przedwczesny poród

Artykuły - Przedwczesny poród (9)

 • Upały mogą przyspieszyć poród

  Upały mogą przyspieszyć poród

  Ekstremalne upały zwiększają szansę urodzenia wcześniaka. A to z kolei może rzutować na zdrowie dziecka. Czy wraz ze zmieniającym się klimatem, coraz więcej ciąż będzie trwało mniej niż dziewięć miesięcy?
 • Test krwi może przewidzieć przedwczesny poród

  Test krwi może przewidzieć przedwczesny poród

  Badania krwi mogą pomóc przewidzieć ryzyko przedwczesnego porodu - informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Danii. Na łamach tygodnika "Science" informują, że takie testy mogą też określić wiek płodu równie dokładnie, jak badania ultrasonograficzne. Prace nad tą metodą sfinansowała organizacja pozarządowa March of Dimes, zajmująca się zdrowiem matek i dzieci. Autorzy porównują nieinwazyjny test do "podsłuchiwania" rozmowy matki i dziecka, komunikacji miedzy płodem i łożyskiem, bez jej zakłócania.
 • W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków

  W Polsce rodzi się coraz więcej wcześniaków

  17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. W naszym kraju już blisko 7 proc. przychodzących na świat dzieci to właśnie wcześniaki, a zjawisko przedwczesnych porodów wciąż się nasila.
 • Bakterie mogą powodować przedwczesny poród

  Bakterie mogą powodować przedwczesny poród

  Bakterie, które kolonizują łożysko podczas ciąży mogą mieć związek z przedwczesnym porodem i problemami rozwojowymi noworodka - informuje pismo mBio.
 • Które kobiety mają większe ryzyko powikłań w ciąży?

  Które kobiety mają większe ryzyko powikłań w ciąży?

  Kobiety, które urodziły się przed czasem częściej mają powikłania ciąży niż panie urodzone o czasie.
 • Brudne powietrze zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

  Brudne powietrze zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

  Według badań kobiety narażone na wdychanie powietrza zanieczyszczonego, m.in. spalinami samochodowymi częściej rodzą dzieci przedwcześnie w porównaniu z mieszkankami czystszych terenów.
 • Miejsce urodzenia - stacja londyńskiego metra

  32-letnia Michelle Jenkins urodziła chłopca w pomieszczeniu służbowym pracowników londyńskiego metra na stacji London Bridge. Podróżując podziemną kolejką, zorientowała się, że zanosi się na przedwczesny poród.
 • Groźny nie tylko dla wcześniaków

  Groźny nie tylko dla wcześniaków

  Nawet nieznacznie przedwczesny poród wiąże się z podwyższeniem ryzyka zakażenia wirusem RSV, odpowiedzialnym za liczne przypadki zapalenia płuc u noworodków - odkryli badacze z firmy Kaiser Permanente, dostawcy usług medycznych.
 • Crematory: Przedwczesny poród

  Crematory: Przedwczesny poród

  Prace nad albumem "Revolution", którym niemiecka formacja Crematory miała powrócić na scenę 1 marca 2004 roku, zostały wstrzymane na czas bliżej nieokreślony. Muzycy grupy mają dobrą wymówkę - obsługująca klawisze Katrin powiła perkusiście Markusowi Jüllichowi córeczkę Janinę. Poród zaskoczył wszystkich, bowiem odbył się dwa tygodnie przed planowanym terminem.

Filmy - Przedwczesny poród (1)

 • Szokująca kampania antynikotynowa. To zrobiły im papierosy!

  Od 7 lipca przez 9 tygodni w amerykańskich mediach (w telewizji, radio i serwisach internetowych), a także na bilboardach i w kinach przed seansami, będą prezentowane szokujące spoty mające uzmysłowić palaczom, jaką krzywdę sobie wyrządzają. Nie występują w nich aktorzy, ale zwykli ludzie, którzy na skutek wieloletniego palenia narazili swoje zdrowie na szwank – i dziś żyją z konsekwencjami tego stanu rzeczy. Są wśród nich mężczyzna, któremu nikotynowy nałóg zrujnował dziąsła, kobieta, która na skutek palenia w ciąży urodziła swoje dziecko na długo przed zaplanowanym terminem, i inne osoby, które pragnęły, by ich historia stała się ostrzeżeniem dla innych. Kampanię zrealizowano z inicjatywy Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom). Jest to jedna z agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Ważną częścią jej misji jest profilaktyka i pogłębianie świadomości społeczeństwa w zakresie zgubnych nawyków, które mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia.