Rady Polityki Pieniężnej

Artykuły - Rady Polityki Pieniężnej (1234)

 • Łon: Obniżka stóp proc. możliwa ze względu na zbyt silnego złotego

  Łon: Obniżka stóp proc. możliwa ze względu na zbyt silnego złotego

  - Silne umocnienie złotego ma już pewne niepokojące skutki i jeśli będzie dalej postępować, to może być powodem do obniżki stóp proc. - uważa Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dodał, że nie ma objawów przegrzania polskiej gospodarki i nie widzi powodów do myślenia o podwyżce stóp proc.
 • Polska gospodarka zwiększyła tempo rozwoju. Deficyt finansów publicznych mimo dobrej koniunktury niepokoi ekonomistów

  Polska gospodarka zwiększyła tempo rozwoju. Deficyt finansów publicznych mimo dobrej koniunktury niepokoi ekonomistów

  PKB Polski wyraźnie przyspiesza, a budżet po wrześniu wykazał nadwyżkę. Jednak nawet członkowie rządu przyznają, że Polska nie uniknie ani w tym, ani w przyszłym roku kilkudziesięciomiliardowego deficytu. W obliczu dobrej koniunktury budżet powinien mieć nadwyżkę, a kolejne niedobory mogą osłabić długofalowe tempo wzrostu - uważa Andrzej Rzońca, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
 • Hausner: Wracają stare zagrożenia na rynkach finansowych. Ryzykiem zbyt wysokie zadłużenie

  Hausner: Wracają stare zagrożenia na rynkach finansowych. Ryzykiem zbyt wysokie zadłużenie

  Wracają znane zagrożenia sprzed kryzysu finansowego, pojawiają się kolejne bańki na aktywach finansowych, a głównym ryzykiem jest duża skala zadłużenia - uważa prof. Jerzy Hausner, były wiceprezes Rady Ministrów oraz członek Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomista przestrzega, że w razie dekoniunktury gospodarczej rynki finansowe nie unikną kolejnych, poważnych turbulencji. W Polsce nie ma na razie zagrożenia związanego z występowaniem baniek spekulacyjnych, ale z czasem może się ona wytworzyć na rynku mieszkaniowym.
 • Eryk Łon, RPP: NBP musi być czujny i elastyczny

  Eryk Łon, RPP: NBP musi być czujny i elastyczny

  - Obecnie konserwatywna polityka pieniężna jest polskim atutem - mówi w rozmowie z Interią dr hab. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. Nie wyklucza on jednak, że w przyszłości działania niestandardowe mogą być potrzebne. - Popieram samo myślenie o dopuszczalności instrumentów niestandardowych przez NBP, dlatego że trzeba być czujnym i elastycznym - dodaje.
 • RPP nie będzie reagować na Brexit

  RPP nie będzie reagować na Brexit

  Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej nie widzi żadnego powodu, aby polityka pieniężna, która powinna być nastawiona na długi horyzont, miała reagować na Brexit.
 • Członek RPP: Kurs euro jest wciąż w granicach, które już przerabialiśmy

  Członek RPP: Kurs euro jest wciąż w granicach, które już przerabialiśmy

  Wzrost PKB w 2016 roku będzie zbliżony do 4 proc., deflacja nie jest niczym złym, a bank centralny nie powinien interweniować by nie dopuścić do dalszego osłabiania się złotego. Kurs euro jest w granicach, które już przerabialiśmy - ocenia w wywiadzie dla Interii Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej.
 • WIG20 znów na plusie - spółki energetyczne na topie

  Kończy się pewna era - dziś po raz ostatni widzieliśmy Marka Belkę w roli przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Zaskoczenia nie było - stopy pozostały na niezmienionym poziomie. Tymczasem indeks największych spółek notowanych przy Książęcej rósł dziś po raz piąty z rzędu i to głównie dzięki przecenionym w ostatnich miesiącach spółkom energetycznym.
 • RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

  RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

  Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowała w komunikacie Rada po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu.
 • Dobra niepewność, zła niepewność

  Takiego zdania powinni być też członkowie Rady Polityki Pieniężnej, a przynajmniej wstrzymać się z analizą danych do czasu zapoznania z nowymi prognozami makroekonomicznymi NBP, które będą do dyspozycji Rady na lipcowym posiedzeniu.
 • Zwolennicy obniżek stóp zyskują argumenty

  Zwolennicy obniżek stóp zyskują argumenty

  Przeważająca obecnie opinia, że stopy procentowe są na właściwym poziomie, nie powinna przesłaniać perspektywy ich obniżenia. W Radzie Polityki Pieniężnej są zwolennicy takiego scenariusza i choć na razie są w mniejszości, mogą wkrótce zyskać argumenty dla swoich poglądów.

Filmy - Rady Polityki Pieniężnej (1)

 • Prof. Orłowski: Rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe posunięcia NBP i Rady Polityki Pieniężnej

  Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna sytuacja Polski skomplikowała się – uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista. Jego zdaniem rynki będą bardzo uważnie obserwować najbliższe decyzje NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Obie instytucje muszą zdobyć ich zaufanie, więc ewentualne decyzje powinny być ostrożne i głęboko przemyślane. – Myślę, że dobrym pomysłem jest w tej chwili bardzo ostrożne działanie banku centralnego – przekonuje prof. Witold Orłowski, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Nowa Rada Polityki Pieniężnej, ostatnio mianowany prezes NBP muszą zyskać zaufanie, choćby po to, żeby w przyszłości skutecznie móc pełnić rolę ostatniego strażnika wiarygodności i siły złotego. Na początku czerwca nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego, w miejsce prof. Marka Belki, został prof. Adam Glapiński, formalnie niebędący członkiem Prawa i Sprawiedliwości jednak od dziesięcioleci związany ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej był m.in. nauczycielem i wykładowcą akademickim głównie w macierzystej Szkole Głównej Handlowej (wcześniej Szkoła Główna Planowania i Statystyki) oraz w Paryżu, Kansas, Dubrowniku i Kielcach. Przede wszystkim jednak w przeszłości pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i był członkiem Rady Polityki Pieniężnej z jego nominacji.