prześladowania

Artykuły - Prześladowania (12)

 • Prześladowanie w szkole zmienia strukturę mózgu ofiar

  Prześladowanie w szkole zmienia strukturę mózgu ofiar

  Dzieci, które regularnie padają ofiarą prześladowania ze strony rówieśników, są bardziej narażone na powstawanie zmian w strukturze mózgu oraz rozwój zaburzeń psychicznych - informują naukowcy na łamach pisma "Molecular Psychiatry".
 • Ukraina: W pacyfikację Majdanu byli zaangażowani Rosjanie

  Ukraina: W pacyfikację Majdanu byli zaangażowani Rosjanie

  Organizacją masowych zabójstw demonstrantów na kijowskim Majdanie kierował bezpośrednio ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, a część sprawców ukrywa się na Krymie - oświadczył w czwartek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.
 • Ricky Martin: Prześladowałem gejów

  Ricky Martin: Prześladowałem gejów

  42-letni latynoski gwiazdor Ricky Martin przyznał, że był homofobem w czasie, kiedy zmagał się z własną seksualnością.
 • Biskup Gassis o tragicznej sytuacji chrześcijan w Sudanie

  O pomoc dla chrześcijan prześladowanych w Sudanie zaapelował w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami bp Macram Max Gassis z diecezji El Obeid w Południowym Sudanie.
 • Francja: Odkryto dokument, który obciąża Petaina

  Francja: Odkryto dokument, który obciąża Petaina

  We Francji odnaleziono nieznany dotąd oryginał dokumentu z 1940 roku, który ustanowił prawną dyskryminację Żydów na terenie tzw. państwa Vichy. Tekst obciąża odpowiedzialnością za te prześladowania marszałka Philippe'a Petaina.
 • Polowania na czarownice

  Polowania na czarownice

  Podczas trwających prawie trzy wieki polowań na czarownice żadna kobieta nie mogła czuć się bezpieczna. Na koło służące do łamania kości lub szubienicę można było trafić za zbieranie ziół albo... dokarmianie bezdomnych kotów.
 • Adam G. odsiedzi karę w Belgii

  Adam G., skazany w głośnym procesie na 20 lat więzienia za napad i spowodowanie śmierci belgijskiego nastolatka, odsiedzi karę w Belgii, a nie w Polsce, bo tam grożą mu prześladowania - uznał sąd w Brukseli.
 • Biskupi proszą UE o pomoc prześladowanym chrześcijanom

  Włoscy biskupi wezwali Unię Europejską do zajęcia się problemem prześladowania chrześcijan za granicą, w związku z kryzysem humanitarnym po atakach na kościoły i domy wiernych w Indiach.
 • Gorbaczow: Jaruzelski zrobił wiele dla Polski

  Gorbaczow: Jaruzelski zrobił wiele dla Polski

  Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow oświadczył w wywiadzie dla rządowej "Rossijskiej Gaziety", że o stanie wojennym w Polsce w 1981 roku powiedział już wszystko, co wiedział i że nie ma w tej sprawie nic do dodania.
 • Aresztowania w Sinkiangu i w Tybecie

  Milicja aresztowała 70 osób w Kaszgarze - mieście w prowincji Sinkiang na zachodzie Chin, zamieszkanej przez ujgurską mniejszość - podali w czwartek Ujgurzy na uchodźstwie. Trwają prześladowania w Tybecie.

Filmy - Prześladowania (6)

 • Śmierć za słowa. Tutaj blogerzy giną za swoje poglądy

  Tutaj blogerzy swoje poglądy przypłacają życiem. Ich artykuły nie przypadają do gustu islamskim fanatykom. W Bangladeszu nasila się fala przemocy wobec niewierzących. – Już trzy razy próbowali mnie zabić. Zginął jeden z moich współpracowników, a ranny został niewinny przechodzień – mówi Shahriar Kabir, dziennikarz i eseista. Działacze występujący w obronie świeckiego państwa są przekonani, że fundamentaliści stworzyli czarną listę osób, które należy zabić. Mordercy działają zwykle w podobny sposób – ofiarę atakują maczetami i pozostawiają w kałuży krwi. Liczba zabójstw rośnie, a władze oskarżane są o bezczynność.
 • Krymscy Tatarzy żyją w strachu

