przeszczep

Artykuły - Przeszczep (103)

Filmy - Przeszczep (7)

 • W jaki sposób poznańscy chirurdzy namnażają skórę do przeszczepów?

  Oddział Chirurgiczny i Leczenia Oparzeń Szpitala im. Św. Józefa w Poznaniu to jedyne miejsce w Polsce, gdzie lekarze wykorzystują urządzenie umożliwiające pobranie małej ilości skóry i namnożenie jej do przeszczepów w przypadku rozległych oparzeń i ran miażdżonych. Na czym polega praca tego urządzenia? Jak wygląda proces namnażania skóry do przeszczepów? O tym opowiedział w „Dzień Dobry TVN” była chirurg dziecięcy dr Anna Jażdżewska. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Pionierska operacja przeszczepu narządów szyi oraz szpiku kostnego

  Profesor Adam Maciejewski podjął się przeprowadzenia operacji przeszczepu narządów szyi oraz szpiku kostnego. W studiu „Dzień Dobry TVN” lekarz wyjaśnił, jak przygotowywał się do operacji oraz jakie kroki musiał podjąć przed jej rozpoczęciem. Jakie były szanse na pozytywne efekty? Co było największym wyzwaniem? Chirurg opowiedział również, jak czuje się mały pacjent po zabiegu oraz wyraził głęboką nadzieję na całkowite wyleczenie chłopca. – Tymek jest w pełni uruchomiony. Jest w ogólnej, bardzo dobrej formie – poinformował lekarz. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Pionierska operacja – pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby. Jak przebiegł?

  U Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi. Jak przebiegł przeszczep? Chirurg prof. Krzysztof Zieniewicz i kardiochirurg prof. Mariusz Kuśmierczyk opowiedzieli o swoim sukcesie. Jak obecnie czuje się pacjent? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Koordynatorzy transplantacyjni. Cisi bohaterowie przeszczepów

  Na czym polega praca koordynatorów transplantacyjnych? Powiedziała o tym w "Dzień Dobry TVN" Bogumiła Król, koordynator transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Nie przedłużam życia na miesiąc, dwa tylko na lata, więc jest o co walczyć - zaznaczyła. - Nasza praca to praca w szpitalu, w którym rozpoznajemy szansę na potencjalne pobranie narządów i uratowanie wielu pacjentów - powiedziała w studiu programu Jolanta Mayer, anestezjolog i szpitalny koordynator transplantacyjny. Kiedy zostaje stwierdzona śmierć mózgu? (Dzień Dobry TVN/c-news)