przedterminowe wybory

Artykuły - Przedterminowe wybory (20)

 • Grecja: Załamanie notowań akcji po ogłoszeniu przedterminowych wyborów

  Grecja: Załamanie notowań akcji po ogłoszeniu przedterminowych wyborów

  Po ogłoszeniu przedterminowych wyborów prezydenckich w Grecji ceny akcji w Atenach spadły o 12,78 proc. Inwestorzy pozbywają się greckich walorów szybciej niż podczas krachu giełdowego w 1987 roku - pisze we wtorek "Financial Times".
 • Weekendowe wybory w Japonii za nami

  W poniedziałek wprawdzie brakuje istotnych publikacji w kalendarzu makroekonomicznym, lecz za nami przedterminowe wybory parlamentarne w Kraju Kwitnącej Wiśni, a w najbliższe dni poznamy ważne wyniki dla polskiej gospodarki.
 • Japonia: Premier rozwiązał parlament, wybory oczekiwane w grudniu

  Japonia: Premier rozwiązał parlament, wybory oczekiwane w grudniu

  Premier Japonii Yoshihiko Noda w piątek rozwiązał parlament i zapowiedział przedterminowe wybory. Media wskazują, że odbędą się one prawdopodobnie 16 grudnia. Sondaże przewidują porażkę w wyborach rządzącej Partii Demokratycznej premiera Nody.
 • Grecja: Prezydent rozwiązał parlament

  Grecja: Prezydent rozwiązał parlament

  Prezydent Grecji Karolos Papulias rozwiązał w sobotę parlament, wyłoniony w wyniku głosowania z 6 maja. Ogłosił, że nowe przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 17 czerwca - podała agencja AP.
 • W Hiszpanii czas wspólnej walki z kryzysem

  Przedterminowe wybory parlamentarne w Hiszpanii wygrała opozycyjna, prawicowa Partia Ludowa. Tak wynika z danych po przeliczeniu prawie 90 procent głosów. Partia uzyskała niemal 45 procent głosów, co oznacza, że najprawdopodobniej będzie mogła samodzielnie utworzyć rząd.
 • Reakcja na spowolnienie

  W czerwcu uwaga rynku walutowego skoncentrowana była przede wszystkim na Grecji. W pewnym momencie część inwestorów przestraszyła się realizacji scenariusza, w którym grecki parlament nie jest w stanie przegłosować koniecznych oszczędności, rząd upada, mamy przedterminowe wybory i niewypłacalność Grecji.
 • Rynek spekuluje o przedterminowych wyborach w Grecji i Hiszpanii

  Wczoraj po południu zwracałem uwagę, że lepsze zachowanie się rynku nie świadczy o powrocie optymizmu, a wystarczą kolejne negatywne spekulacje wokół Grecji, aby euro znów ruszyło na południe.
 • Portugalczycy się poddają - rynek przyjmuje to ze zrozumieniem

  Rentowności 10-letnich obligacji rządu Portugalii w okolicach 9 proc. w połączeniu z niejasną sytuacją polityczną - przedterminowe wybory zostały zapowiedziane dopiero na 5 czerwca - i koniecznością sprzedania w najbliższych 2-3 miesiącach obligacji za ponad 9 mld EUR - to było wystarczająco dużo dla premiera Jose Socratesa, który wcześniej długo twierdził, że żadna pomoc nie będzie potrzebna.
 • Być albo nie być Portugalii

  W środę na rynkach finansowych tematem numer jeden powinna być Portugalia, gdzie będą ważyć się losy mniejszościowego rządu Jose Socratesa. Przy okazji będą ważyć się losy pomocy finansowej dla Portugalii. Ewentualny upadek rządu i przedterminowe wybory to prosta droga do skorzystania Portugalii ze wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Unii Europejskiej (UE).
 • Euro? Później - nawet w 2015 roku!

  Euro? Później - nawet w 2015 roku!

  W Czechach 9 października odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Z tego powodu ogłoszenie przystąpienia do strefy euro przez kraj naszych południowych sąsiadów nastąpi w innym, późniejszym terminie. Wczoraj to przesunięcie ogłosił czeski minister finansów Miroslav Kalousek. Wcześniej premier Mirek Topolánek zarzekał się, że termin poda 1 listopada.

Filmy - Przedterminowe wybory (4)