  Od czasu aneksji Krymu przez Rosję na półwyspie źle się dzieje. W szczególnie ciężkim położeniu są Tatarzy krymscy. Choć byli pierwszymi mieszkańcami tej ziemi, dziś stanowią tu mniejszość. Naród ten został tragicznie doświadczony w czasach stalinowskich, tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy niemal cała ludność tatarska – oskarżona o kolaborację z III rzeszą – została deportowana do Uzbekistanu. Po 1990 r. Tatarzy zaczęli wracać na Krym, ale dziś znów są zmuszani do opuszczania rodzinnej ziemi. To dlatego, że nasilają się prześladowania, represje i uprowadzenia. - Tatarskie rodziny na Krymie żyją w strachu. Ludzie giną bez wieści, są bici i bestialsko mordowani – opowiada Elwira Ablialimowa, której mąż został aresztowany na podstawie sfabrykowanych zarzutów. Oskarżono go o udział w zamieszkach i podżeganie do przemocy podczas starć w Symferopolu w lutym 2014 r. - Teraz na Krymie jest Rosja, a w Rosji nie istnieje wolność słowa. Jeśli masz odmienne zdanie, czekają cię represje – mówi były mer Bakczysaraju, Ilmi Umerow. Mało kto wie o tym lepiej od pracowników niezależnej tatarskiej telewizji ATR. Rosyjskie władze oskarżają ją o ekstremizm i zabraniają stacji prezentowania jakichkolwiek materiałów związanych z sytuacją geopolityczną na Krymie. Ale Tatarzy są zdeterminowani: po tylu latach niszczenia ich kultury nie pozwolą, by odebrano im prawo do swobodnego życia na własnej ziemi...
 • Długie ramię moskiewskiego reżimu. Prześladowania we Francji

  Po wojnie w Czeczenii wielu Czeczenów uciekło z kraju i otrzymało azyl polityczny na Zachodzie. Ale czy są tu bezpieczni? Okazuje się, że długie ramię moskiewskiego reżimu dosięga ich nawet na emigracji... Said-Emin Ibragimow, były minister komunikacji Czeczenii, od dłuższego czasu mieszka we Francji. Pewnego dnia, kiedy wybrał się na ryby, został zaatakowany przez nieznanych napastników. Mężczyźni zaciągnęli Ibragimowa do lasu i tam brutalnie torturowali, bijąc go metalowym prętem. Były członek rządu Czeczenii jest pewien, że oprawcami byli funkcjonariusze rosyjskich służb specjalnych. – Od dawna otrzymywałem pogróżki – wyznaje. Powód? Ibragimow wniósł skargę na Władimira Putina do trybunału w Hadze. Nie zamierza jej jednak wycofać, bo – jak mówi – prezydent Rosji musi odpowiedzieć za zbrodnie wobec czeczeńskiego narodu. Niestety, Ibragimow nie ma na Zachodzie zbyt wielu sojuszników. Mężczyzna z goryczą opowiada o europejskich instytucjach, które nie kwapią się do rozpatrywania składanych przezeń skarg. Szczególnie boli go obojętność ze strony Rady Europy, której przekazał obszerne informacje na temat krwawej pacyfikacji Czeczenii. Rada nie chce jednak „przerywać dialogu z Rosją”. Oprócz Ibragimowa, do Francji uciekło około 30 tysięcy Czeczenów. Wszyscy oni żyją w strachu przed służbami Putina. – Jesteśmy na liście rosyjskiego wywiadu. Próbuje się nas zmusić do powrotu do kraju groźbami, a nawet stosowaniem przemocy fizycznej – mówi dziennikarka Galia Ackerman. Próby zastraszania Czeczenów żyjących na emigracji przynoszą rezultaty. Żadna z ofiar napadów nie ma odwagi złożyć skargi. Napady te mają jedną wspólną cechę: ich sprawcy wciąż pozostają bezkarni – podobnie jak ich wielki mocodawca, Władimir Putin.
 • Polowanie na homoseksualistów. "Żyjemy w ciągłym strachu"

  Pod rządami prezydenta Abd al-Fataha as-Sisiego Egipt staje się państwem prześladującym mniejszości seksualne – alarmują obrońcy praw człowieka. Chociaż egipskie prawo oficjalnie nie zakazuje stosunków homoseksualnych, to w konserwatywnym muzułmańskim społeczeństwie geje i lesbijki są oskarżani o rozwiązłość i niemoralność. Od kilku miesięcy policja przeprowadza naloty na miejsca spotkań homoseksualistów, jak łaźnie czy kluby. Nieodmiennie kończą się one aresztowaniami. Szczególnie niepokojąco brzmią doniesienia o upokarzających badaniach analnych, jakim są poddawani osadzeni. Sądy orzekają wobec gejów kary więzienia, uzasadniając wyroki „obrazą islamu” lub „moralności”. - Żyjemy w ciągłym strachu. W każdej chwili policja może wtargnąć do naszego domu i aresztować nas. Nie możemy też spokojnie przebywać w miejscach publicznych - skarży się Hassan Sherif. Na prośbę mężczyzny jego personalia zostały zmienione, a twarz – ukryta, tak, by tożsamość jego i partnera, z którym mieszka, pozostały nieznane...