przywilej

Artykuły - Przywilej (20)

 • Forum Obywatelskiego Rozwoju: związki mają nadmierne przywileje

  Forum Obywatelskiego Rozwoju: związki mają nadmierne przywileje

  Związki zawodowe w naszym kraju mają zbyt duże przywileje, za które płacą pracodawcy - takie stanowisko przedstawiło w środę Forum Obywatelskiego Rozwoju. Chodzi m.in. o etaty związkowe, obowiązek udostępnienia pomieszczenia dla związku i obowiązek zbierania składek związkowych.
 • Narasta spór o emerytury górnicze - ministerstwo pracy ustala, kto straci stare przywileje

  Narasta spór o emerytury górnicze - ministerstwo pracy ustala, kto straci stare przywileje

  Trwa przegląd stanowisk górniczych, w wyniku którego resort pracy ma zdecydować, którzy górnicy pracują bezpośrednio przy wydobyciu węgla. Tylko oni mają zachować prawo do wcześniejszych emerytur. Inni - mimo że też pracują pod ziemią - ten przywilej utracą, jeśli rząd przeforsuje ustawę o zmianach w emeryturach górniczych. Według związkowców, taki podział jest sztuczny i niemożliwy do przeprowadzenia.
 • Z kilofem i śrubą po przywileje. Emerytalny rozbój

  Z kilofem i śrubą po przywileje. Emerytalny rozbój

  Głęboko nieetyczne jest, by kobiety i mężczyźni, którzy mają pracować do 67. roku życia, składali się na uprzywilejowane emerytury dla zaledwie czterdziestokilkuletnich górników - napisał w dzisiejszym newsletterze businesstoday.pl Krzysztof Adam Kowalczyk, redaktor "Bloomberg Businessweek Polska". I podpowiedział dwa wyjścia.
 • Koniec z pełnopłatnymi L4 dla mundurowych?

  Koniec z pełnopłatnymi L4 dla mundurowych?

  Po wojnie o mundurowe emerytury przyszedł czas na mundurowe L4. Rząd chce zabrać policjantom i strażakom przywilej pełnopłatnych zwolnień lekarskich. Na chorobowym mają dostawać - jak wszyscy pozostali pracownicy - 80 proc. uposażenia.
 • Orzeł i Syrena w służbie sprzymierzeńców

  Orzeł i Syrena w służbie sprzymierzeńców

  Francuzi malowali polskiego białego orła na pojazdach pancernych podczas wojny w Indochinach. Natomiast Brytyjczycy, którzy otrzymali odznakę z warszawską Syrenką w dowód uznania za postawę pod Monte Cassino, zabrali ją całkiem niedawno do Iraku.
 • Orzeł i Syrena w służbie sprzymierzeńców

  Orzeł i Syrena w służbie sprzymierzeńców

  Jednym z zasługujących na szerszą popularyzację wątków XX-wiecznej falerystyki europejskiej są związane z Polską emblematy, zdobiące mundury żołnierzy armii sprzymierzonych z nami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trudno uznać za zaskakujący fakt, że najwyraźniejsze "polskie tropy" prowadzą do Francji i Wielkiej Brytanii.
 • Bronisław Komorowski zapłaciłby 62 tys. zł za wynajem

  Bronisław Komorowski zapłaciłby 62 tys. zł za wynajem

  Po niedzielnej wygranej Bronisław Komorowski może wprowadzać się do luksusowego apartamentu o powierzchni około 2 tys. m kw. Ten przywilej wart jest więcej niż prezydenckie wynagrodzenie, a nie jest ono niskie. Oszczędzając cały rok prezydent mógłby bowiem kupić dwupokojowe mieszkanie np. w Szczecinie, Łodzi czy Katowicach.
 • Renta socjalna: Dla kogo ten przywilej?

  Renta socjalna: Dla kogo ten przywilej?

  Renta socjalna to świadczenie zabezpieczające dla osób, którym nie przysługuje ani renta z tytułu niezdolności do pracy, ani emerytura, gdyż ich niezdolność do pracy powstała zanim miały możliwość wejścia na rynek pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dn. 8.04.2008 r., I UK 264/07). Kwestie z nią związane zostały uregulowane w ustawie o rencie socjalnej.
 • Rząd chce odebrać prezydentowi kolejny przywilej

  Rząd chce odebrać prezydentowi kolejny przywilej

  Szykuje się kolejna wojna na linii prezydent-rząd. Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy odbierający prezydentowi możliwość kształtowania zarobków sędziów - dowiedział się serwis internetowy tvp.info.
 • Szkaplerz, czyli płaszcz Maryi

  Przyjąć szkaplerz, to otworzyć się na tę pomoc, jaką Maryja chce ofiarować swoim dzieciom. Jest to pomoc dana w czasach trudnych, a więc także dana na czasy gdy czujemy się i jesteśmy zagrożeni, wystawieni na pokusy czy niszczeni przez zło.