pszczoły

Artykuły - Pszczoły (123)

 • 30 000 pszczół w amerykańskim domu

  30 000 pszczół w amerykańskim domu

  ​W pewnym amerykańskim domu odkryto 30 000 agresywnych pszczół miodnych. Jak one się tam znalazły?
 • Aż 75 proc. światowych zasobów miodu skażona pestycydami

  Aż 75 proc. światowych zasobów miodu skażona pestycydami

  Globalna populacja pszczół jest w złym stanie. Spośród licznych czynników, które są szkodliwe dla tych owadów, najgroźniejsze są pestycydy. Widać to w jakości produkowanego przez owady miodu.
 • Dziś wielki dzień pszczół

  Dziś wielki dzień pszczół

  W Polsce w 2016 r. wyprodukowaliśmy 19 tys. ton miodu. Największymi producentami miodu były województwa: wielkopolskie (2366 ton), lubelskie (2320 ton) i warmińsko-mazurskie (2141 ton). Cena detaliczna miodu od 2000 r. prawie się podwoiła, w 2000 r. za 400 g słoik miodu pszczelego wielokwiatowego płaciliśmy 6,40 zł, a w czerwcu 2017 r. już 11,85 zł.
 • W tym roku będzie mniej miodu

  W tym roku będzie mniej miodu

  W tym roku jest mniej miodu. Edward Drygiel, pszczelarz z Siedlec, powiedział Radiu Podlasie, że z powodu zimnej i mokrej wiosny we wschodniej Polsce lipy i akacje dały mniej nektaru, w przeciwieństwie do rzepaku.
 • Słowenia - jedyny kraj który chroni swój podgatunek pszczoły

  Słowenia - jedyny kraj który chroni swój podgatunek pszczoły

  Słoweńskie władze starają się o to, by od przyszłego roku 20 maja stał się Światowym Dniem Pszczoły - powiedział PAP wicepremier Słowenii Dejan Żidan. To jedyny kraj w UE, który chroni swój autochtoniczny podgatunek pszczoły.
 • Zabójcze pszczoły naprawdę istnieją

  Zabójcze pszczoły naprawdę istnieją

  Zabójcze pszczoły to nie główni bohaterowie niskobudżetowego horroru. Owady takie istnieją naprawdę, a w latach 50. ubiegłego wieku zostały sprowadzone do Brazylii.
 • Pestycydy szkodzą brytyjskim trzmielom

  Pestycydy szkodzą brytyjskim trzmielom

  Brytyjscy naukowcy odkryli, że użycie popularnego pestycydu ma negatywny wpływ na dzikie trzmiele, zakłócając ich cykl życiowy.
 • Ginące pszczoły windują ceny miodu

  Ginące pszczoły windują ceny miodu

  Niemieccy pszczelarze biją na alarm: co druga pszczela rodzina nie przetrwała zimy. Coraz mniejsza populacja pszczół oznacza mniejsze zbiory miodu i jego wyższą cenę. Tymczasem na Podkarpaciu podczas tegorocznej zimy wyginęło blisko 30 proc. pszczół, jedną trzecią z nich zniszczyły dzięcioły.
 • Już niedługo drony zastąpią pszczoły?

  Już niedługo drony zastąpią pszczoły?

  Japońscy naukowcy udowodnili, że drony mogą zastąpić pszczoły w zapylaniu roślin.

Filmy - Pszczoły (14)

 • Zagłada pszczół w Rumunii

  W jednej z rumuńskich wiosek został nielegalnie rozpylony środek chemiczny przeciwko kleszczom. Skutkiem ubocznym jego zastosowania jest zagłada pszczół z okolicznych pasiek - głównego źródła utrzymania mieszkańców wioski. Pszczelarze są wściekli.
 • Paryż przyjaznym miastem dla... owadów

  Muzeum Orsay, Akademia Francuska, Place Vendôme i dawna Mennica - miejsca, które zapisały się w historii Paryża. Teraz łączy je coś wyjątkowego - na ich dachach mieszkają pszczoły. Ule ustawił miejski pszczelarz. We Francji z każdym rokiem spada produkcja miodu. Pszczoły giną z powodu zanieczyszczenia środowiska i złych warunków atmosferycznych. Ale Paryż jest przyjaznym miastem dla owadów. A paryskie katakumby, w których kiedyś chowano zmarłych, świetnie nadają się do przechowywania najstarszego alkoholu znanego ludzkości - miodu pitnego.
 • Wsadził rękę w rój pszczół! Jaki był finał?

  Ten gość twierdzi, że uwielbia pszczoły i w ogóle się ich nie boi. Po obejrzeniu tego filmu, uwierzyliśmy mu...
 • Nieustraszony człowiek-pszczoła

  Surya Prasad Lamichhane z Nepalu uwielbia pszczoły tak bardzo że aż pozwala im, osiadać na swoim ciele. Jednorazowo obsiadło go ponad 30 tys. owadów. Mężczyzna spędził w takim bzyczącym towarzystwie ponad dwie godziny! Jak twierdzi wytrzymały śmiałek, ugryzienia i ból nie są mu straszne. Traktuje on te zwierzątka jak swoich przyjaciół - nie zaatakują go, dopóki on nie będzie chciał ich skrzywdzić. Obecnie odważny pszczelarz przygotowuje się do pobicia światowego rekordu w podniesieniu najcięższego płaszcza z pszczół.