przeszczepy

Artykuły - Przeszczepy (56)

Filmy - Przeszczepy (3)

  • Trzy zgony dziennie. Bo zabieramy swoje narządy do grobu...

    5 miesięcy temu 6-letni Albert przeszedł pomyślnie przeszczep serca – i rozpoczął zupełnie nowe życie. "Mam teraz szczęśliwe serduszko. Ale gdybym go nie dostał, umarłbym" - mówi z dziecięcą prostotą chłopiec. Niestety, w Wielkiej Brytanii codziennie umiera aż troje pacjentów oczekujących na przeszczep. Odchodzą, nie doczekawszy się organu, dzięki któremu mogliby dalej cieszyć się życiem. Ma to zmienić nowa kampania społeczna, zachęcająca Brytyjczyków do rejestrowania się w internetowej bazie potencjalnych dawców narządów. Biorą w niej udział m.in. mały Albert z mamą - a także znany piłkarz, były reprezentant Anglii Sol Campbell. -To temat, o którym nikt z nas nie chce rozmawiać, ale to jak najbardziej realny problem! Nie chcemy rozmawiać o raku, nie chcemy rozmawiać o zawale serca, ale to wszystko dzieje się wokół nas! - mówi Annita Tansey, mama Alberta. Kobieta ma szczerą nadzieję, że historia jej synka uświadomi innym, że życiem warto się dzielić.
  • Przerażające! Z nędzy dają sobie wycinać narządy

    Pozostała mu blizna - i ból po pospiesznie przeprowadzonej "operacji", bez zachowania należytych procedur... 18-letni Chhay z Kambodży sprzedał swoją nerkę handlarzom narządów za 3 tysiące dolarów. Zrobił to, żeby ratować swoją rodzinę, pogrążoną w długach i bez środków do życia. ONZ szacuje, że rocznie w skali globu aż 10 procent wszystkich przeszczepów jest dokonywanych z użyciem nielegalnie pozyskanych organów. Pochodzą one od "dawców mimo woli" - mieszkańców najuboższych krajów, którzy wegetują poza nawiasem społeczeństwa. Nie mając innej możliwości zdobycia pieniędzy, poświęcają to, co mają najcenniejszego: swoje zdrowie.
  • Na co nie zgadza się mama Joanny Jabłczyńskiej?

    Dopóki nie będę miała męża, w tej sprawie decydować będzie moja mama - wzdycha popularna aktorka, mając na myśli pewną bardzo ważną dla niej kwestię. O co chodzi?