przedsiębiorstwa

Artykuły - Przedsiębiorstwa (170)

Filmy - Przedsiębiorstwa (8)

 • Jak polskie firmy mogą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej

  W 2018 roku – pomimo wyższej dynamiki nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw niż wzrostu upadłości – sytuacja nadal jest niepokojąca. Firmy mogą radzić sobie na kilka sposobów. Jednym z nich jest ubezpieczenie należności. Innym rozwiązaniem jest faktoring. Instrumenty te znacząco poprawiają płynność przedsiębiorstwa już w momencie sprzedaży danego towaru.
 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

  Od 20 sierpnia urzędy skarbowe mogą wzywać średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorców do przedstawienia na żądanie odpowiednich struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W ten sposób na wezwanie organu skarbowego przedsiębiorcy będą przedstawiać np. dane z wyciągów bankowych czy ksiąg rachunkowych. Brak odpowiedzi na wezwanie skarbówki może skutkować nałożeniem kary porządkowej.
 • RODO: nowe kłopoty dla polskich przedsiębiorców

  Polska nie przygotowała dwóch ważnych dokumentów dotyczących ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, czyli RODO. Od 25 maja przedsiębiorcy mają nowy kłopot, jak działać w prawnym stanie przejściowym. Możliwe, że te kłopoty skończą się w lipcu.
 • Potężna luka w inwestycjach przedsiębiorstw: brakuje 40-50 mld zł

  Polska jest w gronie pięciu państw UE, w których inwestycje w II kw. br. były niższe niż przed dwoma laty. Z inwestycjami ożywiły się samorządy, natomiast prywatne firmy są nadal bardzo sceptycznie nastawione.