przewalutowanie

Artykuły - Przewalutowanie (75)

 • Kto zyska na przewalutowaniu kredytów?

  Kto zyska na przewalutowaniu kredytów?

  Sezon wyborczy rozkręca się na dobre, trudno więc się dziwić, że Sejm wraca do propozycji ulżenia zadłużonym we frankach. Obiecał to przecież w czasie swojej kampanii wyborczej sam prezydent Andrzej Duda. Trzeba coś z tym zrobić - uznali parlamentarzyści i zabrali się za pracę nad prezydenckim projektem, który spieszy z pomocą bogatym frankowiczom.
 • Na co uważać, korzystając z bankomatu za granicą

  Na co uważać, korzystając z bankomatu za granicą

  Polacy coraz częściej korzystają z kart za granicą. W 2018 r. do końca września wydali nimi aż 9 mld zł, a z zagranicznych bankomatów wypłacili 5 mld zł. To odpowiednio o 20% i 16% więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Expander ostrzega jednak, że skorzystanie z zagranicznego bankomatu może narazić nas na niespodziewane koszty, a czasami nawet sprowadzić poważne problemy.
 • Nawet 124 zł zapłacisz, jeśli na zagranicznych wakacjach skorzystasz z karty do konta w złotych

  Nawet 124 zł zapłacisz, jeśli na zagranicznych wakacjach skorzystasz z karty do konta w złotych

  Wybierając się na mecz do Rosji, albo na zagraniczne wakacje, warto pamiętać o dodatkowych kosztach naliczanych przez banki przy okazji przeliczeń kursowych na kartach płatniczych. Można ich uniknąć, np. korzystając z konta walutowego czy usług takich firm jak np. Revolut. To wszytko wymaga jednak nieco zachodu. Najwygodniejsze jest posiadanie jednej karty, z której będziemy korzystać zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z analizy Expandera wynika, że najlepiej do tego celu nadaje się karta Banku Pekao.
 • Jak wspierać przewalutowanie kredytów?

  Jak wspierać przewalutowanie kredytów?

  Z prezydenckiego projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców należy wykreślić tzw. fundusz restrukturyzacyjny, z którego banki miałyby finansować przewalutowanie kredytów - mówi w rozmowie z PAP prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. W zamian, dodaje, powinno się rozbudować tzw. fundusz wspierający. Banki powinny też móc, zdaniem ZBP, wliczyć wpłaty na fundusz do kosztów uzyskania przychodu.
 • Przewalutowanie kredytów mieszkaniowych: Za frankowiczów zapłacimy wszyscy

  Przewalutowanie kredytów mieszkaniowych: Za frankowiczów zapłacimy wszyscy

  Rząd poparł prezydencki projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych. Oznacza on dla banków wydatki ok. 2 mld zł rocznie. Ale tak naprawdę zapłacą ich klienci. Chodzi o to, by przeprowadzić tę operację efektywnie.
 • Frank najtańszy od trzech lat. Przewalutowanie na złote może jednak podnieść ratę kredytu

  Frank najtańszy od trzech lat. Przewalutowanie na złote może jednak podnieść ratę kredytu

  Szwajcarska waluta jest najtańsza od trzech lat. Stosunkowo niski kurs franka do złotego może zachęcać osoby mające kredyty mieszkaniowe w tej walucie do przewalutowania ich na rodzimą walutę i zdjęcie sobie z barków ryzyka zmiany kursu. Jednak zdaniem przedstawiciela Związku Banków Polskich warto poważnie rozważyć, czy taki krok nie podniesie jednak rat kredytów.
 • Frankowicze - przewalutowanie się nie opłaci?

  Frankowicze - przewalutowanie się nie opłaci?

  Franki szwajcarskie wcale nie były pierwszą atrakcyjną kredytowaną walutą. W pierwszych latach XXI wieku, dużą popularnością cieszyły się dolary, euro i jeny chińskie. Od czasu gdy w Polsce nastała moda na branie kredytów w innej walucie niż nasza ojczysta minęła już dekada.
 • Czy warto już przewalutować kredyt w CHF?

  Czy warto już przewalutować kredyt w CHF?

  O przewalutowaniu kredytów w CHF zwykle mówiło się wtedy, gdy kurs mocno rósł, czyli w najgorszym możliwym momencie. Taka operacja jest bowiem tym korzystniejsza, im kurs jest niższy. Obecnie przewalutowanie opłaca się znacznie bardziej niż np. rok temu. Z wyliczeń Expandera wynika jednak, że w większości przypadków przewalutowanie spowoduje niestety wzrost raty o 500-700 zł.
 • Nie daj się nabrać na DCC

  Nie daj się nabrać na DCC

  Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) apeluje, żeby zakazać usługi zwanej DCC. Pod tą nazwą kryje się przewalutowanie kwoty płatności dokonywanej kartą, która często odbywa się na warunkach znacznie gorszych niż w banku. Ofiarą DCC możesz paść, np. jeśli planujesz kupić prezent świąteczny w zagranicznym sklepie internetowym, czy wybierasz się na imprezę sylwestrową za granicę. Expander podpowiada, jak uniknąć wysokich kosztów przewalutowania.
 • Przez kryptowaluty banki stają się zbędne. I to dobra wiadomość

  Przez kryptowaluty banki stają się zbędne. I to dobra wiadomość

  Korzystanie z kryptowalut jest szybkie i bezpieczne. Nie płacimy prowizji, nie płacimy za przewalutowanie. A na dodatek czynią one zbędnymi nie tylko waluty tradycyjne, lecz także banki centralne, a nawet banki w ogóle.