdzie trzeba dokonać korekt.
 • "Premier popiera poprawki do prezydenckich ustaw"

  "Premier popiera poprawki do prezydenckich ustaw"

  Premier Beata Szydło popiera poprawki Prawa i Sprawiedliwości do prezydenckich projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym - powiedział w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Nie chciał wypowiadać się na temat ich treści.
 • Bochenek: Decyzji w sprawie programu "Emeryt 500 plus" jeszcze nie ma

  Bochenek: Decyzji w sprawie programu "Emeryt 500 plus" jeszcze nie ma

  Decyzji w sprawie programu "Emeryt 500 plus" jeszcze nie ma - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał, co do kwoty tego świadczenia również żadna decyzja jeszcze nie zapadła.
 • Rafał Bochenek: Zmiany personalne w rządzie? Nie widzimy potrzeby

  Rafał Bochenek: Zmiany personalne w rządzie? Nie widzimy potrzeby

  "Nie widzimy potrzeby, aby dokonywać jakichkolwiek zmian personalnych w gabinecie pani premier Beaty Szydło" - mówił we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zapowiedział, że rząd będzie konsekwentnie realizował założony program.
 • Bochenek: Tabletka "dzień po" na receptę

  Bochenek: Tabletka "dzień po" na receptę

  "Uważamy, że tabletka antykoncepcyjna "dzień po" powinna być na receptę, zdecydowanie kwestie medyczne determinują takie, a nie inne działania w tej sprawie" - powiedział w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Komisja sejmowa ma podjąć decyzję odnośnie projektu dotyczącego ograniczenia sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych "dzień po".
 • Rzecznik rządu: Wybór Tuska byłby niebezpiecznym precedensem

  Rzecznik rządu: Wybór Tuska byłby niebezpiecznym precedensem

  ​Wybór na funkcję szefa Rady Europejskiej kandydata wbrew woli rządu, z którego się on wywodzi, byłby niebezpiecznym precedensem - ocenił w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Podkreślił, że jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem jest Jacek Saryusz-Wolski.
 • Bochenek: Stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedziele w przyszły czwartek

  Bochenek: Stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedziele w przyszły czwartek

  Stanowisko rządu w sprawie projektu zakazu handlu w niedziele zostanie przedstawione na Komitecie Stałym Rady Ministrów najpóźniej w przyszły czwartek - zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że "zręb stanowiska jest już gotowy".
 • Dlaczego premier nie wyszła jeszcze ze szpitala? Rzecznik rządu tłumaczy

  Dlaczego premier nie wyszła jeszcze ze szpitala? Rzecznik rządu tłumaczy

  - Czasami zwykłe stłuczenie boli bardziej niż np. złamanie - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM rzecznik rządu Rafał Bochenek, odnosząc się do wypadku premier Beaty Szydło.
 • ​Rzecznik rządu i wyroki-widmo

  ​Rzecznik rządu i wyroki-widmo

  Jedno jest pewne - we wtorek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane coś ważnego. Co takiego? Rzecznik rządu Rafał Bochenek rozkłada ręce: "Sam nie wiem".
 • Rafał Bochenek: Działalność KE wobec polskiego rządu budzi wątpliwości

  Rafał Bochenek: Działalność KE wobec polskiego rządu budzi wątpliwości

  "Odpowiedź do Komisji Europejskiej nie została wysłana. Pismo od Komisji jest robocze, a termin, który został wyznaczony na odpowiedź, to termin techniczny. Nie demonizowałbym go. Mamy swobodę" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, rzecznik rządu, Rafał Bochenek. Zdaniem rzecznika, jest pewnym nadużyciem ze strony Komisji Europejskiej, że takie działania podejmuje. "Z traktatów wynika zasada przyznanych kompetencji i organy europejskie powinny postępować w oparciu o nie. To, co robi KE wobec polskiego rządu, nie jest umocowane w traktatach i dlatego budzi tyle wątpliwości" - uważa Rafał Bochenek.

