przemoc domowa

Artykuły - Przemoc domowa (39)

 • Piłka nożna. Andrzej Szarmach został skazany

  Piłka nożna. Andrzej Szarmach został skazany

  Jeden z najlepszych napastników w historii reprezentacji Polski Andrzej Szarmach dostał wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu za stosowanie przemocy domowej - podała francuska gazeta "Le Telegramme". Mieszkający we Francji były piłkarz ma również poddać się terapii i rozpocząć walkę z alkoholizmem.
 • Michał Wiśniewski opublikował nagranie z synem. Wzbudził kontrowersje

  Michał Wiśniewski opublikował nagranie z synem. Wzbudził kontrowersje

  Na Instagramie pojawiło się nagranie Michała Wiśniewskiego z synem Xawierem. Chciał zwrócić uwagę na ważną kwestię.
 • Czy przemoc w związku można przewidzieć?

  Czy przemoc w związku można przewidzieć?

  Pierwsze oznaki zwiastujące przemoc domową łatwo jest przeoczyć, ponieważ są one bardzo subtelne. Na co zatem zwrócić uwagę, aby w porę wycofać się z toksycznego związku?
 • Podejrzewasz, że twoją przyjaciółkę bije partner? Kilka zasad postępowania

  Podejrzewasz, że twoją przyjaciółkę bije partner? Kilka zasad postępowania

  Kobiety, które doświadczają przemocy w domu, robią wszystko, by ukryć ten fakt. Co zrobić, jeśli wiesz lub podejrzewasz, że bliska ci kobieta jest krzywdzona przez męża lub partnera? Kilka kluczowych zasad.
 • Dr Sylwia Spurek: Alkohol nie bije, a krótka spódniczka nie gwałci

  Dr Sylwia Spurek: Alkohol nie bije, a krótka spódniczka nie gwałci

  Co roku ofiarą przemocy w rodzinie pada 90 tysięcy osób. Zdecydowana większość to kobiety - bite, obrażane i szantażowane przez swoich partnerów. 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Wtedy też rusza akcja „Biała Wstążka”, mająca na celu zachęcenie mężczyzn do wyrażenia sprzeciwu wobec wszystkich form przemocy ze względu na płeć. Z jej ambasadorką, zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania, doktor Sylwią Spurek, rozmawiamy m.in. o szkodliwych stereotypach, najskuteczniejszych formach pomocy dla ofiar i odważnym geście Kacpra Kuszewskiego.
 • Kingsley Coman aresztowany za przemoc domową

  Kingsley Coman aresztowany za przemoc domową

  Skrzydłowy Bayernu Monachium Kingsley Coman został aresztowany za przemoc domową. Francuska policja wypuściła go po przesłuchaniu.
 • Biskupiec: Groził żonie niewypałem z czasów II wojny

  Biskupiec: Groził żonie niewypałem z czasów II wojny

  Kara nawet 8 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi gminy Biskupiec, który w minioną niedzielę przyniósł do domu znaleziony w lesie pocisk z czasów II wojny światowej. Mężczyzna zagroził żonie, że wysadzi w powietrze przy pomocy niewypału ich dom. 55-latek słyszał zarzuty. Policjanci wnioskują o jego tymczasowe aresztowanie – informuje olsztyńska komenda.
 • Odejdź po pierwszym razie

  Odejdź po pierwszym razie

  Dotyka biednych i bogatych, ludzi z pierwszych stron gazet i te ledwie zauważalne sąsiadki, które mówiąc nam „dzień dobry” spuszczają wzrok. Przemoc domowa – cicha wojna, której na co dzień nie zauważamy.
 • Rekordowa liczba wyroków za przemoc wobec kobiet

  Rekordowa liczba wyroków za przemoc wobec kobiet

  W zeszłym roku w Anglii i Walii odnotowano rekordową liczbę spraw i wyroków w związku z przemocą wobec kobiet - poinformowała w czwartek brytyjska prokuratura. W okresie liczonym do 5 kwietnia 2015 r. sądy wydały w tych procesach prawie 79 tys. wyroków.
 • "Gazeta Wyborcza": Zwalczanie przemocy domowej "neomarksistowską ideologią gender"?

