przedsiębiorcy

Artykuły - Przedsiębiorcy (204)

 • Składki na ZUS mogą być zapalnikiem tej bomby

  Składki na ZUS mogą być zapalnikiem tej bomby

  To jest bomba z opóźnionym zapłonem, która zaraz wybuchnie, bo ZUS zwiększa skalę kontroli. Razem z NSZZ Solidarność przygotowaliśmy projekt konkretnych postulatów, który pomoże ją rozbroić. W przyszłym tygodniu zaprezentujemy go rządowi. Zakładam, że spotka się z przychylnym przyjęciem - mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz
 • Przedsiębiorcy mają szansę na darmowy terminal kartowy

  Przedsiębiorcy mają szansę na darmowy terminal kartowy

  Już są pierwsze efekty programu, dzięki któremu "drobny biznes" czyli sklepiki, wypożyczalnie, fryzjerzy i inne punkty handlowo-usługowe mogą zacząć przyjmować płatności kartą nie ponosząc przez rok żadnych kosztów. W ciągu 3 tygodni z tej opcji skorzystało 2,5 tys. punktów handlowo-usługowych. Wielu przedsiębiorców jeszcze nie wie o takiej możliwości, ale wkrótce ruszy intensywna kampania informacyjna.
 • "FAZ": Polscy przedsiębiorcy cenią sobie Niemcy

  "FAZ": Polscy przedsiębiorcy cenią sobie Niemcy

  100 procent ankietowanych polskich przedsiębiorców poleca Niemcy na miejsce inwestycji - wykazał sondaż przeprowadzony przez AHK Polska. Ceniona jest zwłaszcza niemiecka dyscyplina płatnicza.
 • Patent na ustawę torebkową. Przedsiębiorcy wiedzą, jak obejść przepisy o płatnych reklamówkach

  Patent na ustawę torebkową. Przedsiębiorcy wiedzą, jak obejść przepisy o płatnych reklamówkach

  Przedsiębiorcy już znaleźli sposób na obejście przepisów o płatnych reklamówkach. Wystarczy prosta zmiana na linii produkcyjnej. Od początku 2018 r. jednorazowe torebki będą płatne. Za każdą trzeba będzie zapłacić 20 gr, a pieniądze te trafią do budżetu państwa (dodatkową kwotę może narzucić właściciel sklepu).
 • Trzy lata z niższym ZUS. Preferencyjne stawki dla 100 tysięcy przedsiębiorców

  Trzy lata z niższym ZUS. Preferencyjne stawki dla 100 tysięcy przedsiębiorców

  Istnieje duża szansa, że osoby, które założyły działalność gospodarczą w 2016 r., będą płaciły preferencyjne stawki na ubezpieczenie społeczne (naliczane od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia) do końca 2018 r. Czyli w najlepszym wypadku nawet przez trzy lata od chwili zarejestrowania firmy.
 • 78 proc. firm otrzymuje płatności nawet 30 dni po terminie

  78 proc. firm otrzymuje płatności nawet 30 dni po terminie

  Ponad połowa polskich firm została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności - wynika z Europejskiego Raportu Płatności 2017 przygotowanego przez Intrum Justitia. Zdecydowania większość przedsiębiorców otrzymuje zapłatę 30 dni po terminie, a 13 proc. czeka na nią nawet do 60 dni. Jeśli doliczymy do tego średni czas określony na fakturze, daje nam to 2 lub 3 miesiące bez wpływów na konto firmy. Zdaniem 45 proc. z nich to celowe działanie kontrahentów.

Filmy - Przedsiębiorcy (18)

 • Przedsiębiorcy łatwiej będą mogli zmniejszać dochody o nieściągnięte od zadłużonych kontrahentów należności

  Jest szansa, że wierzyciele zaczną sprawniej odliczać od dochodu tzw. złe długi. Ale według ekspertów, jeszcze lepszą ochronę dałyby metody zastosowane np. w nowej ustawie o VAT. Warto obciążyć dłużników podobną karą administracyjną bądź dodatkowym zobowiązaniem fiskalnym lub depozytem wpłacanym do organu podatkowego.
 • Politycy chcą pomagać tylko wielkim przedsiębiorstwom z epoki socjalizmu

  W strategii wicepremiera Morawieckiego zapisano pomysł aktywizacji przemysłu stoczniowego, ale ta branża ma się świetnie. W ciągu ostatniej dekady zwiększyła eksport o 90 proc., a jego wartość to 1,2 mld zł. O co więc chodzi?
 • Nowe kary dla uczciwych przedsiębiorców

  Przedsiębiorcy będą karani za przestępstwa swych pracowników, tak wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który dotyczy tzw. konfiskaty rozszerzonej. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to może prowadzić do karania uczciwych współwłaścicieli. W przypadku dużych spółek akcyjnych karanych może być tysiące akcjonariuszy.
 • Arendarski, KIG: Irański rynek to miliardy dla polskich przedsiębiorców

  Obecnie obroty Polski w handlu z Iranem – które przed wprowadzeniem sankcji sięgały poziomu 700 mln dolarów – wynoszą niespełna 60 mln dolarów. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, w Polsce przyjęta została pierwsza delegacja, która opuściła Iran po anulowaniu sankcji nałożonych przez wspólnota międzynarodową. Ma to wymowę symboliczną – kontakty Polski z Iranem od czasu podpisanej 16 lat temu umowy były częste i przyjazne.