pszczoły

Artykuły - Pszczoły (122)

 • Warszawa: Tysiące owadów na znaku drogowym. "Mogły dotkliwie użądlić"

  Warszawa: Tysiące owadów na znaku drogowym. "Mogły dotkliwie użądlić"

  Strażnicy miejscy zostali wezwani na warszawski Żerań, gdzie na jednym ze znaków drogowych przysiadł rój pszczół. Owady wybrały znak "droga tylko dla rowerów". Konieczna była interwencja pszczelarza.
 • Pszczoły wykryją osoby zarażone SARS-CoV-2

  Pszczoły wykryją osoby zarażone SARS-CoV-2

  ​Jest wiosna, a to sprzyja aktywności pszczół. Już wkrótce owady te mogą zostać przystosowane do wykrywania osób z COVID-19. Jak to możliwe?
 • USA: Zaatakowały go pszczoły zwane też zabójcami. Mężczyzna nie żyje

  Teksańczyk kosił trawnik w miejscowości Breckenridge, kiedy zaatakowały go pszczoły zwane też zabójcami. Na pomoc ruszyli mu wezwani miejscowi strażacy, zastępcy szeryfa oraz pogotowie. Mężczyzny nie udało się uratować, zmarł w wieku 70 lat.
 • ​Światowy Dzień Ziemi: Wielkie tajemnice małych pszczół

  ​Światowy Dzień Ziemi: Wielkie tajemnice małych pszczół

  Nie można być pszczelarzem bez wiedzy o pszczołach i znajomości ich zachowań i preferencji. A te jesteśmy w stanie pozyskać, spędzając godziny na obserwacji tych niesamowitych stworzeń. I choć ludziom wydaje się, że wiedzą o nich już wszystko, to pszczoły wciąż potrafią zaskakiwać nas nowymi umiejętnościami. W Światowym Dniu Ziemi odkrywamy tajemnice tych niezwykłych stworzeń.
 • ​W Wielkiej Brytanii powstają "autostrady" dla owadów

  ​W Wielkiej Brytanii powstają "autostrady" dla owadów

  Spróbujmy wyobrazić sobie przemieszczanie się po kraju, w którym nie ma sieci dróg, autostrad i linii kolejowych. Byłoby ciężko, prawda? A właśnie z takim problemem mierzą się owady. Może się wydawać, że latają sobie swobodnie, ale tak nie jest - stale rozwijająca się infrastruktura miast znacznie im tę swobodę ogranicza. Dlatego też w Wielkiej Brytanii powstał program B Lines, którego celem jest budowanie "autostrad" dla owadów zapylających.
 • Wydrukowane ule pomogą uratować pszczoły?

  Wydrukowane ule pomogą uratować pszczoły?

  Pszczoły to szalenie ważne istoty z punktu widzenia naszego ekosystemu. Niestety populacja tych owadów, od dłuższego czasu zmaga się z ogromnym kryzysem. Pomóc w tym mają wydrukowane w technologii 3D ule.

Filmy - Pszczoły (18)

 • Użądlenie może wywołać wstrząs. Jak odróżnić te owady?

  Użądlenie przez pszczołę, osę, szerszenia czy trzmiela jest bolesne, a w skrajnych przypadkach, gdy owad ukąsi w okolicę ust, gardła lub języka, bywa niebezpieczne. Bardzo uważać muszą także osoby uczulone na jad, bo nawet jedno użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
 • Zaglądamy do... ula. Oto cała prawda o pszczołach

  W jednym domu mieszka ich do czterdziestu tysięcy. Bardzo ciężko pracują całymi dniami. Każda z nich wie, co ma robić, przez co tworzą zgrany zespół. Dzięki nim warzywa i owoce są większe i ładniejsze, a nad wszystkim czuwa jedna MATKA. Poznajcie robotnice, bez których nie byłoby miodu. W kolejnym odcinku "Nie spać, zwiedzać!" Mateusz Lipka zabierze was na Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie, gdzie zajrzycie do środka ula i poznacie inteligencję pszczół.
 • Ule w miastach mogą uratować populację pszczół

  W niektórych krajach Unii Europejskiej liczba pszczół w ciągu ostatnich lat zmniejszyła się o połowę. To o tyle istotne, że bez pszczół prawie 1/3 roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób, aby produkcja żywności drastycznie nie spadła. O populację pszczół coraz częściej dbają deweloperzy, a pasieki powstają na dachach nowoczesnych biurowców. W parkach logistycznych Segro Logistics Park Warsaw Pruszków oraz Poznań Gądki mieszka już pół miliona pszczół. W ciągu roku są w stanie wyprodukować nawet 200 kg miodu. To tylko część naszych proekologicznych rozwiązań – przekonują przedstawiciele firmy.
 • Zgnilec amerykański. Groźna choroba atakuje pszczoły

  Na terenie Małopolski i w województwie podlaskim pojawiły się niepokojące tablice ostrzegające: Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Nie ma powodu do paniki, bo to choroba która nie zagraża bezpośrednio ludziom, jednak sprawa jest poważna, ponieważ jest to ogromny problem dla pszczelarzy, ale także sadowników.