przeszczep

Artykuły - Przeszczep (197)

Filmy - Przeszczep (5)

 • Pionierska operacja – pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby. Jak przebiegł?

  U Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi. Jak przebiegł przeszczep? Chirurg prof. Krzysztof Zieniewicz i kardiochirurg prof. Mariusz Kuśmierczyk opowiedzieli o swoim sukcesie. Jak obecnie czuje się pacjent? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Koordynatorzy transplantacyjni. Cisi bohaterowie przeszczepów

  Na czym polega praca koordynatorów transplantacyjnych? Powiedziała o tym w "Dzień Dobry TVN" Bogumiła Król, koordynator transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Nie przedłużam życia na miesiąc, dwa tylko na lata, więc jest o co walczyć - zaznaczyła. - Nasza praca to praca w szpitalu, w którym rozpoznajemy szansę na potencjalne pobranie narządów i uratowanie wielu pacjentów - powiedziała w studiu programu Jolanta Mayer, anestezjolog i szpitalny koordynator transplantacyjny. Kiedy zostaje stwierdzona śmierć mózgu? (Dzień Dobry TVN/c-news)
 • Kobiety powiększają sobie biust, a mężczyźni...

  Nie ulega wątpliwości, że od pewnego czasu obserwujemy triumfalny powrót gęstej, bujnej brody. Na czerwonych dywanach roi się od zarośniętych aktorów i celebrytów, którzy lansują obfity zarost. Brodę nosi Ben Affleck, Hugh Jackman, Bradley Cooper... Słowem - broda znów jest w modzie! Niestety, nie każdy mężczyzna ma możliwość zapuszczenia brody swoich marzeń. Niektórzy szukają więc ratunku w najnowszych osiągnięciach medycyny. Z pomocą spieszą im kliniki specjalizujące się w przeszczepach owłosienia. Chociaż tego rodzaju zabiegi nie są ani krótkie, ani bezbolesne, ani tanie, to chętnych nie brakuje!
 • Ten organ żyje jeszcze długo po śmierci człowieka!

  Płuca nie umierają wraz z człowiekiem. W przeciwieństwie do innych narządów, które przestają pracować już po kilku minutach od ustania krążenia, komórki płuc i tkanka płucna pozostają żywe nawet do kilku godzin po zgonie człowieka - mówi dr Thomas Egan z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill. Ten wybitny chirurg i jego współpracownicy chcą wykorzystać ten fakt w celu zwiększenia liczby udanych przeszczepów płuc. Pomóc ma im w tym opracowana przez nich rewolucyjna medyczna procedura.