InteriaTV - przemoc wobec kobiet

Filmy - Przemoc wobec kobiet (7)

 • Przemoc wobec kobiet to nie tylko bicie!

  800 tys. Polek rocznie pada ofiarą przemocy. Większość z nich to ofiary przemocy domowej, której sprawcami są partnerzy. Zdaniem Ilony Felicjańskiej, która również doświadczyła brutalności ze strony partnera, problem ten w Polsce wciąż jest zbyt mało nagłośniony. Za mało mówi się m.in. o przemocy seksualnej i ekonomicznej.
 • 25 tysięcy gwałtów rocznie. W tym mieście kobiety nie są bezpieczne!

  Lubieżne spojrzenia, wulgarne zaczepki słowne, napaści na tle seksualnym… W New Delhi, stolicy Indii, kobiety żyją w poczuciu permanentnego zagrożenia. Najbardziej stresującym momentem dnia jest dla nich powrót z pracy do domu środkami publicznego transportu. Ten strach wzrósł jeszcze po wydarzeniach sprzed dwóch lat. 23-letnia studentka, brutalnie zgwałcona i pobita przez grupę mężczyzn podróżujących autobusem, zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Wydarzenie to wstrząsnęło Indiami i światem, ale, niestety, niewiele zmieniło… Tylko w 2014 r. w New Delhi odnotowano 25 tysięcy gwałtów. W New Delhi uruchomiono niedawno obowiązkowe kursy dla kierowców autoriksz, które mają uwrażliwić ich na zagrożenia czyhające na kobiety. Uczestnicy podkreślają, że ich mentalność uległa zmianie. „Teraz chcemy zrobić wszystko, by pomóc kobietom w bezpiecznym powrocie do domu” – mówią. Niestety, minie jeszcze wiele czasu, zanim mieszkanki New Delhi poczują się naprawdę bezpieczne.
 • Tam bestialstwo wobec kobiet nie ma granic!

  Dla Ruqayyi czas przestał biec 18 miesięcy temu, kiedy jej mąż-alkoholik oblał ją kwasem. Lewa strona twarzy kobiety jest dziś potwornie zniekształcona. 26-latka Pakistanka straciła zdolność widzenia w lewym oku i słuch w lewym uchu. Ślady po poparzeniach ma też na piersiach, brzuchu, plecach i ramionach. "Odchodziłam od zmysłów z bólu, wstrząsały mną konwulsje, kwas rozpuścił ubrania, które miałam na sobie..." - wspomina tę koszmarną noc Ruqayya. Ruqqaya złożyła na policję doniesienie na swojego męża i szwagrów, którzy byli z nim w zmowie, ale jej oprawcy wciąż pozostają na wolności. W Pakistanie takich historii jest tysiące. Wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie kobiet - ofiar przemocy domowej. Funkcjonariuszom policji i pracownikom sądownictwa brakuje również wrażliwości i taktu w rozmowach z pokrzywdzonymi, które zostały ciężko pobite, okaleczone lub zgwałcone. Tę pustkę starają się zagospodarować różnego rodzaju organizacje niosące pomoc maltretowanym. Zmiany w ustawodawstwie zachodzą zbyt wolno, by kobiety mogły namacalnie odczuć poprawę swojego losu. Ruqayya i setki innych Pakistanek wciąż czekają na sprawiedliwość.
 • Anna Dereszowska o przemocy seksualnej wobec kobiet w Indiach

  Anna Dereszowska wystąpiła w filmie dokumentalnym przedstawiającym trudną sytuację kobiet w Indiach. W wyprodukowanym przez TVN Style wzięły udział trzy indyjskie dziewczęta, które przeżyły napaść na tle seksualnym, oraz rodzice zmarłej przed dwoma laty Damini – ofiary brutalnego gwałtu w Delhi. Anna Dereszowska, która spotkała się z bohaterkami filmu, przyznaje, że praca przy tej produkcji była dla niej trudnym, wyczerpującym emocjonalnie przeżyciem.
 • Weronika Marczuk przyznała, że była ofiarą przemocy

  - Przeszłam bardzo wiele w życiu i doznałam różnego rodzaju przemocy - wyznała Weronika Marczuk. Aby więc pomóc tym, którzy także padają ofiarą agresji, gwiazda wraz z innymi znanymi osobami zaangażowała się w akcję "Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet".
 • Mąż oblał ją kwasem. Miała zaledwie 16 lat...

  Dolina Swat w Pakistanie to miejsce, w którym codziennie rozgrywają się ciche dramaty setek kobiet. W latach 2007-2009 była ona kontrolowana przez talibów. Władza mężczyzn nad kobietami jest tutaj nieograniczona. To właśnie tu rok temu postrzelona została odważna Malala, która naraziła się ekstremistom swoją działalnością na rzecz praw kobiet. To tutaj żyła i umarła 16-letnia Tahira, która odeszła po dwóch tygodniach niewyobrażalnych cierpień po tym, jak mąż oblał ją kwasem. Takich przypadków jest znacznie więcej - dlatego kobiety z Doliny Swat postanowiły zjednoczyć się w walce o sprawiedliwość dla sprawców tych zbrodni, którzy zbyt często pozostają bezkarni.
 • "Zadawał ciosy raz jedną, raz drugą pięścią..."

  Przemoc domowa to dramat setek tysięcy kobiet, który rozgrywa się w czterech ścianach. Tylko nieliczne z bitych i maltretowanych ofiar decydują się uciec od swojego oprawcy i szukać pomocy...