psychoterapia

Artykuły - Psychoterapia (17)

Filmy - Psychoterapia (8)

 • Dlaczego psychoterapia pomaga?

  Gościem w kawalerce Łukasza Jakóbiaka był Miłosz Brzeziński. Psycholog odpowiedział na pytanie, dlaczego w ogóle psychoterapia pomaga w rozwiązaniu naszych problemów. - W kontakcie terapeutycznym prawie połowa efektu to jest kontakt z drugą osobą, czyli to, że jest jakaś osoba, która mówi ci, że masz prawo tak się czuć - stwierdził. Zwrócił też uwagę na m.in. aspekt zrozumienia przez psychoterapeutę znaczenia danego problemu. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Polacy boją się korzystać z psychoterapii. Sądzą, że mogą być odbierani jak osoby chore psychicznie

  Psychoterapia to wciąż w naszym społeczeństwie temat tabu. Ludzie obawiają się na nią wybrać, by nie uznano ich za chorych psychicznie. Nie wierzą również w to, że taki specjalista może pomóc im rozwiązać bieżące problemy. Tymczasem coraz więcej osób cierpi na zaburzenia lękowe, depresję czy zespół stresu pourazowego. Według Renaty Składanek z PARI Gabinet Psychoterapii, w Polsce wciąż panuje opinia, że terapii wymagają przede wszystkim osoby nieporadne życiowo, dla których kolejnym krokiem będzie wizyta w szpitalu psychiatrycznym. Drugim powszechnym poglądem jest brak wiary w to, iż specjalista jest w stanie wyeliminować ich problemy lub im zapobiec. – Część osób uważa, że psycholog to człowiek z tymi samymi problemami, z którymi oni sami się borykają. W związku z tym poddają w wątpliwość, czy jest im w stanie pomóc, skoro zapewne nie umie poradzić sobie z własnymi kłopotami. Wychodzą z założenia, że rozmowa z nim nic im nie da – mówi Składanek. Jednak panujące stereotypy, czy też niewiara w możliwość uzyskania pomocy od psychoterapeuty, to nie jedyne powody braku chęci do odwiedzenia gabinetów psychoterapeutów. Osoba, która przechodzi trudny czas, bardzo często nie chce przyznać się przed samym sobą, że w jej życiu nie dzieje się najlepiej. Nie wie też, na czym polega terapia i jak przebiega. Wydaje się jej, że jest to typowe spotkanie z lekarzem, który jedynie wystawi niepokojącą diagnozę. Obecnie z porad terapeutów korzystają najczęściej pacjenci cierpiący na depresję i zaburzenia lękowe, które wiążą się z obawą o przyszłość. Nie potrafią oni kontrolować swojego zachowania. Boją się utraty partnera bądź pracy. Pozwalają na to, aby strach całkowicie ich paraliżował i przejmował kontrolę nad życiem. Jeżeli ktokolwiek czuje, że nie umie sobie poradzić ze swoimi problemami i widzi symptomy narastających trudności, powinien przełamać swoje obawy i poprosić o pomoc terapeutę.
 • Jurek Owsiak jako terapeuta

  Jurek Owsiak to nie tylko WOŚP i Woodstock! Kiedy nie koordynuje tych dwóch kluczowych projektów, prowadzi zajęcia z psychoterapii. – Trafiłem na to przypadkowo, ponieważ musiałem coś robić. Zarejestrowałem się w Stowarzyszeniu SYNAPSIS, które dziś zajmuje się dziećmi autystycznymi. ale kiedyś opiekowało się wszystkimi, mającymi problemy psychiczne – mówi Jurek Owsiak. Jedne z najbardziej charakterystycznych ludzi w Polsce wspomina również jak trafił do SYNAPSIS, czego się tam nauczył i jak to przełożyło się na jego późniejsze życie.
 • Tego lekarza Polacy wstydzą się najbardziej!

  W Polsce wciąż trudno się przyznać do wizyt u psychiatry. O ile przełamane już zostało tabu dotyczące zasięgania porad u psychologa czy psychoterapeuty, to na słowo "psychiatra" reagujemy lekką paniką. - Przykład Justyny Kowalczyk pokazał, że Polacy reagują na słowo depresja bardzo źle. Tak się tego boją, że zrobiła się wielka afera. Natomiast wydaje mi się, że wizyta u psychologa jest czymś mniej kontrowersyjnym. Może to wynikać z tego, że nie zajmuje się on problemami psychicznymi w kategoriach jednostki chorobowej, ale zajmuje się ludzkimi problemami, które wszyscy mamy - mówi Małgorzata Ohme, psycholog. Można nawet zauważyć, że chodzenie do psychologa staje się trendy, bo wpisuje się w nurt dbania o siebie, swoje ciało i umysł. Do psychologa można pójść choćby z ciekawości. Czasem jednak psycholog nie wystarczy - bo potrzebne jest nam na przykład wsparcie w postaci leków przeciwdepresyjnych, które może przepisać jedynie psychiatra.