przepisy ruchu drogowego

Artykuły - Przepisy ruchu drogowego (36)

 • Piotr Żyła wziął udział w akcji "Bezpieczne przejście"

  Piotr Żyła wziął udział w akcji "Bezpieczne przejście"

  - Przejście dla pieszych jest po to zrobione, żeby ten pieszy miał pierwszeństwo - mówił nasz czołowy skoczek narciarski Piotr Żyła na antenie Polsatu News, biorąc udział w kampanii śląskiej policji "Bezpieczne przejście".
 • Co czeka kierowców w 2015 roku

  Co czeka kierowców w 2015 roku

  Kasy fiskalne we wszystkich warsztatach samochodowych, wyższe opłaty za ubezpieczenie OC, niższe ceny paliwa, zaostrzenie kar dla pijanych kierowców czy uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości - to tylko niektóre z licznych zmian, czekających kierowców w 2015 roku. Jakie praktyczne konsekwencje będą one miały dla właścicieli samochodów?
 • Uważaj na te przepisy. Łamiesz je nieświadomie!

  Uważaj na te przepisy. Łamiesz je nieświadomie!

  Są sytuacje, kiedy kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy, że łamią przepisy i narażają się na mandat i punkty.
 • Jak piesi powinni sygnalizować zamiar wejścia na pasy? Wypowie się psycholog

  Jak piesi powinni sygnalizować zamiar wejścia na pasy? Wypowie się psycholog

  Aż kilkanaście ekspertyz postanowili zamówić posłowie w sprawie zmian w kodeksie ruchu drogowego. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowego sprawdzianu z pierwszej pomocy na egzaminie na prawo jazdy oraz przepisu mówiącego o tym, że kierowca musi zatrzymać samochód przed pasami, gdy pieszy tylko zasygnalizuje, że ma zamiar przejść przez jezdnię.
 • Tramwaj kontra samochód. Oto kto ma rację

  Tramwaj kontra samochód. Oto kto ma rację

  Przepisy ruchu drogowego znać powinien każdy kierowca. Niestety, praktyka pokazuje, że jest z tym różnie. Dlatego warto na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę.
 • RMF24: Poseł PO składa sprzeczne oświadczenia ws. mandatu

  RMF24: Poseł PO składa sprzeczne oświadczenia ws. mandatu

  Poseł PO Paweł Suski, który w listopadzie 2012 roku przyznał się do złamania przepisów ruchu drogowego, kilka miesięcy później zaprzeczył swoim słowom i odmówił zrzeczenia się immunitetu. Do całkowicie rozbieżnych oświadczeń parlamentarzysty dotarł reporter RMF FM Roman Osica.
 • Fotoradary nie tylko zarabiają? Zwolniła większość!

  Fotoradary nie tylko zarabiają? Zwolniła większość!

  Dzięki nowoczesnemu systemu fotoradarowemu na stołecznym skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Witosa nastąpiła wyraźna redukcja liczby łamiących przepisy ruchu drogowego - informuje straż miejska. Według straży odnotowano ponad 80-proc. spadek wykroczeń.
 • Zakazane GPS-y z ostrzeżeniem o radarach!

  Zakazane GPS-y z ostrzeżeniem o radarach!

  We Francji weszły w życie nowe zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Od dzisiaj kierowców czekają za niektóre wykroczenia drogowe drakońskie mandaty i punkty karne.
 • Policjanci uczyli dzieci przepisów ruchu drogowego

  Stołeczni policjanci przeprowadzili w czwartek lekcję nt. przepisów ruchu drogowego dla uczniów warszawskiej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego.
 • Jechał 230 km/h i na jednym kole, bo... spieszył się do pracy

  Jechał 230 km/h i na jednym kole, bo... spieszył się do pracy

  Kierowca motocykla w okolicach Stargardu Szczecińskiego przekroczył prędkość aż o ponad 130 kilometrów na godzinę.

Filmy - Przepisy ruchu drogowego (14)

 • Jakie są nowe przepisy ruchu drogowego?

  Niedawno weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jak teraz będzie wyglądała kontrola drogowa? Jakie zmiany weszły w życie? Robert Stockinger porozmawiał z Radosławem Kobrysiem z Komendy Głównej Policji. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Żółw, który zna przepisy ruchu drogowego

  Żółwie to bardzo mądre stworzenia. Bohater materiału zna nawet przepisy ruchu drogowego. Zwierzę przechodzi na drugą stronę ulicy tylko przez przejście dla pieszych. (STORYFUL/x-news)
 • Większość mandatów za przekroczenie prędkości otrzymują kobiety

  Średnio co 10. kierowca w Polsce raz na pół roku otrzymuje mandat – większość (53 proc.) dotyczy przekroczenia prędkości. Za to 16 proc. zmotoryzowanych zostało ukaranych za nieprawidłowy manewr, 9 proc. za nieustąpienie pierwszeństwa, a 8 proc. za złe parkowanie. Trzy czwarte mandatów za przekroczenie prędkości otrzymują kobiety – wynika z badania Santander Consumer Banku.
 • System start-stop pozwala unikać mandatów? Prawo musi iść szybciej za rozwojem technologii

  W myśl art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, kierującemu nie wolno używać telefonu, trzymając słuchawkę lub mikrofon w ręce. Ale według orzecznictwa Sądu Najwyższego, włączony silnik oznacza, że przystępujemy do jego prowadzenia. A to już może być uznane za „stadialną formę usiłowania kierowania pojazdem”. Stojąc np. przed sygnalizatorem, nie wolno więc sięgać po komórkę. Jednak zdaniem adwokata Tadeusza Wolfowicza, wyjątkiem od tego może być kierowanie pojazdem wyposażonym w układ elektroniczny, który automatycznie wyłącza motor w momencie zatrzymania pojazdu. Niemniej, ekspert nie poleca wykorzystywania tej „furtki”, gdyż sądy różnie mogą to potraktować.