przyjęcie euro

Artykuły - Przyjęcie euro (162)

 • Bułgaria. Rząd planuje wejście kraju do strefy euro w styczniu 2024 r.

  Bułgaria. Rząd planuje wejście kraju do strefy euro w styczniu 2024 r.

  Bułgarski rząd planuje wejście do strefy euro z dniem 1 stycznia 2024 r. - ogłoszono w opublikowanym przez resort finansów dokumencie ws. przygotowań kraju do członkostwa w unii walutowej. "Nie ma gwarancji, że tak się stanie" - uważa portal Mediapool.
 • Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Historia wspólnych walut to w pierwszej kolejności historia polityczna, a nie gospodarcza. Dominującym czynnikiem powołującym wspólne waluty do życia była rywalizacja o zachowanie wpływów i stworzenia z nich narzędzia do uzależnienia politycznego i ekspansji. Odpowiedzi znajdują się częściej w opasłych tomach historii i w analizach przyczyn konfliktów oraz geopolityki niż w innych dyscyplinach naukowych.
 • "Respekt": Czeski rząd przestał informować o spełnianiu kryteriów przyjęcia euro

  "Respekt": Czeski rząd przestał informować o spełnianiu kryteriów przyjęcia euro

  Czeski rząd zrezygnował z publikowania dorocznego raportu o spełnianiu kryteriów pozwalających na przyjęcie euro - poinformował w poniedziałek tygodnik "Respekt". Ostatni raport ministerstwo finansów i bank centralny przygotowały i opublikowały przed rokiem.
 • Chorwacja złożyła wniosek o przyjęcie do ERM II

  Chorwacja złożyła wniosek o przyjęcie do ERM II

  Chorwacja złożyła formalny wniosek o przyjęcie do europejskiego mechanizmu stabilizacji walutowej (ERM II), czyli dwuletniej "poczekalni" przed przystąpieniem do strefy euro.
 • Millenialsi boją się euro

  Millenialsi boją się euro

  Największe obawy przed niekorzystnym wpływem dołączenia Polski do strefy euro przejawiają reprezentanci pokolenia millenialsów, czyli tzw. generacji Y. Najbardziej pesymistyczna jest w tej kwestii grupa osób w wieku 25-36 lat, w której aż blisko 2/3 badanych (64,5 proc.) odpowiedziało, że dołączenie do Eurolandu może się źle odbić na polskim biznesie. W dodatku tylko blisko co piąty respondent w tym wieku wskazał odpowiedź odwrotną (21 proc.) - wykazało badanie przeprowadzone przez SW Research dla instytucji płatniczej AKCENTA.
 • Komisarz Moscovici: Bułgaria na pewno następnym członkiem strefy euro

  Komisarz Moscovici: Bułgaria na pewno następnym członkiem strefy euro

  - Bułgaria zostanie następnym członkiem strefy euro, co do tego nie ma żadnych wątpliwości, ale nie należy się zbytnio spieszyć - oświadczył w piątek w Sofii unijny komisarz ds. gospodarki i finansów Pierre Moscovici podczas spotkania eurogrupy.
 • Kukiz'15 chce zachowania waluty narodowej

  Kukiz'15 chce zachowania waluty narodowej

  Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt uchwały wzywający rząd Mateusza Morawieckiego do niepodejmowania żadnych działań i nie składania żadnych deklaracji ws. rezygnacji Polski z waluty narodowej, złotego na rzecz euro - powiedział w poniedziałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
 • Wiesław Janczyk: Polska jest zachęcana do szybkiego wejścia do strefę euro

  Polska jest zachęcana do szybkiego wejścia do strefy euro - powiedział w środę wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Podkreślił, że własna waluta daje dodatkowe możliwości stymulowania gospodarki.
 • Prof. Modzelewski: przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym (wideo)

  Prof. Modzelewski: przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym (wideo)

  Przystąpienie państwa członkowskiego do strefy euro jest zawsze decyzją o charakterze ustrojowym i politycznym - zapowiedział PAP prof. Witold Modzelewski. "Nie ma takich metod pomiaru, które by wskazały wyższość bądź niższość stanu, w którym jesteśmy obecnie" - dodał.
 • Jesteśmy już gotowi na przyjęcie euro, tylko czy chcemy?

  Jesteśmy już gotowi na przyjęcie euro, tylko czy chcemy?

  Przed wstąpieniem do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia unijnej waluty. Obecnie spełniamy wszystkie kryteria umożliwiające wejście do strefy euro z wyjątkiem kryterium związanego z kursem walutowym. Zarówno rządzący, jak i społeczeństwo nie chcą jednak rezygnować ze złotego. Czy słusznie?

Filmy - Przyjęcie euro (1)