przesądy

Artykuły - Przesądy (25)

 • Przesądy ciążowe ciągle żywe?

  Przesądy ciążowe ciągle żywe?

  Wydawałoby się, że w XXI wieku nie ma miejsca na zabobony ciążowe, które wyznaczały kiedyś tor postępowania naszych babć. A jednak wiele z nas myśląc o tym, co "dobre" dla dziecka jest w stanie uwierzyć i z robić dosłownie wszystko.
 • ​Przesądy na temat pogody - które z nich są prawdziwe?

  ​Przesądy na temat pogody - które z nich są prawdziwe?

  Patrząc na czerwony zachód słońca latem mówimy: "jutro będzie piękny dzień". Czując ból w kościach lub kręgosłupie, spodziewamy się zmiany pogody. Czy mamy rację? Który z przesądów pogodowych ma poparcie w nauce?
 • Kiedy kot przebiegnie drogę

  Kiedy kot przebiegnie drogę

  Przesądy są stare jak świat. Przy ich pomocy ludzie próbowali wytłumaczyć zjawiska, których nie rozumieli, bo nie mieli dostatecznej wiedzy albo narzędzi pozwalających ową wiedzę zdobyć.
 • Połowa Brytyjczyków nie wierzy w lądowanie na Księżycu

  Połowa Brytyjczyków nie wierzy w lądowanie na Księżycu

  ​Aż 52 proc. Brytyjczyków uważa, że lądowanie Apollo 11 na Księżycu - jedno z najlepiej udokumentowanych wydarzeń w erze podboju kosmosu - zostało sfałszowane.
 • 4 przesądy, w które wierzą kosmonauci

  4 przesądy, w które wierzą kosmonauci

  Wydawać by się mogło, że loty w kosmos to wyłącznie domena nauki. Jak się okazuje nawet i one nie są wolne od zabobonów. Co "muszą" zrobić astronauci, aby powrócili na Ziemię w jednym kawałku?
 • Rude włosy pod brzozą

  Rude włosy pod brzozą

  Na szczęście, na pecha, na przyszłość. Przesądy są jak chwasty. Walczymy z nimi, ale i tak wracają.
 • Kontrowersyjne karne w finale Ligi Europejskiej. Wyśmiewana klątwa Benfiki

  Kontrowersyjne karne w finale Ligi Europejskiej. Wyśmiewana klątwa Benfiki

  Benfica Lizbona po raz kolejny przegrała finał europejskiego pucharu, tym razem ulegając po karnych 2-4 Sevilli w finale Ligi Europejskiej w Turynie. W Benfice zasłaniają się klątwą, która nie pozwala im wygrać. Media wyśmiewają te przesądy.
 • 10 najgłupszych przesądów ciążowych

  10 najgłupszych przesądów ciążowych

  - Ostatnio wspominałam sobie, jakie najgłupsze rady słyszałam, kiedy byłam w ciąży z Kosmykiem. Aż dziw, że ja tę ciążę przeżyłam - prezentujemy fragment naszego ulubionego, zaprzyjaźnionego bloga. Przeczytaj koniecznie!
 • Pechowa suknia ślubna

  Pechowa suknia ślubna

  Okazało się, że nad rodziną Jacka wisiała jakaś klątwa. Gdy oświadczyłam rodzinie, że wychodzę za Jacka, wszyscy bardzo się ucieszyli. Spotykaliśmy się przez trzy lata, moi krewni go polubili. Jego rodzice też zaakceptowali mnie od pierwszej chwili. Czułam się trochę jak ich córka...
 • Magdalena Walach i przesądy

  Magdalena Walach i przesądy

  Magdalena Walach, czyli podkomisarz Lucyna Szmidt z "Komisarza Aleksa", nie jest osobą przesądną, ale przyznaje, że czasami korci ją, by odpukać w niemalowane drewno lub splunąć za siebie, gdy czarny kot przebiegnie jej drogę.

Filmy - Przesądy (9)

 • Co na ślubie przyniesie szczęście, a co pecha?

  Czy złamanie niektórych przesądów ślubnych może grozić nieudanym małżeństwem? O zwyczajach ślubnych porozmawiali Grzegorz i Iwona Tomaszewscy, małżeństwo z 13-letnim stażem oraz Izabela Janachowska, wedding planerka i ekspertka ślubna. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nieszczęśliwa księżna i pechowe prezenty

  Okazji do podarowania prezentów, jest naprawdę dużo, jednak zawsze pojawia się niezmienne pytanie „co kupić?” Możliwości jest wiele! Ale istnieją również upominki, którymi nie powinniśmy obdarowywać naszych bliskich. Uważa się, że niektóre przedmioty przynoszą pecha lub świadczą o złych intencjach.
 • W jakie przesądy wierzą Polacy?

  Niedawno wypadał piątek trzynastego, który uznawany jest za najbardziej pechowy dzień w roku. W studiu programu Miłosława Krogulska wyjaśniła, czemu boimy się go i w jakie jeszcze przesądy wierzą Polacy. Dlaczego uważa się, że zbite lustro przynosi nieszczęście? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Piłkarskie przesądy. Co zawodnicy robią przed meczem?

  Jakie rytuały mają piłkarze? Czy trener reprezentacji Polski Adam Nawałka jest przesądny? - Jest perfekcjonistą i dla niego każdy szczegół musi być dopracowany co do centymetra - powiedziała dziennikarka sportowa Paulina Czarnota-Bojarska. (Dzień Dobry TVN/x-news)