przestępstwa

Artykuły - Przestępstwa (559)

 • Nowe zaostrzenie kar dla firm

  Nowe zaostrzenie kar dla firm

  Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę można będzie ukarać za przestępstwo skarbowe nawet bez wyroku skazującego członka zarządu. Kary pieniężne mogą wynosić nawet 30 mln zł.
 • Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe: W 2018 roku stawki wzrosły

  Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe: W 2018 roku stawki wzrosły

  Wzrosły kwoty grzywien i kar pieniężnych przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym. Powodem jest podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi obecnie 2100 zł (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 września 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 1747).
 • Skorzystanie ze split payment w resortowej wersji może być dowodem umyślnego popełnienia przestępstwa fakturowego

  Skorzystanie ze split payment w resortowej wersji może być dowodem umyślnego popełnienia przestępstwa fakturowego

  Od marca tego roku najistotniejszym ryzykiem jest "użycie" sfałszowanej faktury "w okolicznościach faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia należności publicznej" - tak brzmią nowe przepisy regulujące fałsz materialny (art. 270 a) i intelektualny (art. 271 a) Kodeksu karnego. Jak rozumieć to zdanie?
 • ONZ ujawnia przestępstwa popełnione przez pracowników organizacji

  ONZ ujawnia przestępstwa popełnione przez pracowników organizacji

  Przemyt narkotyków, grożenie śmiercią, przechowywanie dziecięcej pornografii, kradzież tajnych depesz, to tylko niektóre z przestępstw, jakich dopuścili się pracownicy ONZ w ubiegłym roku - wynika z raportu opublikowanego przez organizację. O sprawie informuje "The Independent".
 • Ranking bezpieczeństwa polskich miast

  Ranking bezpieczeństwa polskich miast

  Katowice, Poznań i Wrocław - w tych dużych miastach popełnianych jest najwięcej przestępstw w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Najbezpieczniej można poczuć się w Białymstoku, Bydgoszczy i Rzeszowie, gdzie wskaźnik liczby przestępstw na tysiąc mieszkańców w 2014 r. nie przekroczył 25.
 • Policja: Spadła liczba przestępstw kryminalnych w stolicy

  O 3 tysiące spadła liczba przestępstw kryminalnych w stolicy, popełnionych między styczniem a lipcem tego roku, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - podała Komenda Stołeczna Policji. Mniej było m.in. kradzieży, włamań, bójek i niszczenia mienia.
 • Kto kradnie w bankach?

  Kto kradnie w bankach?

  Wbrew pozorom to nie przestępczość zewnętrzna, jak np. napady na bank czy ataki hakerów, jest najbardziej niebezpieczna dla banków.
 • Ubezpieczyciele chcą walczyć z nieuczciwymi klientami. Jeśli wzrośnie wykrywalność przestępstw, jest szansa na niższe składki

  Ubezpieczyciele chcą walczyć z nieuczciwymi klientami. Jeśli wzrośnie wykrywalność przestępstw, jest szansa na niższe składki

  Firmy ubezpieczeniowe planują stworzyć bazę danych zdarzeń i szkód. Ma to im pomóc skutecznie walczyć z nieuczciwymi klientami, którzy wyłudzają odszkodowania majątkowe i życiowe. Europejskie instytucje szacują, że rozmiar przestępczości ubezpieczeniowej to ok. 3 proc. zebranej przez ubezpieczycieli składki. Dzięki bazie niemożliwe stanie się uzyskanie świadczenia za tę samą szkodę z dwóch różnych źródeł. Tego typu bazy istnieją na wszystkich rozwiniętych rynkach ubezpieczeniowych w Europie.
 • Kradzieże w sklepach coraz większym problemem

  Kradzieże w sklepach coraz większym problemem

  Handlowcy domagają się przywrócenia przepisów stwierdzających, że kradzież o wartości powyżej 250 zł jest przestępstwem. Alarmują, że już miesiąc po podniesieniu tego progu wzrosła wartość kradzionych przedmiotów. Złodzieje stają się coraz bardziej zuchwali, ponieważ teraz za kradzież do 400 zł grozi im tylko mandat, a sklepikarze są bezradni.

Filmy - Przestępstwa (2)

 • Nie popełniłem przestępstwa

  Poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk nie przyznaje się do popełnienia przestępstw zarzucanych mu przez profesora Zolla.
 • Parlament nie dla skazanych

  Klub PiS proponuje zmiany w konstytucji oraz prawie wyborczym, które uniemożliwią kandydowanie do Sejmu i Senatu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne oraz za przestępstwa skarbowe.