radioaktywne

Artykuły - Radioaktywne (24)

 • Radioaktywna chmura nad północą Europy

  Radioaktywna chmura nad północą Europy

  ​Według holenderskiej agencji zdrowia, która przeanalizowała liczne dane, poziomy radioaktywności w atmosferze północnej Europy znacznie wzrosły. Może to wskazywać na uszkodzenie w elektrowni jądrowej w zachodniej Rosji.
 • Afera z radioaktywnymi materacami. Wycofują z rynku 60 tysięcy sztuk

  Afera z radioaktywnymi materacami. Wycofują z rynku 60 tysięcy sztuk

  Czy materac może szkodzić zdrowiu? Na pewno te szkodzą. 60 tysięcy materaców emitujących - wyższe niż pozwalają normy bezpieczeństwa - promieniowanie radioaktywne wyprodukowano w Korei Południowej. Używanie ich może prowadzić do powstania groźnych chorób, dlatego w całym kraju ruszyła akcja oddawania szkodliwych materaców firmy Dajin Bed. Prasa i politycy mówią o skandalu, lekarze i specjaliści o problemach ze zdrowiem, jakimi może skutkować spanie w radioaktywnym łóżku.
 • Przenośny detektor promieniowania, który zastąpi licznik Geigera

  Przenośny detektor promieniowania, który zastąpi licznik Geigera

  Niegdyś do pomiarów promieniowania wykorzystywano licznik Geigera-Müllera, teraz stosuje się dużo bardziej skomplikowane detektory. Ale Amerykańscy naukowcy opracowali prosty i tani sposób wykrywania i mapowania promieniowania.
 • Podarek ślubny okazał się radioaktywny

  Przez 14 lat kobieta w Bobrujsku w środkowej Białorusi przechowywała radioaktywny zegar, podarowany w prezencie ślubnym przez krewnego męża - poinformowało w czwartek białoruskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.
 • Niemcy: Rząd chce umożliwić wywóz odpadów radioaktywnych za granicę

  Niemcy: Rząd chce umożliwić wywóz odpadów radioaktywnych za granicę

  Rząd Niemiec chce wprowadzić przepisy zezwalające na wywóz odpadów radioaktywnych za granicę - ujawniły w piątek media. Minister środowiska Peter Altmaier zapewnił, że rząd chce dalej składować odpady atomowe także w kraju, a zmiany wymusza prawo unijne.
 • Rosja: Radioaktywne pieniądze w bankomacie

  20 tysięcy razy przekroczył dopuszczalną normę poziom radioaktywności banknotów, które mieszkanka Moskwy wypłaciła z bankomatu. Kobieta odkryła to badając dozymetrem warzywa kupione na targu. Jak się jednak okazało, niespodzianka czekała na nią w portfelu.
 • Zmutowane motyle po awarii w elektrowni Fukuszima

  Zmutowane motyle po awarii w elektrowni Fukuszima

  Japońscy naukowcy poinformowali o mutacjach zaobserwowanych u motyli w rejonie Fukuszimy. Mutacje miały wywołać substancje radioaktywne, jakie dostały się do otoczenia po awarii w elektrowni Fukuszima w zeszłym roku.
 • Internauci mierzą radioaktywność w Polsce

  Internauci mierzą radioaktywność w Polsce

  Rozrasta się sieć czujników radioaktywności w domach polskich wolontariuszy. Internauci zjednoczeni wokół projektu Radioactive@Home chcą stworzyć cywilny system wczesnego ostrzegania o skażeniu radioaktywnym. To jeden z większych polskich projektów bazujących na przetwarzaniu rozproszonym.
 • Niemcy: Protesty przeciw transportowi odpadów radioaktywnych

  Pociąg z transportem odpadów radioaktywnych, zmierzający do magazynu w Gorleben w Dolnej Saksonii, wjechał w piątek do Niemiec. Przeciwnicy energii atomowej zapowiedzieli protesty. Już w czwartek wieczorem w regionie doszło do starć demonstrantów z policją.
 • Zimna fuzja - sensacja czy oszustwo?

  Zimna fuzja - sensacja czy oszustwo?

  Niewiele rzeczy wywołuje w nauce takie emocje jak zimna fuzja. Dałaby ona olbrzymie ilości taniej energii, ale nie ma pewności czy w ogóle jest wykonalna.