Przemoc seksualna wobec kobiet

Artykuły - Przemoc seksualna wobec kobiet (4)

 • Podczas wojny do domu publicznego mogła trafić każda kobieta

  Podczas wojny do domu publicznego mogła trafić każda kobieta

  „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” dr Joanny Ostrowskiej to wstrząsająca opowieść o ofiarach nazizmu, którym skutecznie zamknięto usta. Autorka, analizując dokumenty, pokazuje, jak sprawnie działały mechanizmy wykluczenia. Walczy ze stereotypem dobrowolnego meldunku i odtwarza pełne cierpienia biografie. Z jej słów wyłania się obraz tysięcy kobiet, które doświadczyły podczas wojny przemocy seksualnej.
 • Rekordowa liczba wyroków za przemoc wobec kobiet

  Rekordowa liczba wyroków za przemoc wobec kobiet

  W zeszłym roku w Anglii i Walii odnotowano rekordową liczbę spraw i wyroków w związku z przemocą wobec kobiet - poinformowała w czwartek brytyjska prokuratura. W okresie liczonym do 5 kwietnia 2015 r. sądy wydały w tych procesach prawie 79 tys. wyroków.
 • USA: Fotograficzna kampania przeciw przemocy seksualnej

  21-letnia Amerykanka Grace Brown od dwóch lat fotografuje ofiary, głownie kobiety, które padły ofiarą przemocy seksualnej. Zgłasza się do niej coraz więcej chętnych także z Europy. Największym sukcesem jest terapeutyczny aspekt projektu - mówi.
 • Emocjonalne przemówienie Angeliny Jolie

  Emocjonalne przemówienie Angeliny Jolie

  Angelina Jolie w emocjonalnym przemówieniu wezwała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do jak najszybszych działań, mających na celu walkę z przestępstwami seksualnymi, do których dochodzi na obszarach ogarniętych wojną. Hollywoodzka aktorka wzięła udział w posiedzeniu ONZ w poniedziałek, 24 czerwca.

Filmy - Przemoc seksualna wobec kobiet (5)

 • Somalia: Tu ofiary gwałtów idą do więzienia

  To niewiarygodny paradoks. W konserwatywnej Somalii gwałciciele rzadko kiedy stają przed sądem – za to ich ofiary są stygmatyzowane przez społeczeństwo. 14-letnia „Fatima” została zgwałcona przez kierowcę autorikszy. Policja aresztowała napastnika, ale także... dziewczynę. Mężczyzna szybko został zwolniony, a „Fatimę” oskarżono o uprawianie prostytucji. Trafiła do aresztu, gdzie znów doświadczyła przemocy na tle seksualnym. Strażnik odurzył ją narkotykami, a następnie zgwałcił. 14-latka spędziła za kratkami miesiąc. W tym czasie była gwałcona jeszcze wiele razy. Została zwolniona dopiero po interwencji jednej z somalijskich organizacji broniących praw kobiet. Na szczęście w mentalności Somalijczyków powoli zachodzą zmiany. – Kiedyś nikt nie mówił o przemocy seksualnej; dziś przynajmniej nikt nie kwestionuje istnienia problemu – mówi dyrektorka ośrodka Elman, zapewniającego schronienie ofiarom gwałtów, przemocy małżeńskiej czy żeńskiego obrzezania. Niestety, działalność ośrodka to zaledwie kropla w morzu potrzeb: dysponuje zaledwie 15 łóżkami, a podobne miejsca w całym kraju można policzyć na palcach jednej ręki.
 • Węgry. Ofiary gwałtów pod pręgierzem

  Na Węgrzech ofiary gwałtu nie tylko nie mogą liczyć na wsparcie policji, ale są wręcz dyskryminowane! Livia została zgwałcona 2 lata temu przez swojego byłego przyjaciela. Nie zgłosiła jednak tego faktu organom ścigania. Jak mówi, nic by to nie dało. – Nie uwierzyliby mi i nic by w tej sprawie nie zrobili. Zdanie Livii podziela wiele kobiet – i nie bez powodów. Na Węgrzech wyjaśniane są tylko nieliczne przypadki gwałtów. Do więzienia trafia znikomy odsetek sprawców. Społeczeństwo jest oburzone – a oliwy do ognia dolał jeszcze filmik opublikowany przez węgierską policję. Przedstawia on kobiety jako współwinne gwałtów. Retoryka jest prosta: to kobiety robią się na bóstwo, ubierają seksownie, piją alkohol, a to pobudza mężczyzn… Materiał wywołał protesty różnych środowisk. Opozycja oskarżyła policję, że z ofiar uczyniła sprawczynie. Pod rządami konserwatystów na Węgrzech odżyły szowinistyczne stereotypy – tak uważają dziś nie tylko feministki. Posłowie partii rządzącej znani są z wygłaszania takich poglądów jak ten, że „kobiety powinny powrócić do tradycyjnych ról i wychowywać dzieci, najlepiej trójkę, czwórkę lub piątkę”. W kraju rośnie liczba przypadków przemocy seksualnej. Co piąta Węgierka pada dziś ofiarą gwałtu. Ze swym cierpieniem ofiary pozostają same.
 • 25 tysięcy gwałtów rocznie. W tym mieście kobiety nie są bezpieczne!

  Lubieżne spojrzenia, wulgarne zaczepki słowne, napaści na tle seksualnym… W New Delhi, stolicy Indii, kobiety żyją w poczuciu permanentnego zagrożenia. Najbardziej stresującym momentem dnia jest dla nich powrót z pracy do domu środkami publicznego transportu. Ten strach wzrósł jeszcze po wydarzeniach sprzed dwóch lat. 23-letnia studentka, brutalnie zgwałcona i pobita przez grupę mężczyzn podróżujących autobusem, zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Wydarzenie to wstrząsnęło Indiami i światem, ale, niestety, niewiele zmieniło… Tylko w 2014 r. w New Delhi odnotowano 25 tysięcy gwałtów. W New Delhi uruchomiono niedawno obowiązkowe kursy dla kierowców autoriksz, które mają uwrażliwić ich na zagrożenia czyhające na kobiety. Uczestnicy podkreślają, że ich mentalność uległa zmianie. „Teraz chcemy zrobić wszystko, by pomóc kobietom w bezpiecznym powrocie do domu” – mówią. Niestety, minie jeszcze wiele czasu, zanim mieszkanki New Delhi poczują się naprawdę bezpieczne.
 • Dramat Europejek! Są gwałcone i maltretowane

  Niemal co dziesiąta mieszkanka Unii Europejskiej przynajmniej raz w swoim życiu padła ofiarą przemocy seksualnej! Takie są wyniki badania przeprowadzonego wśród 42 tysięcy losowo wybranych kobiet z różnych krajów Wspólnoty. 5 procent respondentek przyznało, że doświadczyły gwałtu. To pierwszy tak kompleksowy raport na temat przemocy wobec Europejek – i bardzo niepokojący. Jeśli ktoś sądził, że dyskryminacja i przemoc wobec kobiet to problemy krajów Trzeciego Świata, to ten raport rozwiewa wszelkie wątpliwości...