przemyt

Artykuły - Przemyt (191)

Filmy - Przemyt (6)

 • Narkotyki o czarnorynkowej wartości miliarda euro przejęte we Włoszech. Za ich produkcję odpowiada Państwo Islamskie

  Włoska policja poinformowała o przejęciu narkotyków o czarnorynkowej wartości miliarda euro. Do konfiskaty doszło w Salerno. Przejęte tabletki to Captagon, środek odurzający produkowany przez Państwo Islamskie. Jak poinformowała włoska policja, transport narkotyków wyruszył z Syrii. Łącznie policja przejęła 14 ton narkotyków, co przekłada się na 84 miliony tabletek. Używki te były ukryte w transporcie maszyn przemysłowych. Jak dodano, to największa w historii jednorazowa konfiskata narkotyków na świecie. Captagon to związek chemiczny o nazwie fenetylina, który jest pochodną amfetaminy.
 • W ubiegłym roku Służba Celna zajęła na granicach ok. 300 mln sztuk nielegalnych papierosów

  Wielkość szarej strefy rynku tytoniowego szacuje się nawet na 30 proc. legalnego rynku. Tylko w ubiegłym roku Służba Celna zajęła 450 mln sztuk papierosów, z czego ok. 300 mln na granicy. Z powodu szarej strefy rocznie budżet traci 6 mld zł. Przemyt można ograniczyć za pomocą nowych technologii – bramek rentgenowskich lub wykorzystania systemu viaTOLL, a także zwiększając efektywność służb operacyjnych i liczbę funkcjonariuszy. – Przemyt papierosów zmniejsza bezpieczeństwo finansowe państwa, bo straty z tego tytułu są ogromne, choć trudne do policzenia, ponieważ szara strefa wymyka się dokładnym badaniom. Niemniej jednak z badań prowadzonych co roku w całej Europie wynika, że szara strefa w Polsce to blisko 17 proc. całkowitej sprzedaży w kraju – ocenia Arkadiusz Łaba, naczelnik Wydziału Granicznego Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier Ministerstwa Finansów. Z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Szara strefa to nieuczciwa konkurencja” wynika, że wielkość szarej strefy rynku tytoniowego może stanowić nawet 25–30 proc. legalnego rynku. Tylko w latach 2010–2014 legalnie działające podmioty straciły przez nią 1,2 mld zł, a z tytułu niezapłaconych podatków budżet państwa stracił 17 mld zł. Narodowe Centrum Studiów Strategicznych podaje, że rocznie z powodu szarej strefy budżet traci 6 mld zł.
 • Papierosy drożeją, przemytnicy nie próżnują

  Wzdłuż granicy francusko-hiszpańskiej, w niedostępnych Pirenejach, kwitnie tytoniowa kontrabanda. Tylko w zeszłym roku celnicy przechwycili około 50 tysięcy przemycanych paczek papierosów, głównie w rejonie miasta Tuluza. Ponieważ ceny papierosów we Francji cały czas rosną, tamtejsi palacze z nadzieją zwracają się ku sąsiedniej Hiszpanii, gdzie paczkę papierosów można kupić, płacąc nawet o połowę mniej...
 • To miejsce jest narkotykowym rajem!

  Złoty Trójkąt to narkotykowe zagłębie na terytorium Birmy, Tajlandii i Laosu. To tutaj znajduje się jeden z głównych obszarów produkcji opium i metamfetaminy na świecie. Na rzece Mekong i w niedostępnej dżungli trwa nieustanna walka narkotykowych baronów z policją kilku krajów... Jest to walka na śmierć i życie.