Pustynia Błędowska

Artykuły - Pustynia Błędowska (3)

 • Legenda pustyni nieprawdziwej (cz. 1)

  Legenda pustyni nieprawdziwej (cz. 1)

  ​Największy w Europie obszar lotnych piasków wcale nie znajduje się na wschodnich przedmieściach Dąbrowy Górniczej. To w takim razie cóż tam się znajduje? Cmentarzysko niewypałów i niewybuchów porośnięte wierzbą kaspijską i przeciętnym lasem sosnowym, rosnącym na dawnych wydmach. Oto spokojny krajobraz Pustyni Błędowskiej znany tym, którzy w minionych latach wędrowali żółtym szlakiem turystycznym między Kluczami a Dąbrową Górniczą Błędowem.
 • Ekspert: Pustynia Błędowska jest ewenementem na skalę europejską

  Ekspert: Pustynia Błędowska jest ewenementem na skalę europejską

  Pustynia Błędowska jest ewenementem na skalę europejską. Zawdzięcza swoje powstanie człowiekowi. Mówienie o pustyni przez duże "P" jest nieporozumieniem małym. Mówimy tu wyłącznie o dużej piaskownicy - podkreśla Jerzy Parusel, doktor nauk biologicznych, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.
 • Rozpoczęła się rekultywacja Pustyni Błędowskiej

  Do końca 2013 roku turyści nie będą mogli zwiedzać południowej części Pustyni Błędowskiej. Rozpoczęły się tam prace przy rekultywacji tego terenu, które na początek obejmują usunięcie niewybuchów i niewypałówy po poligonie. Następnie zostanie zinwentaryzowana miejscowa fauna i flora.
 • Dostawa z powietrza

  Dostawa z powietrza

  Zrzut towarów na spadochronach jest jednym z podstawowych sposobów zaopatrywania wojsk. Całkiem niedawno nasza armia skończyła nadrabiać 25-letnie zaległości na tym polu: przeszkoliła żołnierzy i pilotów oraz przystosowała do nowych zadań samoloty. Już wkrótce będzie można z nich zrzucać na spadochronach ładunki o wadze nawet 12 ton.
 • Patrolują Pustynię Błędowską

  Patrolują Pustynię Błędowską

  Leśnicy, policjanci, żołnierze i członkowie organizacji ekologicznych biorą udział w akcji, której celem jest wyeliminowanie wjazdów samochodów terenowych, quadów i motocykli crossowych do lasów i na tereny chronione - donosi "Dziennik Polski".