  "Gazeta Wyborcza": Zwalczanie przemocy domowej "neomarksistowską ideologią gender"?

  Kontrowersje związane z konwencją Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Episkopat określa ją słowami "neomarksistowska ideologia gender".

Filmy - Przemoc domowa (8)

 • Rosja. Wzrosła przemoc wobec kobiet

  Przemoc wobec kobiet to temat, o którym wciąż niechętnie mówi się w Rosji. Organizacje pomocowe informują, że liczba zgłoszeń alarmowych na infolinię wzrosła w czasie kwarantanny nawet o 75 procent.
 • Dlaczego ofiary przemocy domowej trwają przy oprawcach?

  Częstym zjawiskiem towarzyszącym przemocy domowej jest trwanie ofiar przy ich oprawcach. Jak im pomóc w tej trudnej sytuacji? Opowiedziała o tym Anna Wiechcińska-Szymańska, psycholog i specjalistka przeciwdziałania przemocy w rodzinie. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Adam Bodnar: Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest od tego, żeby za rząd pisać przepisy

  "Zamierzam poprosić pana premiera o spotkanie w kontekście tej ustawy (o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - red.)" – powiedział Adam Bodnar, gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Po fali krytyki premier wycofał projekt ustawy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, w ustawie powinien znaleźć się między innymi zapis o przemocy ekonomicznej. Chodzi o przypadki, kiedy pracujący zarobkowo mąż wydziela pieniądze żonie pozostającej w domu z dziećmi. "5 zł, 10 zł - za które ma przeżyć jeden dzień, dwa dni, trzy dni" – wyjaśnia Bodnar. Zdaniem RPO, należy doprecyzować sformułowanie "przemoc ekonomiczna". "Przyjrzałem się projektowi. On na to nie wskazywał" – dodał Adam Bodnar.W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał swojego gościa o możliwe skutki cięć budżetowych biura Rzecznika Praw Obywatelskich. "Zagrożona jest cierpliwość obywateli" - tłumaczył Adam Bodnar. "Mam wrażenie, że obywatele z każdym kolejnym miesiącem będą coraz bardziej zirytowani, dlaczego tyle oczekują na odpowiedź, szczególnie w sprawie skarg nadzwyczajnych i kasacji, oni już teraz się denerwują" - mówił RPO. "Po drugie, możemy nie dostrzegać rzeczy, które dzieją się w różnych miejscach pozbawienia wolności" - dodał. Jak wyliczał, obecnie urząd, którym zarządza, jest w stanie kontrolować 80-100 z ponad 2000 takich placówek w kraju. Bodnar był też pytany o dzisiejsze przesłuchanie byłej tłumaczki Donalda Tuska Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej w prokuraturze w Warszawie. "Można zwolnić tłumacza z tajemnicy zawodowej tylko za zgodą prokuratora. Ale prokurator ma interes.(...) To, co tłumaczyła pani Fitas-Dukaczewska było objęte tajemnicą państwową reżimu "ściśle tajne". W tym przypadku zgodę na zeznania musiałby udzielić premier" - stwierdził RPO.
 • Jak rozpoznać, że partner będzie agresywny?

  Mimo widocznego postępu w tym zakresie, w naszej kulturze wciąż istnieje pewna doza przyzwolenia na przemoc, szczególnie wobec kobiet. Niewybredne żarty, protekcjonalne traktowanie, silną zazdrość i chęć kontroli traktuje się z przymrużeniem oka, a czasem nawet jako objawy miłości. Jak rozpoznać, że partner ma skłonność do agresji? Terapeutka, która pracuje z ofiarami przemocy domowej Ewelina Bazyluk opowiedziała o agresji w związku. Jak wzmocnić poczucie własnej wartości i stawić opór? (Dzień Dobry TVN/x-news)