przedsiębiorcy

Artykuły - Przedsiębiorcy (1251)

 • Rozsądek polskich konsumentów imponuje, ale pogłębi recesję

  Rozsądek polskich konsumentów imponuje, ale pogłębi recesję

  Polscy konsumenci po wybuchu pandemii postępują rozsądnie, nie szaleją z wydatkami, choć oczywiście skutki tego boleśnie odczuje nasz PKB. Pandemia zaburzyła dotychczasowe trendy, ale jedno jest pewne - Polacy już od lat oszczędzają coraz więcej i więcej. Choć teraz skłonności do oszczędzania narażone są na nowe ryzyka.
 • Przedsiębiorcy chcą realnych konsultacji

  Przedsiębiorcy chcą realnych konsultacji

  Rząd liczy, że Komisja Europejska notyfikuje nowe instrumenty pomocowe dla firm na przełomie listopada i grudnia, a wejdą one w życie najpóźniej od 1 stycznia. Przedsiębiorcy apelują z kolei o realne konsultacje przed, a nie po wprowadzaniu zmian i chirurgiczne działania, a nie zamykanie całych branż.
 • Przedsiębiorcy: Tarcza pomoże, ale zamknięte branże trzeba otworzyć

  Przedsiębiorcy: Tarcza pomoże, ale zamknięte branże trzeba otworzyć

  Takie narzędzia jak zwolnienie ze składek ZUS, postojowe czy subwencje na pokrycie kosztów są ważne, ale kluczowe jest jak najszybsze choćby częściowe otwarcie zamkniętych branż - ocenia Arkadiusz Pączka, ekspert FPP. Są też obawy o to jak szybko Komisja Europejska notyfikuje nowe instrumenty.
 • Branże dotknięte obostrzeniami kontra rząd: "To jest sojusz gospodarczy"

  Branże dotknięte obostrzeniami kontra rząd: "To jest sojusz gospodarczy"

  "Silniejsi razem" to nowa inicjatywa przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami związanymi z koronakryzysem. Branża gastronomiczna, hotelarska, fitness i eventowa połączyły siły i przedstawiły wspólne postulaty dotyczące wsparcia, którego oczekują od rządu. - Po dwóch tygodniach pracy z ministrem Gowinem mówimy "sprawdzam" - wskazują przedsiębiorcy.
 • "Dzień dobry Biznes": Rusza kolejny cykl szkoleń

  "Dzień dobry Biznes": Rusza kolejny cykl szkoleń

  Już dziś o godz. 11:00 wystartuje kolejna edycja bezpłatnych szkoleń PKO Banku Polskiego dla przedsiębiorców "Dzień dobry Biznes". Ze względu na pandemię tym razem w formule online. Spotkania z ekspertami będą transmitowane także na stronie biznes.interia.pl.
 • Zwolnienie ze składek na ZUS - przedsiębiorcy mają czas do 31 października

  Zwolnienie ze składek na ZUS - przedsiębiorcy mają czas do 31 października

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że sobota 31 października jest ostatnim dniem, w którym przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe, jeżeli chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach tarczy 5.0.
 • Przedsiębiorcy: Pandemia to nie czas na nowe podatki!

  Przedsiębiorcy: Pandemia to nie czas na nowe podatki!

  Organizacje pracodawców i związki zawodowe apelują do rządu i wszystkich środowisk politycznych o skoncentrowanie się na walce ze skutkami pandemii. Oprócz postulatów dotyczących dostępu do testów na koronawirusa i poprawy w ochronie zdrowia jest też apel o zaprzestanie uchwalania kolejnych ustaw podatkowych. We wtorek tarczę prawną zapowiedział wicepremier Gowin.
 • Kolejne opodatkowanie przedsiębiorców. Chodzi o spółki komandytowe i spółki jawne

  Kolejne opodatkowanie przedsiębiorców. Chodzi o spółki komandytowe i spółki jawne

  Rządzący mówili, że nie będzie nowych podatków, jednak złamali obietnice. Rząd przyjął 28 września 2020 r. projekt nowelizacji ustaw podatkowych, w tym szczególnie ustawy o CIT. Podatek CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Oznacza to, że znów najbardziej po kieszeni dostanie się przedsiębiorcom.
 • Przedsiębiorcy mają dosyć samowoli urzędników

