psychoza

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Psychoza (Film (1960)[Psycho] Reż.Alfred Hitchcock) ,

Artykuły - Psychoza (21)

 • Psychoza a COVID-19 - analiza australijskich badaczy

  Psychoza a COVID-19 - analiza australijskich badaczy

  ​Australijscy naukowcy ocenili potencjalny wpływ COVID-19 na osoby cierpiące na psychozę.
 • Zanieczyszczenia powietrza wywołują psychozę?

  Zanieczyszczenia powietrza wywołują psychozę?

  Szokujące wyniki badań sugerują, że zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do rozwoju chorób psychicznych wśród młodych ludzi.
 • Depresja poporodowa a inne zaburzenia okołoporodowe

  Depresja poporodowa a inne zaburzenia okołoporodowe

  Podjęcie jakichkolwiek działań terapeutycznych lub farmakologicznych powinno być poprzedzone konsultacją z psychiatrą lub psychologiem, który stwierdza, czy ma do czynienia z depresją poporodową, czy też być może z innego rodzaju zaburzeniem nastroju.
 • Jak powstawała "Psychoza"?

  Jak powstawała "Psychoza"?

  23 listopada w kinach amerykańskich, a w lutym w Polsce pojawi się "Hitchcock". Film opowiada o kulisach powstawania słynnego horroru "Psychoza".
 • Scarlett Johannson i Hitchcock

  Scarlett Johannson i Hitchcock

  Scarlett Johansson zobaczymy w filmie "The Making of Psycho". Hollywoodzka gwiazda zagra Janet Leigh, aktorkę najbardziej znaną ze słynnej sceny pod prysznicem z filmu "Psychoza" Alfreda Hitchcocka.
 • Psychoza w Rzymie po przepowiedni kataklizmu

  Zalew wizyt zanotowano w środę we włoskim Instytucie Geofizyki i Wulkanologii w Rzymie, gdzie przygotowano pokazy i pogadanki na temat trzęsień ziemi. Inicjatywa ta była odpowiedzią naukowców na rzekomą przepowiednię kataklizmu w Wiecznym Mieście tego właśnie dnia.
 • Psychoza antyterrorystyczna w USA po zabiciu Osamy bin Ladena

  Psychoza antyterrorystyczna w USA po zabiciu Osamy bin Ladena

  Zaostrzone środki bezpieczeństwa w USA po zabiciu Osamy bin Ladena przez komandosów amerykańskich zaowocowały serią incydentów, które zdaniem niektórych obserwatorów wskazują na psychozę strachu przed terrorystami.
 • Kolekcjonerzy psychoz

  Kolekcjonerzy psychoz

  Z Agnieszką umówiłem się na poznańskiej Wildzie w Punkcie Konsultacyjnym Caritas dla Młodzieży Zagrożonej Uzależnieniem i Rodzin. Nieopodal, dwa lata temu z pompą otwierano jeden z pierwszych sklepów z dopalaczami. Dziś twarzą w twarz siedzę z 18-letnią dziewczyną, której artykuły kolekcjonerskie zrujnowały życie.
 • Cenowa psychoza w Rosji

  Cenowa psychoza w Rosji

  W ciągu kilkunastu dni września kasza gryczana podrożała w Rosji aż o 80 proc., a jajka - tylko w ostatnim tygodniu - o 14 proc. Jak donosi korespondent RMF FM Przemysław Marzec, władza oskarża spekulantów, a większość Rosjan z przerażeniem zastanawia się, jak związać koniec z końcem.
 • "Pedałowy" problem i psychoza strachu

  "Pedałowy" problem i psychoza strachu

  Jak wiadomo, za oceanem wrogiem publicznym numer 1 jest obecnie Toyota. Psychoza strachu dotycząca pojazdów tej marki osiągnęła pułap, który nie może się już równać nawet z obawą, wywoływaną niegdyś w naszym kraju przez "porywającą dzieci" czarną wołgę.

Filmy - Psychoza (1)

 • Palisz tę odmianę marihuany? Zobacz, co ci grozi!

  Naukowcy z King’s College London alarmują: palenie mocnej marihuany – czyli odmiany znanej jako „skunk” – zwiększa ryzyko psychozy. Do takich wniosków eksperci doszli po przebadaniu blisko 800 osób w wieku od 18 do 65 lat. Autorzy badania analizowali czynniki wpływające na wystąpienie psychozy u 410 osób, u których rozpoznano ją po raz pierwszy, porównując ich styl życia z 370 osobami, u których nigdy psychozy nie stwierdzono. Okazało się, że osoby palące skunk codziennie, są pięć razy bardziej narażone na wystąpienie psychozy. U osób palących odmianę skunk okazjonalnie, ryzyko wystąpienia psychozy też wzrasta – jednak nie pięcio-, a trzykrotnie. Zwolennicy legalizacji marihuany uważają jednak, że niebezpieczna odmiana zniknęłaby z rynku, gdyby konsumpcja, uprawa i handel konopiami zostały objęte nadzorem państwa. Wtedy o zagrożeniach dla zdrowia nie byłoby mowy, argumentują. Głos w tej dyskusji zabrali też autorzy badania. - To trochę tak, jak z alkoholem. Większość osób spożywa go w umiarkowanych ilościach i nie ma żadnych problemów. Także w przypadku marihuany większość osób pali ją zaledwie okazjonalnie. Ale jeśli palimy ją codziennie, to ryzykujemy zdrowiem – tak, jak pijąc codziennie wódkę - zauważa profesor Robin Murray z King’s College London.