przedsiębiorstwa

Artykuły - Przedsiębiorstwa (169)

 • Z unijnych pożyczek skorzystało ponad 4 tys. przedsiębiorców

  Z unijnych pożyczek skorzystało ponad 4 tys. przedsiębiorców

  Ponad 4 tys. przedsiębiorców pożyczyło już ponad 750 mln zł w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 z puli nisko oprocentowanego finansowania z unijnych funduszy. Pożyczki z Unii wspomagają bardziej dojrzały i całkowicie początkujący biznes w 15 województwach. Trafiają także do samorządów i bezrobotnych. Na czym polega ten mechanizm finansowy?
 • Pożyczka unijna lepiej posłuży biznesowi niż dotacja

  Pożyczka unijna lepiej posłuży biznesowi niż dotacja

  Pożyczki z Unii ruszyły pełną parą w piętnastu województwach.
 • Nawet 2,5 mln euro na grant dla małych i średnich przedsiębiorstw w UE. Trwa nabór do programu SME Instrument

  Nawet 2,5 mln euro na grant dla małych i średnich przedsiębiorstw w UE. Trwa nabór do programu SME Instrument

  Na grant w wysokości nawet do 2,5 mln euro mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach programu SME Instrument. O wsparcie mogą walczyć innowacyjne przedsiębiorstwa planujące nie tylko rozwój produktu, lecz także jego promocję oraz rozpoczęcie procesu komercjalizacji. SME Instrument jest częścią programu Horyzont 2020, będącego największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania innowacji.
 • W 2017 roku ogłoszono w Polsce niewypłacalność 900 firm

  W 2017 roku ogłoszono w Polsce niewypłacalność 900 firm

  Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej wegetują, bez perspektyw na wzrost marż.
 • Składki na ZUS dla przedsiębiorców w 2018 roku wzrosną do 1232 zł miesięcznie

  Składki na ZUS dla przedsiębiorców w 2018 roku wzrosną do 1232 zł miesięcznie

  Najnowsze dane GUS na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. ub.r. dostarczają ostatnich, brakujących informacji niezbędnych do ustalenia wysokości składek, jakie będą płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą za 2018 rok.
 • Firmy stają się niewypłacalne. Tak źle było tylko pięć lat temu

  Firmy stają się niewypłacalne. Tak źle było tylko pięć lat temu

  Od początku roku były 673 przypadki niewypłacalności przedsiębiorstw wobec 589 w ciągu trzech kwartałów 2016 r., co oznacza 14-procentowy wzrost - wynika z danych opublikowanych w Monitorach Sądowych i Gospodarczych. Spośród wielu przyczyn niewypłacalności wyłania się jedna konkluzja - firmy za mało zarabiają.
 • Dobre zmiany dotyczące zatrudnienia w polskich firmach

  Dobre zmiany dotyczące zatrudnienia w polskich firmach

  We wrześniu zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 4,5 proc., licząc rok do roku, i wynosi 6 mln 30,8 tys. osób. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc.
 • 31 maja mija termin wpłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych do ZFŚS

  31 maja mija termin wpłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych do ZFŚS

  Przedsiębiorcom zostało kilka dni na zasilenie obowiązkowego Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pierwszą transzą środków. W związku ze zmianą przepisów, w tym roku potencjalnie mniej firm będzie musiało dokonać przelewu. Zmieniły się też wysokości odpisów - wzrosły o 8 proc., średnio o 51 zł.
 • Rynek mikrofirm nadal stabilny

  Rynek mikrofirm nadal stabilny

  Informacja o wycofaniu się rządu z planów wprowadzenia jednolitego podatku to dobra wiadomość dla małych firm, które i tak od stycznia czeka "mała rewolucja" związana z kumulacją zmian w przepisach. Likwidacja podatku liniowego mogłaby spowodować spadek liczby jednoosobowych firm i odwrócić pozytywny trend w tym zakresie.

Filmy - Przedsiębiorstwa (8)

 • Jak polskie firmy mogą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej

  W 2018 roku – pomimo wyższej dynamiki nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw niż wzrostu upadłości – sytuacja nadal jest niepokojąca. Firmy mogą radzić sobie na kilka sposobów. Jednym z nich jest ubezpieczenie należności. Innym rozwiązaniem jest faktoring. Instrumenty te znacząco poprawiają płynność przedsiębiorstwa już w momencie sprzedaży danego towaru.
 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

  Od 20 sierpnia urzędy skarbowe mogą wzywać średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorców do przedstawienia na żądanie odpowiednich struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ten sposób na wezwanie organu skarbowego przedsiębiorcy będą przedstawiać np. dane z wyciągów bankowych czy ksiąg rachunkowych. Brak odpowiedzi na wezwanie skarbówki może skutkować nałożeniem kary porządkowej.
 • RODO: nowe kłopoty dla polskich przedsiębiorców

  Polska nie przygotowała dwóch ważnych dokumentów dotyczących ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, czyli RODO. Od 25 maja przedsiębiorcy mają nowy kłopot, jak działać w prawnym stanie przejściowym. Możliwe, że te kłopoty skończą się w lipcu.
 • Potężna luka w inwestycjach przedsiębiorstw: brakuje 40-50 mld zł

  Polska jest w gronie pięciu państw UE, w których inwestycje w II kw. br. były niższe niż przed dwoma laty. Z inwestycjami ożywiły się samorządy, natomiast prywatne firmy są nadal bardzo sceptycznie nastawione.