  Przedsiębiorcy mają dosyć samowoli urzędników

  Przez blisko 2 lata urząd skarbowy przedłużał i przetrzymywał wykazany przez spółkę zwrot VAT. Wreszcie, w wyniku zakończenia postępowania podatkowego wydał decyzję, w której zamiast zwrotu, określił wysokość zobowiązania podatkowego spółki, jak i dodatkowe zobowiązanie w VAT. Spółka wniosła zażalenie do organu II instancji, ale ten, z uwagi na fakt, że naczelnik US zakończył postępowanie wydaniem decyzji wymiarowej, umorzył postępowanie odwoławcze, jako bezprzedmiotowe. Spółka wniosła skargę do sądu, który stanął po jej stronie, bo jak stwierdził, przeciwne stanowisko stanowiłoby przyzwolenie na pozbawioną sądowej kontroli samowolę organów.
 • ZUS umorzył dodatkowo 600 mln zł nadpłaconych składek

  ZUS umorzył dodatkowo 600 mln zł nadpłaconych składek

  ZUS ponownie zweryfikował już gros wniosków przedsiębiorców, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, bo mieli nadpłaty. Teraz ulgi zostały przyznane i mogą być zaliczone na poczet przyszłych składek, ale można też wnioskować o ich zwrot na konto bankowe.

Filmy - Przedsiębiorcy (25)

 • Drogie obietnice przedwyborcze obciążą głównie przedsiębiorców

  Przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października, obserwujemy naturalny wzrost liczby politycznych obietnic. By przekonać wyborców do zagłosowania na odpowiednią listę, ugrupowania polityczne prześcigają się w obiecywaniu obywatelom społecznych i gospodarczych rozwiązań. Politycy obiecują przede wszystkim, że więcej pieniędzy trafi do kieszeni obywateli – przez programy społeczne i wyższe płace, a mniej z nich wypłynie dzięki niższym podatkom. Niestety gołym okiem widać, że zrealizowanie przedwyborczych obietnic bardzo nadweręży budżet państwa. Nie rozmawia się jednak w kampanijnym szale o tym, skąd te pieniądze wziąć. Eksperci oceniają szczególnie jedną z obietnic partii rządzącej – jako problematyczną dla skarbu państwa. – Bardzo kłopotliwe dla gospodarski będzie wprowadzenie obietnicy dużego podniesienia płacy minimalnej – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – Jest to zgrabne zagranie bieżącej administracji. Rządzący wiedzą, że koszty tego projektu w zdecydowanym stopniu poniosą przedsiębiorcy, a budżet sporo zarobi na większych podatkach i dodatkowych składkach na ZUS. Ale może się okazać, że skutki podniesienia płacy minimalnej będą znacznie większe, niż spodziewa się administracja. Może odbić się to negatywnie na rynku pracy, zwłaszcza w niedużych ośrodkach i na rynku usługowym – ostrzega Soroczyński.
 • „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany”

  Kilkudziesięciu przedsiębiorców z Krakowa i Małopolski wzięło udział w piątkowym spotkaniu z minister Jadwigą Emilewicz. Uczestnicy spotkania „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” dowiedzieli się, nad jakimi ułatwieniami i uproszczeniami dla przedsiębiorców pracuje resort przedsiębiorczości i technologii.Jak powiedziała minister, to jedno z serii około 20 zaplanowanych spotkań. Ostatnie ma się odbyć pod koniec czerwca.
 • Uczestniczka spotkania „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany”

  Kilkudziesięciu przedsiębiorców z Krakowa i Małopolski wzięło udział w piątkowym spotkaniu z minister Jadwigą Emilewicz. Uczestnicy spotkania „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” dowiedzieli się, nad jakimi ułatwieniami i uproszczeniami dla przedsiębiorców pracuje resort przedsiębiorczości i technologii.
 • Uczestnicy spotkania „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany”

  Kilkudziesięciu przedsiębiorców z Krakowa i Małopolski wzięło udział w piątkowym spotkaniu z minister Jadwigą Emilewicz. Uczestnicy spotkania „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” dowiedzieli się, nad jakimi ułatwieniami i uproszczeniami dla przedsiębiorców pracuje resort przedsiębiorczości i technologii.