przedsiębiorstwa

Artykuły - Przedsiębiorstwa (3734)

 • Pomoc dla przedsiębiorców: Będą nowe tarcze antykryzysowe

  Ministerstwo Rozwoju tworzy właśnie rozwiązania antykryzysowe, tym razem skierowane do najbardziej dotkniętych kryzysem branż - m.in. fitness i weselnej. Ponadto resort pracuje nad tzw. ustawą deregulacyjną, w której mają być uproszczenia ułatwiające prowadzenie działalności - donosi Prawo.pl.
 • Dobre dane z rynku pracy. To już historia?

  Dobre dane z rynku pracy. To już historia?

  Dane za wrzesień o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, które podał GUS, mogą być ostatnimi w trendzie wzrostowym. Trudno o optymizm, jeśli druga fala pandemii i obostrzenia, które stopniowo są wprowadzane, będą najpewniej pogarszać sytuację na rynku pracy.
 • Przedsiębiorstwa odzyskują stabilność po pandemii

  Przedsiębiorstwa odzyskują stabilność po pandemii

  Przedsiębiorstwa odzyskują stabilność po ataku koronawirusa i tygodniach zamrożenia gospodarki - pokazują badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W II kwartale nasz PKB skurczył się o prawie 10 proc., a prognozy są wciąż niepewne. W dłuższym terminie sytuacja gospodarki może zależeć od tego, czy zostanie odbudowane zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw.
 • Gospodarka odmrożona w 23 proc. Straty sięgają już niemal 120 mld zł​

  Gospodarka odmrożona w 23 proc. Straty sięgają już niemal 120 mld zł​

  Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP), dzięki pakietom antykryzysowym udało się oddalić moment, w którym wstrzymanie aktywności społecznej i gospodarczej spowoduje na tyle nieodwracalne straty, że późniejsze wychodzenie z kryzysu zajmie długie lata, zamiast kilku kwartałów. Zahamowano straty sięgające niemal 120 mld zł – podał serwis wiadomoscihandlowe.pl.
 • ZUS wysyła listy do przedsiębiorców z podsumowaniem wpłat

  ZUS wysyła listy do przedsiębiorców z podsumowaniem wpłat

  ​ZUS wysłał 3,1 mln listów do przedsiębiorców z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2019 r. na indywidualny numer rachunku składkowego. Nadpłaty ma 1,3 mln aktywnych płatników, głównie duże przedsiębiorstwa.
 • Czy konflikty wojenne na świecie wpłyną na naszą gospodarkę?

  Czy konflikty wojenne na świecie wpłyną na naszą gospodarkę?

  Prowadzenie działalności gospodarczej zależne jest od wydarzeń społecznych i politycznych na świecie. Dotyczy to nie tylko eksportu i importu, lecz także handlu na rynku rodzimym.
 • MF: Z podatku od firm cyfrowych budżet może w 2020 r. zyskać ok. 217,5 mln zł

  MF: Z podatku od firm cyfrowych budżet może w 2020 r. zyskać ok. 217,5 mln zł

  Dochody z podatku od przedsiębiorstw cyfrowych mogą wynieść w 2020 r. ok. 217,5 mln zł - szacuje resort finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) będącej częścią opublikowanego w tym tygodniu Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019 - 2022.
 • GUS podał najnowsze dane z polskiej gospodarki

  GUS podał najnowsze dane z polskiej gospodarki

  W okresie styczeń-wrzesień 2018 roku wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych były słabsze od uzyskanych rok wcześniej. Pogorszyły się również podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
 • Firmy zaoszczędzą na cyfryzacji

  Firmy zaoszczędzą na cyfryzacji

  Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zasad przechowywania dokumentów pracowniczych. To kolejny postulat z grupy uproszczeń dla przedsiębiorców zaprezentowany w pakiecie 100 zmian dla firm.
 • Z unijnych pożyczek skorzystało ponad 4 tys. przedsiębiorców

  Z unijnych pożyczek skorzystało ponad 4 tys. przedsiębiorców

  Ponad 4 tys. przedsiębiorców pożyczyło już ponad 750 mln zł w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 z puli nisko oprocentowanego finansowania z unijnych funduszy. Pożyczki z Unii wspomagają bardziej dojrzały i całkowicie początkujący biznes w 15 województwach. Trafiają także do samorządów i bezrobotnych. Na czym polega ten mechanizm finansowy?

Filmy - Przedsiębiorstwa (9)

 • FPP: Program Ostrzegania Przedsiębiorców to odpowiedź na postulaty biznesu

  W ostatnim czasie Krajowa Administracja Skarbowa przedstawiła propozycję wdrożenia Programu Ostrzegania Przedsiębiorców. Jego celem jest informowanie podatników w zakresie ewentualnych nieprawidłowości, jakie mogły wystąpić we wczesnych etapach transakcji podczas rozliczania podatku VAT. Propozycja Resortu Finansów i KAS odpowiada na postulaty przedsiębiorców.
 • Jak polskie firmy mogą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej

  W 2018 roku – pomimo wyższej dynamiki nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw niż wzrostu upadłości – sytuacja nadal jest niepokojąca. Firmy mogą radzić sobie na kilka sposobów. Jednym z nich jest ubezpieczenie należności. Innym rozwiązaniem jest faktoring. Instrumenty te znacząco poprawiają płynność przedsiębiorstwa już w momencie sprzedaży danego towaru.
 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

  Od 20 sierpnia urzędy skarbowe mogą wzywać średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorców do przedstawienia na żądanie odpowiednich struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ten sposób na wezwanie organu skarbowego przedsiębiorcy będą przedstawiać np. dane z wyciągów bankowych czy ksiąg rachunkowych. Brak odpowiedzi na wezwanie skarbówki może skutkować nałożeniem kary porządkowej.
 • RODO: nowe kłopoty dla polskich przedsiębiorców

  Polska nie przygotowała dwóch ważnych dokumentów dotyczących ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, czyli RODO. Od 25 maja przedsiębiorcy mają nowy kłopot, jak działać w prawnym stanie przejściowym. Możliwe, że te kłopoty skończą się w lipcu.