przedsiębiorczość

Artykuły - Przedsiębiorczość (23)

 • Polacy mają gen przedsiębiorczości

  Polacy mają gen przedsiębiorczości

  Polacy są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Potwierdzają to badania ankietowe.
 • Polacy zakładają własne biznesy

  Polacy zakładają własne biznesy

  Polacy są coraz bardziej przedsiębiorczy. Rośnie popularność samozatrudnienia i liczba mikrofirm.
 • Przedsiębiorcy nie są zadowoleni z podwyższenia płacy minimalnej

  Przedsiębiorcy nie są zadowoleni z podwyższenia płacy minimalnej

  Co ósmy przedsiębiorca z sektora małych i średnich firm odczuł skutki wprowadzenia wyższej stawki płacy minimalnej, a prawie połowa firm zetknęła się z wyższymi kosztami usług świadczonych przez zewnętrzne podmioty. Menedżerowie firm nie są zadowoleni ze wzrostu płacy minimalnej.
 • Polskie firmy niechętnie korzystają z unijnego wsparcia

  Polskie firmy niechętnie korzystają z unijnego wsparcia

  Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż niechętnie korzystają z unijnego wsparcia. Problemem jest skomplikowane prawo pracy i brak zachęt ze strony rządu.
 • KUKE: Coraz mniej firm ogłasza bankructwo

  KUKE: Coraz mniej firm ogłasza bankructwo

  Z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że sądy gospodarcze w lutym 2016 r. ogłosiły upadłość 47 przedsiębiorstw. Było to tyle samo co w styczniu 2016 r. oraz o -19,0 proc. mniej niż w lutym 2015 r., w którym upadło 58 podmiotów. W lutym 2016 r. najwyższe natężenie upadłości wystąpiło w województwie zachodniopomorskim (1,57 proc.), natomiast najniższe w województwie podlaskim (0,32 proc.). Średnie natężenie upadłości spółek prawa handlowego w Polsce uległo obniżeniu do poziomu 0,98 proc. z 1,01 proc. przed miesiącem, przed rokiem w lutym wynosiło ono 1,15 proc.
 • Prezydent Andrzej Duda wspiera polską przedsiębiorczość. Na jego ręce złożono 100 postulatów

  Prezydent Andrzej Duda wspiera polską przedsiębiorczość. Na jego ręce złożono 100 postulatów

  Co można w Polsce zrobić, by przedsiębiorcom było łatwiej rozwijać firmę? Co zrobić, by polskie produkty były bardziej konkurencyjne na rynkach międzynarodowych, i w końcu - jakie podjąć kroki, by polskie firmy miały lepszy start i nie przegrywały już na samym początku z ich większymi, bogatszymi i bardziej doświadczonymi konkurentami z krajów rozwiniętych?
 • Już od przyszłego roku rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie łatwiejsze

  Już od przyszłego roku rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie łatwiejsze

  Rząd przygotowuje nowe prawo o działalności gospodarczej. Projekt zawiera 15 podstawowych zasad prowadzenia biznesu. Wzmocnione mają być prawa przedsiębiorców.
 • Firmy rodzinne wytwarzają ponad 18 proc. PKB

  Firmy rodzinne wytwarzają ponad 18 proc. PKB

  Największa część firm rodzinnych funkcjonuje na rynku już ponad 20 lat - przeszło 37 proc. (działających dłużej niż 20 lat firm nierodzinnych jest 25,5 proc.). A to oznacza, że część z nich powstała jeszcze przed 1989 r. i skutecznie dostosowała się do gospodarki rynkowej. Ale w grupie tych ponad 20 -latków jest także wiele firm założonych zaraz po transformacji - wynika z badania Konfederacji Lewiatan.
 • Roman Kluska: Ja już mam nowe życie, w nowym świecie

  Roman Kluska: Ja już mam nowe życie, w nowym świecie

  - Warunki do prowadzenia działalności gospodarczej są z roku na rok coraz trudniejsze - mówi Roman Kluska, przedsiębiorca, twórca i były prezes spółki Optimus SA, dziś wytwórca sera owczego. - Niskie płace to ostatnia deska ratunku dla przedsiębiorców, bo koszty działalności gospodarczej wciąż rosną - wyjaśnia gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. I dodaje: - Nie ma innej recepty na sukces, niż radykalne uwolnienie gospodarki i pozwolenie ludziom na zarabianie.

Filmy - Przedsiębiorczość (2)

 • Przedsiębiorcy kontra "Czarna Lista Barier"

  Niejasności podatkowe i nadmierna biurokracja - to problemy, które niezmiennie od kilku lat skutecznie utrudniają przedsiębiorcom życie. - Urzędnicy nie darzą przedsiębiorców zaufaniem - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.
 • Za prowadzenie firmy grozi tam śmierć!

  NATO Channel: Jak to jest, kiedy kobieta jest dyrektorem firmy w Afganistanie? Pogróżki i niewybredne komentarze są codziennością. Ale Roya Mahboob, która zarządza jedną z najprężniejszych firm informatycznych w swoim kraju, nie boi się przeciwności.