Rada Polityki Pieniężnej

Synonimy:
rada polityki, RPP
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Rada Polityki Pieniężnej (3249)

 • Czy RPP zrobi nam niespodziankę?

  Czy RPP zrobi nam niespodziankę?

  19 ankietowanych przez PAP Biznes ekonomistów oczekuje, że RPP na posiedzeniu w maju utrzyma obecny poziom stóp procentowych, po tym jak referencyjna stopa procentowa została obniżona w marcu i kwietniu łącznie o 100 pb, w krokach po 50 pb., do 0,5 proc. 18 z 20 ekonomistów spodziewa się stabilizacji stóp do końca 2020 r., a 17 nie spodziewa się zmian stopy referencyjnej do końca 2021 r.
 • Złoty najmocniejszy od połowy marca

  Złoty najmocniejszy od połowy marca

  Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podbicia eurodolara oraz dalsze zwyżki na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 4,1151 PLN wobec dolara, 4,2402 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0277 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407%.
 • Złoty czeka na RPP

  Złoty czeka na RPP

  Kurs EUR/PLN może w najbliższych dniach wrócić na wyższe poziomy - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, brak podaży papierów wartościowych na rynku pierwotnym oraz spodziewana gołębia retoryka płynąca z posiedzenia RPP stworzą w tym tygodniu przestrzeń dla spadku rentowności 10-latek poniżej 1,40 proc.
 • Ekspert: RPP obniży w maju stopy procentowe

  Ekspert: RPP obniży w maju stopy procentowe

  Według Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, Rada Polityki Pieniężnej obniży w maju stopy procentowe. Pozostaną one na poziomie bliskim zera przez długi czas.
 • Zubilewicz ​z RPP luzowanie zostanie na dłużej

  Zubilewicz ​z RPP luzowanie zostanie na dłużej

  RPP nie powinna była obniżać stóp procentowych i istnieje obawa, że luźne warunki monetarne pozostaną w Polsce na dłużej, co jeszcze mocniej osłabiłoby złotego - powiedział PAP Biznes członek RPP Kamil Zubelewicz. Ekonomista postuluje podażowe bodźce odbudowy gospodarki. Ocenił, że ujemne nominalne oprocentowanie depozytów to "poważny, długoterminowy czynnik ryzyka dla Polski".
 • RPP obniży stopy procentowe poniżej zera?

  RPP obniży stopy procentowe poniżej zera?

  Spośród członków RPP po raz pierwszy możliwość obniżenia stopy referencyjnej poniżej zera dopuściła w ostatnim wywiadzie dla PAP Biznes Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem, możliwe jest również pojawienie się w Polsce deflacji w 2021 r.
 • Żyżyński, RPP: Dalsze obniżki stóp niewykluczone; jak będzie możliwość muszą iść w górę

  Żyżyński, RPP: Dalsze obniżki stóp niewykluczone; jak będzie możliwość muszą iść w górę

  Dalsze obniżki stóp procentowych nie są wykluczone, ale na tę chwilę podjęte przez RPP działania są raczej wystarczające - powiedział członek RPP Jerzy Żyżyński. Ekonomista liczy na szybkie odbicie wzrostu PKB i po krótkim okresie stymulacji gospodarki w okresie normalizacji,postuluje powrót stóp na dawne poziomy.
 • Spadki na GPW pod wpływem banków

  ​Wczorajsza sesja na GPW - po bardzo dobrym początku tygodnia - przyniosła ochłodzenie nastrojów. Indeks WIG20 spadł -1,5%, WIG -1,2%, mWIG40 -0,7%, a sWIG80 -0,4%.
 • NBP będzie skupował papiery gwarantowane przez Skarb Państwa

  NBP będzie skupował papiery gwarantowane przez Skarb Państwa

  NBP będzie prowadził skup dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, co jest rozszerzeniem realizowanego obecnie programu skupu obligacji skarbowych. Bank centralny skupując obligacje PFR sfinansuje ten program, którego skalę rząd szacuje na ok. 100 mld zł. Ze względu na przeniesienie emisji długu do PFR, tak skonstruowana "tarcza" nie przyczyni się do zwiększenia długu sektora finansów publicznych. Zdaniem analityków CAIB to mocny sygnał do osłabienia złotego.
 • Spadki na rynku akcji, WIG-BANKI stracił prawie 7 proc. po obniżce stóp przez RPP

  Spadki na rynku akcji, WIG-BANKI stracił prawie 7 proc. po obniżce stóp przez RPP

  ​W środę na warszawskim parkiecie główne indeksy giełdowe zniżkowały po serii czterech sesji wzrostowych z rzędu. WIG-BANKI poszedł w dół o 6,8 proc. po nieoczekiwanej decyzji RPP o obniżce wszystkich stóp procentowych o 50 pb. Beneficjentem obniżki okazały się telekomy, których indeks wzrósł o 6,7 proc.

Filmy - Rada Polityki Pieniężnej (19)

 • Jakie będą skutki rekordowych obniżek stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w takim samym stopniu jak kilka dni wcześniej zrobił to nagle Fed. Z analizy skutków wcześniejszych takich obniżek wynika, że nie musi to ożywiać gospodarki, natomiast inwestorzy będą kupować złoto.
 • Prof. Gatnar (RPP): Jest za wcześnie na euro w Polsce.

  Płynny kurs złotego wspiera konkurencyjność polskich eksporterów, co napędza krajową gospodarkę, a ryzyko kursowe nie ma wielkiego wpływu na ich działalność – uważa prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego jego zdaniem z przyjęciem euro trzeba poczekać, aż zrównamy się z unijną średnią pod względem PKB per capita, a polskie firmy w większym stopniu uniezależnią się od międzynarodowych korporacji.
 • Wiosną inflacja w Polsce przekroczy 2,5 proc., czyli cel inflacyjny

  Zapowiadane podwyżki cen prądu spowodują wyższą inflację. Wiosną inflacja przekroczy 2,5 proc. Czy należy spodziewać się, że RPP podwyższy wtedy stopy procentowe i kredyty podrożeją?
 • E. Mączyńska (PTE): Nie zazdroszczę członkom nowej RPP. To będzie jedna z najtrudniejszych kadencji

  Obecnie urzędująca Rada Polityki Pieniężnej będzie miała twardy orzech do zgryzienia. Tradycyjne metody stymulowania gospodarki i dławienia inflacji odeszły bowiem do lamusa. Obniżanie stóp procentowych czy skup obligacji nie pobudzają inwestycji firm, choć powinny. Skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy także słabnie wraz ze starzeniem się społeczeństw. Kluczowym zadaniem staje się więc pobudzenie popytu. – Trudność prowadzenia polityki pieniężnej polega na tym, że tradycyjne narzędzia nie działają. Zawsze było tak, że by ożywić gospodarkę, trzeba było odkręcić kurek z pieniędzmi, czyli obniżyć stopę procentową – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. – A teraz mimo że obniża się stopę procentową, to nie ma impulsu ze strony popytu, czyli nie pobudza to należycie inwestycji. Radą Polityki Pieniężnej będzie zatem musiała pomyśleć, co zrobić, żeby pobudzić popyt, pobudzić inwestycje, czy i w jakim stopniu polityka pieniężna ma w tym pomóc.