Filmy - Rafał Bochenek (3)

 • Rafał Bochenek: Na pewno odpowiemy KE i przedstawimy jej pewne informacje. Dla nas liczy się konkret

  "Odpowiedź do Komisji Europejskiej nie została wysłana. Pismo od Komisji jest robocze, a termin, który został wyznaczony na odpowiedź, to termin techniczny. Nie demonizowałbym go. Mamy swobodę" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM rzecznik rządu Rafał Bochenek. "Komisja bardzo lubi wymieniać się różnymi pismami. Dla nas liczy się konkret" - dodaje. Zdaniem rzecznika jest pewnym nadużyciem ze strony Komisji Europejskiej, że takie działania podejmuje. "Z traktatów wynika zasada przyznanych kompetencji i organy europejskie powinny postępować w oparciu o nie. To, co robi KE wobec polskiego rządu, nie jest umocowane w traktatach i dlatego budzi tyle wątpliwości" - uważa Rafał Bochenek. Wniosek do Trybunału Sprawiedliwości? "Nie ma takiej decyzji" - odpowiada. Dodaje, że rząd "na pewno" odniesie się do opinii Komisji i przedstawi "pewne informacje dotyczące stanu zaawansowania prac, jeśli będą dalej postępowały". Gość RMF FM pytany o to, czy dokument wysłany do polskiego rządu ma charakter poufny, odpowiada, że sam był świadkiem, jak Frans Timmermans o to prosił. "Premier powiedziała, że mamy średnie doświadczenie jeśli chodzi o poufność w zakresie działania KE i że nie raz dokumenty wyciekały. Timmermans wtedy zapewnił, że dotrzyma słowa i z jego strony treść dokumentu nie wycieknie" - tłumaczy rzecznik rządu. Dodaje, że opinię przeczytała tylko "wąska, uprawniona grupa" - np. premier i MSZ.
 • Bochenek: Relacje premier-prezes PiS są bardzo dobre. Każdy rząd był eksperymentem

  „Relacje premier-prezes PiS są bardzo dobre. Jeśli chodzi o wywiad prezesa, to powiedział, że nie należy popadać w samozachwyt i powinniśmy motywować się do tego, żeby skutecznie realizować program PiS” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, rzecznik rządu Rafał Bochenek. Rząd Beaty Szydło eksperymentem? „Słowa o eksperymencie potraktowałbym w szerszym kontekście. Eksperymentem był każdy rząd od początku lat 90. Był, jest i będzie” – odpowiada Bochenek. Rzecznik rządu pytany o rewolucję w PIT, składkach ZUS i NFZ odpowiada: „Trwają prace i w najbliższym czasie będziemy chcieli przedłożyć założenia tej wielkiej reformy”. „Mamy nadzieję, że premier uda się pozytywnie zaskoczyć Polaków” – komentuje. Bochenek tłumaczy, że w tym momencie trwają rozmowy z ekspertami, analizy za i przeciw, „żeby reforma wywarła pozytywne skutki dla polskiego społeczeństwa”.
 • Rzecznik rządu: Będziemy publikować tylko orzeczenia wydane przez TK w ustawowym składzie

  "Jeżeli Trybunał Konstytucyjny będzie wydawał wyroki w składzie, który określa ustawa, to na pewno będą one publikowane. Problem w działaniu Trybunału tkwi w tym, że bardzo wybiórczo traktuje polskie prawo" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, rzecznik rządu Rafał Bochenek. "Trybunał z jednej strony mówi, że podlega konstytucji, a z drugiej strony obecny prezes orzeka na podstawie ustawy nieobowiązującej, bo orzeka w składzie, który wynika z uchylonej w grudniu ustawy" - dodaje. Zaznacza, że rząd będzie publikował takie wyroki TK, "które będą zapadały zgodnie z prawem". Zdaniem gościa RMF FM, "to, co zrobi Trybunał, to nie będzie orzeczenie, a można traktować jako opinię". "To są spotkania, które organizuje prezes Rzepliński" - uważa Rafał Bochenek. "Nie może być tak, że decyzja jednej osoby będzie determinowała funkcjonowanie instytucji państwa, która powinna stać na straży polskiej demokracji" - dodaje gość Kontrwywiadu RMF FM.