przodek

Artykuły - Przodek (7)

 • Nasi przodkowie rysowali w transie

  Nasi przodkowie rysowali w transie

  W artystyczne umiejętności naszych przodków początkowo nikt nie wierzył. Gdy w 1879 roku w jaskini w hiszpańskiej Altamirze przypadkowo natrafiono na liczne malowidła naskalne, ukazujące dziesiątki bizonów, odkrywcy zarzucono wręcz oszustwo.
 • Wspólny przodek ludzi i małp mógł pochodzić z Azji

  Skamieniałość odkryta w Birmie może być świadectwem, że wspólny przodek ludzi i małp pochodził z Azji, a nie z Afryki - piszą naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".
 • "U Olliego Hayesa" czekają na triumf Obamy

  "U Olliego Hayesa" czekają na triumf Obamy

  Ponad 100 osób zebrało się w nocy z wtorku na środę w pubie wioski Moneygall, w środkowej Irlandii, by świętować spodziewane zwycięstwo w amerykańskich wyborach prezydenckich Baracka Obamy, którego przodek tam się urodził.
 • Samhain - mroczny przodek Halloween

  Samhain - mroczny przodek Halloween

  Czy ktokolwiek słyszałby o włoskiej pizzy, pożywieniu neapolitańskich biedaków, gdyby któregoś dnia nie posmakowała Amerykanom? Albo o hamburgerze, siekanym wołowym kotlecie przywiezionym do Nowego Świata przez niemieckich imigrantów? To samo dotyczy Halloween.
 • Gosiewski: Kmicic moim przodkiem

  Gosiewski: Kmicic moim przodkiem

  Gosiewscy nie mają wątpliwości, że ich przodek dał wiele swoich cech i doświadczeń postaci Andrzeja Kmicica. Przemysław Gosiewski twierdzi, iż kreśląc tego bohatera, Sienkiewicz wykorzystał fragmenty biografii Wincentego Gosiewskiego - podaje tygodnik 'Wprost"
 • Cadabba - przodek człowieka

  Człowiek prawdopodobnie miał jeszcze jednego, nieznanego dotąd przodka - twierdzą na łamach tygodnika "Science" amerykańscy naukowcy. Jego szczątki znaleziono w Etiopii. Naukowcy uważają, że Cadabba był jednym z pierwszych gatunków, jaki żył po rozejściu się dróg człowieka i szympansa, ok. 5,5 mln lat temu.
 • Jason Isaacs: Przodek Jamesa Bonda

  Jason Isaacs: Przodek Jamesa Bonda

  Już ponad tydzień trwają prace na planie filmu "The League of Extraordinary Gentlemen". Zdjęcia do adaptacji komiksowej opowieści realizowane są w Pradze. Rozpoczęły się one z dwudniowym opóźnieniem, gdyż na niewielką infekcję zapadł Sean Connery, wcielający się w filmie w główną rolę, Allana Quartermaina.

Filmy - Przodek (1)

 • Oto nasz przodek?

  4 tysiące lat temu Grenlandię zamieszkiwali niezbyt urodziwi, ale doskonale przystosowani do życia w zimnym klimacie ludzie. Duńskim naukowcom udało się drobiazgowo odtworzyć ich wygląd na podstawie... kępki włosów. /źródło: The NewsMarket/