pszczoły

Artykuły - Pszczoły (111)

Filmy - Pszczoły (27)

 • Pszczoły. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?

  Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło? (x-news) Zdjęcia pochodzą z bazy X-Bank Gallery.
 • Ul z klocków Lego. Zamieszkało w nim 30 tys. pszczół

  Pewien pszczelarz z Irlandii postanowił wykorzystać okres kwarantanny i zbudował ul z klocków Lego. W wyglądającej jak zamek budowli swój dom znalazło 30 tys. pszczół. Jak mówi konstruktor ula, przy jego powstawaniu nie wykorzystano kleju. Dodaje jednak, że prawdopodobnie owady same dokończą budowę i uszczelnią ją kitem pszczelim.
 • Rośliny przyjazne pszczołom. Jak zasiać łąkę kwietną?

  W obliczu zmniejszającej się liczby pszczół miodnych warto zadbać o to, by w swoim ogrodzie zasiać rośliny miododajne. W dzisiejszym odcinku „Co z tego wyrośnie” Łukasz Skop opowiedział, które kwiaty są im przyjazne oraz jak zasiać łąkę kwietną. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Użądlenie może wywołać wstrząs. Jak odróżnić te owady?

  Użądlenie przez pszczołę, osę, szerszenia czy trzmiela jest bolesne, a w skrajnych przypadkach, gdy owad ukąsi w okolicę ust, gardła lub języka, bywa niebezpieczne. Bardzo uważać muszą także osoby uczulone na jad, bo nawet jedno użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny.