przemysł zbrojeniowy

Artykuły - Przemysł zbrojeniowy (14)

 • Raport SIPRI: Bilionowe wydatki na zbrojenia. USA rekordzistą

  Raport SIPRI: Bilionowe wydatki na zbrojenia. USA rekordzistą

  Wydatki na zbrojenia na świecie pochłaniają biliony dolarów, osiągając najwyższy poziom od lat. Koronakryzys może to zmienić.
 • SIPRI: Boom w przemyśle zbrojeniowym

  SIPRI: Boom w przemyśle zbrojeniowym

  Z raportu SIPRI wynika, że rok 2018 to kolejny okres wzrostu obrotów przemysłu zbrojeniowego. Przodują Stany Zjednoczone. Zagadką pozostają obroty chińskich koncernów, które nie dostarczają ekspertom rzetelnych danych.
 • NIK miażdży inwestycje w MON

  NIK miażdży inwestycje w MON

  Wieloletnie opóźnienia, nieskuteczny nadzór nad wykonawcami, zaniedbania w procesie przygotowawczym - tak można podsumować realizację czterech spośród sześciu istotnych projektów "Programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa".
 • MON chce, by prywatne firmy składały mu sprawozdania finansowe i prosiły o zamknięcie biznesu

  MON chce, by prywatne firmy składały mu sprawozdania finansowe i prosiły o zamknięcie biznesu

  Szef MON chce, by telekomy, wydawcy, firmy farmaceutyczne, a nawet producenci aut przedstawiali mu sprawozdania finansowe. Przedsiębiorca nie będzie też mógł zamknąć interesu bez zgody ministra.
 • Polska buduje europejską grupę stoczniową

  Polska buduje europejską grupę stoczniową

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, dokapitalizuje Polską Grupę Zbrojeniową S.A., obejmując akcje o wartości 101,5 mln złotych. Pozyskane środki finansowe, zgodnie z zawartą 20 stycznia br. umową, PGZ przeznaczy na zakup 100 procent udziałów Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Inwestycja to ważny krok w kierunku utworzenia największej w Polsce, i jednej z największych w Europie, grupy stoczniowej.
 • Szturm na 130 miliardów

  Szturm na 130 miliardów

  Do rywalizacji o rekordowy budżet na modernizację uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego stanęli giganci zagraniczni i firmy polskie. Pierwsi mają kolosalny potencjał. Nasi producenci liczą, że języczkiem u wagi stanie się argument, iż rodzimy przemysł zbrojeniowy to kluczowe ogniwo w systemie obrony kraju.
 • Polska zbrojeniówka wspiera innowacje w przemyśle

  Polska zbrojeniówka wspiera innowacje w przemyśle

  Polski przemysł zbrojeniowy jest w stanie wyprodukować 90 proc. sprzętu potrzebnego naszej armii - przekonują eksperci. Jest o co walczyć - wartość wojskowych zamówień liczona jest w miliardach złotych.
 • "Obserwator finansowy": Rosyjska broń nie obędzie się bez silników z Ukrainy

  "Obserwator finansowy": Rosyjska broń nie obędzie się bez silników z Ukrainy

  Bez ukraińskich silników opóźni się liczony w setkach miliardów dolarów program modernizacji rosyjskiego wojska - pisze "Obserwator finansowy".
 • Brudny zysk: Gdzie znajdują się fabryki śmierci?

  Brudny zysk: Gdzie znajdują się fabryki śmierci?

  Fundacja CentrumCRS.PL wzięła pod lupę kontrowersyjne projekty biznesowe, w które inwestują instytucje finansowe. W opublikowanym raporcie "Brudny zysk. Jak korporacje, banki i fundusze inwestycyjne czerpią zyski z łamania praw człowieka" zostały przedstawione nieetyczne praktyki firm, którym towarzyszy łamanie praw pracowników, niszczenie środowiska lub wyrządzanie szkód ludziom zamieszkującym tereny, na których one działają.
 • Narodziny zbrojeniowego giganta. Tak to się robi w Singapurze

  Narodziny zbrojeniowego giganta. Tak to się robi w Singapurze

  Singapur jest najmniejszym państwem Azji Południowo-Wschodniej - zajmuje zaledwie 710 kilometrów kwadratowych, na których żyje ponad pięć milionów mieszkańców. Ten niewielki kraj jest gigantem gospodarczym i ma najnowocześniejszy przemysł zbrojeniowy w regionie. Dzięki temu należy do czołowych eksporterów broni w Azji.

Filmy - Przemysł zbrojeniowy (2)

 • Australijski przemysł zbrojeniowy interesuje się Polską

  Wielozadaniowy pojazd opancerzony Hawkei – produkowany przez australijską filię koncernu Thales – to młodszy brat sprawdzonego na misjach w Iraku, Afganistanie i Mali Bushmastera. Polskim siłom zbrojnym został zaproponowany w ramach programu Pegaz, który zakłada kupno nowych wozów dla m.in. dla Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej. Wraz z wygraną w przetargu Thales chce też przenieść produkcję Hawkei do Polski. Stąd pojazdy mogłyby być w przyszłości eksportowane do innych państw, np. w ramach NATO.
 • Zbliża się termin ogłoszenia przetargu na trzy okręty podwodne

  Polska planuje wydać na trzy okręty podwodne 7,5 mld zł. Dostawy są zaplanowane na lata 2020-2025. Przetarg na okręty może zostać rozpisany jesienią, podpisanie umowy miałoby zaś nastąpić najpóźniej na początku 2017 r. Jedynym oferentem, który zaproponował okręty posiadające zintegrowane pociski manewrujące, jest francuski DCNS. – Jeśli Polska wybierze okręty DCNS, będzie drugą marynarką wyposażoną w okręty podwodne z europejskimi pociskami manewrującymi NCM – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Alain Fougeron, wiceprezes DCNS.