przedsiębiorstwa

Artykuły - Przedsiębiorstwa (168)

 • W 2017 roku ogłoszono w Polsce niewypłacalność 900 firm

  W 2017 roku ogłoszono w Polsce niewypłacalność 900 firm

  Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej wegetują, bez perspektyw na wzrost marż.
 • Składki na ZUS dla przedsiębiorców w 2018 roku wzrosną do 1232 zł miesięcznie

  Składki na ZUS dla przedsiębiorców w 2018 roku wzrosną do 1232 zł miesięcznie

  Najnowsze dane GUS na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. ub.r. dostarczają ostatnich, brakujących informacji niezbędnych do ustalenia wysokości składek, jakie będą płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą za 2018 rok.
 • Firmy stają się niewypłacalne. Tak źle było tylko pięć lat temu

  Firmy stają się niewypłacalne. Tak źle było tylko pięć lat temu

  Od początku roku były 673 przypadki niewypłacalności przedsiębiorstw wobec 589 w ciągu trzech kwartałów 2016 r., co oznacza 14-procentowy wzrost - wynika z danych opublikowanych w Monitorach Sądowych i Gospodarczych. Spośród wielu przyczyn niewypłacalności wyłania się jedna konkluzja - firmy za mało zarabiają.
 • Dobre zmiany dotyczące zatrudnienia w polskich firmach

  Dobre zmiany dotyczące zatrudnienia w polskich firmach

  We wrześniu zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 4,5 proc., licząc rok do roku, i wynosi 6 mln 30,8 tys. osób. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc.
 • 31 maja mija termin wpłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych do ZFŚS

  31 maja mija termin wpłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych do ZFŚS

  Przedsiębiorcom zostało kilka dni na zasilenie obowiązkowego Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pierwszą transzą środków. W związku ze zmianą przepisów, w tym roku potencjalnie mniej firm będzie musiało dokonać przelewu. Zmieniły się też wysokości odpisów - wzrosły o 8 proc., średnio o 51 zł.
 • Rynek mikrofirm nadal stabilny

  Rynek mikrofirm nadal stabilny

  Informacja o wycofaniu się rządu z planów wprowadzenia jednolitego podatku to dobra wiadomość dla małych firm, które i tak od stycznia czeka "mała rewolucja" związana z kumulacją zmian w przepisach. Likwidacja podatku liniowego mogłaby spowodować spadek liczby jednoosobowych firm i odwrócić pozytywny trend w tym zakresie.
 • ZUS może po raz kolejny sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców

  ZUS może po raz kolejny sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców

  Eksperci przewidują, że ustawodawca, zachęcony wysokimi wpływami ze składek nałożonych na umowy zlecenia, obciąży nimi również umowy o dzieło. W ten sposób zmniejszy braki w kasie ZUS-u. Zmiany mogą być przeprowadzone pod sztandarem przyszłego zabezpieczenia emerytalnego. W konsekwencji podrożeją ceny niektórych usług.
 • Firmy z kolejnym rekordem i... coraz większymi obawami

  Firmy z kolejnym rekordem i... coraz większymi obawami

  Średni okres oczekiwania na zapłatę w trzecim kwartale 2016 roku wyniósł 2 miesiące i 25 dni. Tym samym pierwszy raz w historii badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" czas ten jest krótszy niż trzy miesiące. Niestety, wnioski płynące z analizy innych wskaźników sugerują, że o kolejne rekordy może być już trudno.

Filmy - Przedsiębiorstwa (5)

 • Potężna luka w inwestycjach przedsiębiorstw: brakuje 40-50 mld zł

  Polska jest w gronie pięciu państw UE, w których inwestycje w II kw. br. były niższe niż przed dwoma laty. Z inwestycjami ożywiły się samorządy, natomiast prywatne firmy są nadal bardzo sceptycznie nastawione.
 • Przedsiębiorcy mogą inwestować w poprawę bezpieczeństwa pracy przy wsparciu ZUS

  Na dofinansowanie inwestycji przedsiębiorców w poprawę warunków pracy ZUS przeznaczy w tym roku blisko 27 mln zł, z czego do tej pory wydano 12 mln zł. Mikroprzedsiębiorstwa mogą liczyć na 90-proc. dofinansowanie budżetu projektu, największe firmy – nawet do 500 tys. zł. Wartość najdroższego projektu dofinansowanego przez ZUS sięgnęła 300 tys. zł. Od początku roku wpłynęło ponad 2 tys. wniosków. – Program dofinansowania płatników składek adresowany jest do tych, którzy zatrudniają przynajmniej jednego pracownika i odprowadzają za niego składkę na ubezpieczenie wypadkowe, szczególnie do płatników mikro- i małych przedsiębiorstw – tłumaczy Anna Sójka, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji.
 • Przedsiębiorcy widzą poprawę w gospodarce

  Poprawiają się nastroje wśród polskich przedsiębiorców. Wprawdzie odczuwają oni jeszcze skutki spowolnienia, ale dostrzegają też szanse na ich zażegnanie – wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pokazały one, że kryzys wymusił na szefach firm zmianę sposobu myślenia i poszukiwanie przewag nad konkurencją. - Te dane zgadzają się z innym badaniem, które Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadziła we współpracy z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej w ramach programu Szybkiego Reagowania – mówi szefowa PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.
 • Pomoc dla zagrożonych upadkiem przedsiębiorstw

  W Polsce codziennie powstaje ok. tysiąca nowych firm. Tyle samo jednak jest zamykanych. Aby to zmienić, resort gospodarki opracowuje projekt "Polityka nowej szansy", w ramach którego pomoc mają otrzymać zagrożone upadłością przedsiębiorstwa. Trwają też prace nad nową ustawą o prawie upadłościowym. - Pracujemy nad tym, by nie tylko zachować tę dynamikę powstawania nowych firm, ale również, by zmniejszyć częstotliwość ich zamykania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.