przepisy ruchu drogowego

Artykuły - Przepisy ruchu drogowego (37)

  • Nowe przepisy ruchu drogowego a ubezpieczenia

    Nowe przepisy ruchu drogowego a ubezpieczenia

    Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach. Eksperci Rzecznika Finansowego przypominają, że ubezpieczyciele mogą obniżać odszkodowania, powołując się na przyczynienie pieszego. Apelują o przestrzeganie przepisów, które zakazują wpatrywania się w ekran smartfona przy przechodzeniu przez jezdnię.
  • Piotr Żyła wziął udział w akcji "Bezpieczne przejście"

    Piotr Żyła wziął udział w akcji "Bezpieczne przejście"

    - Przejście dla pieszych jest po to zrobione, żeby ten pieszy miał pierwszeństwo - mówił nasz czołowy skoczek narciarski Piotr Żyła na antenie Polsatu News, biorąc udział w kampanii śląskiej policji "Bezpieczne przejście".
  • Co czeka kierowców w 2015 roku

    Co czeka kierowców w 2015 roku

    Kasy fiskalne we wszystkich warsztatach samochodowych, wyższe opłaty za ubezpieczenie OC, niższe ceny paliwa, zaostrzenie kar dla pijanych kierowców czy uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości - to tylko niektóre z licznych zmian, czekających kierowców w 2015 roku. Jakie praktyczne konsekwencje będą one miały dla właścicieli samochodów?
  • Uważaj na te przepisy. Łamiesz je nieświadomie!

    Uważaj na te przepisy. Łamiesz je nieświadomie!

    Są sytuacje, kiedy kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy, że łamią przepisy i narażają się na mandat i punkty.
  • Jak piesi powinni sygnalizować zamiar wejścia na pasy? Wypowie się psycholog

    Jak piesi powinni sygnalizować zamiar wejścia na pasy? Wypowie się psycholog

    Aż kilkanaście ekspertyz postanowili zamówić posłowie w sprawie zmian w kodeksie ruchu drogowego. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowego sprawdzianu z pierwszej pomocy na egzaminie na prawo jazdy oraz przepisu mówiącego o tym, że kierowca musi zatrzymać samochód przed pasami, gdy pieszy tylko zasygnalizuje, że ma zamiar przejść przez jezdnię.
  • Tramwaj kontra samochód. Oto kto ma rację

    Tramwaj kontra samochód. Oto kto ma rację

    Przepisy ruchu drogowego znać powinien każdy kierowca. Niestety, praktyka pokazuje, że jest z tym różnie. Dlatego warto na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę.
  • RMF24: Poseł PO składa sprzeczne oświadczenia ws. mandatu

    RMF24: Poseł PO składa sprzeczne oświadczenia ws. mandatu

    Poseł PO Paweł Suski, który w listopadzie 2012 roku przyznał się do złamania przepisów ruchu drogowego, kilka miesięcy później zaprzeczył swoim słowom i odmówił zrzeczenia się immunitetu. Do całkowicie rozbieżnych oświadczeń parlamentarzysty dotarł reporter RMF FM Roman Osica.
  • Fotoradary nie tylko zarabiają? Zwolniła większość!

    Fotoradary nie tylko zarabiają? Zwolniła większość!

    Dzięki nowoczesnemu systemu fotoradarowemu na stołecznym skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Witosa nastąpiła wyraźna redukcja liczby łamiących przepisy ruchu drogowego - informuje straż miejska. Według straży odnotowano ponad 80-proc. spadek wykroczeń.
  • Zakazane GPS-y z ostrzeżeniem o radarach!

    Zakazane GPS-y z ostrzeżeniem o radarach!

    We Francji weszły w życie nowe zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Od dzisiaj kierowców czekają za niektóre wykroczenia drogowe drakońskie mandaty i punkty karne.
  • Policjanci uczyli dzieci przepisów ruchu drogowego

    Stołeczni policjanci przeprowadzili w czwartek lekcję nt. przepisów ruchu drogowego dla uczniów warszawskiej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego.

Filmy - Przepisy ruchu drogowego (14)

  • Nowe mandaty dla kierowców oraz pieszych. Od czerwca zmieniają się przepisy ruchu drogowego

    Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowela wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy i reguluje kwestię tzw. jazdy na zderzaku. Zgodnie z zapisami noweli pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu.
  • Nowe mandaty dla kierowców oraz pieszych. Od czerwca zmieniają się przepisy ruchu drogowego

    Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowela wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy i reguluje kwestię tzw. jazdy na zderzaku. Zgodnie z zapisami noweli pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu.
  • Większość mandatów za przekroczenie prędkości otrzymują kobiety

    Średnio co 10. kierowca w Polsce raz na pół roku otrzymuje mandat – większość (53 proc.) dotyczy przekroczenia prędkości. Za to 16 proc. zmotoryzowanych zostało ukaranych za nieprawidłowy manewr, 9 proc. za nieustąpienie pierwszeństwa, a 8 proc. za złe parkowanie. Trzy czwarte mandatów za przekroczenie prędkości otrzymują kobiety – wynika z badania Santander Consumer Banku.
  • System start-stop pozwala unikać mandatów? Prawo musi iść szybciej za rozwojem technologii

    W myśl art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, kierującemu nie wolno używać telefonu, trzymając słuchawkę lub mikrofon w ręce. Ale według orzecznictwa Sądu Najwyższego, włączony silnik oznacza, że przystępujemy do jego prowadzenia. A to już może być uznane za „stadialną formę usiłowania kierowania pojazdem”. Stojąc np. przed sygnalizatorem, nie wolno więc sięgać po komórkę. Jednak zdaniem adwokata Tadeusza Wolfowicza, wyjątkiem od tego może być kierowanie pojazdem wyposażonym w układ elektroniczny, który automatycznie wyłącza motor w momencie zatrzymania pojazdu. Niemniej, ekspert nie poleca wykorzystywania tej „furtki”, gdyż sądy różnie mogą to potraktować.