przedsiębiorca

Artykuły - Przedsiębiorca (597)

 • Czy przedsiębiorca dokonujący zapłaty na rachunek wirtualny musi informować o tym fakcie skarbówkę?

  Czy przedsiębiorca dokonujący zapłaty na rachunek wirtualny musi informować o tym fakcie skarbówkę?

  Przedsiębiorca, który dokona zapłaty innemu przedsiębiorcy na rachunek nieznajdujący się w prowadzonym przez administrację skarbową rejestrze podatników VAT, pozbawiany jest przez fiskusa prawa do zaliczenia takiej zapłaty do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, w zakresie tej płatności grozi mu solidarna odpowiedzialność całym swoim majątkiem wraz z jej odbiorcą za jego zaległości podatkowe w VAT. Co jednak w przypadku, gdy przedsiębiorcy dokonują między sobą rozliczeń za pośrednictwem tzw. wirtualnych rachunków bankowych?
 • "Rz": Rowerem do klienta? Fiskus popiera

  "Rz": Rowerem do klienta? Fiskus popiera

  Przedsiębiorca może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na wykorzystywany w działalności jednoślad - czytamy w środę w "Rzeczpospolitej".
 • Zyski z papierosów i alkoholu? Wiele państw ma w tym swój udział

  Zyski z papierosów i alkoholu? Wiele państw ma w tym swój udział

  Określone rodzaje działalności gospodarczej, a dokładnie przedmioty tej działalności, są uznawane przez poszczególne państwa za szkodliwe dla społeczeństwa i zakazywane. Przy czym słowo "zakazywane" nie jest w tym kontekście najwłaściwsze. Bardziej pasuje "ograniczane", bowiem władze mimo całej troski o zdrowie i bezpieczeństwo swoich obywateli "wspaniałomyślnie" dopuszczają prowadzenie takich działalności. Pod jednym warunkiem - że będą miały swoje udziały w zyskach.
 • Dają pracę, płacą podatki, ale w Polsce to wciąż kombinatorzy i oszuści

  Dają pracę, płacą podatki, ale w Polsce to wciąż kombinatorzy i oszuści

  Przedsiębiorca ma pomysł na biznes. Otwiera firmę, rozkręca ją, w miarę rozwoju zatrudnia coraz więcej pracowników i płaci coraz większe podatki. Państwo w podzięce za zwiększone wpływy do budżetu i spadek bezrobocia wysyła mu laurkę? Wręcz przeciwnie. Bierze pod lupę i sprawdza. Skoro się dorobił, to musiał ukraść. Bo przecież wiadomo, że pierwszy milion trzeba ukraść. No i jak ma z czego płacić, to może płacić więcej. Niestety, to nie fikcyjna wizja fatalisty, to rzeczywistość.
 • Ratunek w kryzysie. Jak zachować płynność finansową?

  Ratunek w kryzysie. Jak zachować płynność finansową?

  Nadchodzi kryzys, którego konsekwencje mocno odczują mali przedsiębiorcy i osoby pracujące na umowach śmieciowych. Banki już teraz odmawiają im przyznawania pożyczek. Istnieje jednak alternatywa.
 • Koronawirus w Polsce. Masowe kontrole, prowokacje i kary, czyli co może grozić przedsiębiorcom po epidemii

  Koronawirus w Polsce. Masowe kontrole, prowokacje i kary, czyli co może grozić przedsiębiorcom po epidemii

  Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów zlecił dyrektorom podległych jednostek przedstawienie propozycji do wdrożenia nowej formy przeprowadzania kontroli skarbowych w formie zakupu kontrolowanego. Tzw. nabycie sprawdzające miałoby wziąć na celownik ponad 66 tys. przedsiębiorców z branży gastronomicznej. To nie jedyne skutki uboczne koronawirusowego kryzysu, jakich przedsiębiorcy mogą obawiać się ze strony fiskusa.
 • Koronawirus w Polsce. Firmy dłużej zwolnione z kosztów obsługi terminali

  Koronawirus w Polsce. Firmy dłużej zwolnione z kosztów obsługi terminali

  Przedsiębiorcy, którzy korzystają z bezpłatnych terminali płatniczych będą mieć przedłużony okres bezkosztowy do końca czerwca.
 • Badanie: Dla 83 proc. przedsiębiorców firma jedynym źródłem utrzymania rodziny

  Badanie: Dla 83 proc. przedsiębiorców firma jedynym źródłem utrzymania rodziny

  ​Dla 83 proc. przedsiębiorców firma jest jedynym źródłem utrzymania rodziny, a ponad połowa biznesów nie jest w stanie przetrwać dłużej niż miesiąc bez konieczności zwalniania pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Firmy Rodzinne.
 • Własny biznes ze wsparciem na start od BGK

  Własny biznes ze wsparciem na start od BGK

  Podjęcie decyzji o własnej działalności z wielu powodów nie jest łatwe. Jeśli widzisz szansę na sukces, znalazłeś niszę na rynku, masz kompetencje i umiejętności, których inni potrzebują - warto spróbować. Obecnie dzięki takim programom jak "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" stawianie pierwszych kroków w biznesie może być o wiele prostsze.
 • Fiskus coraz chętniej blokuje konta przedsiębiorcom. Wzrost jest nawet ponad 15-krotny

  Fiskus coraz chętniej blokuje konta przedsiębiorcom. Wzrost jest nawet ponad 15-krotny

  Według danych z Ministerstwa Finansów, do października ub.r. odnotowano 21 przypadków zablokowania rachunków bankowych wśród przedsiębiorców. Natomiast rok później z tego instrumentu korzystano już znacznie częściej, bo blokad było aż 325. Jednak eksperci przekonują, że wciąż mamy do czynienia z marginalnym zjawiskiem. W Polsce jest przecież ok. 1,7 mln firm i co najmniej tyle powinno być zgłoszonych kont. Z kolei resort dodaje, że środki zablokowane od kwietnia do października br. opiewają na kwotę blisko 28 mln złotych. To ponad 4 razy więcej niż w pierwszych kilku miesiącach po wprowadzeniu tego rozwiązania.

Filmy - Przedsiębiorca (3)

 • Kary dla małych firm będą wysokie, a zacznie się od Gdańska?

  Przedsiębiorca może zostać ukarany kwotą 3 240 zł za każdy metr kwadratowy reklamy. Dla mikrofirm będzie to dramat, który zacznie się od Gdańska po wprowadzeniu uchwały krajobrazowej. - Przedsiębiorcy będą karani za szyldy i reklamy nie spełniające wymogów uchwały, ale nie wiadomo jaka reklama może zostać za taką uznana – mówi w rozmowie z MarketNews24 Krzysztof Ogorzałek, członek zarządu Inicjatywa Firm Rodzinnych. Do 2 kwietnia 2020 r., wszyscy przedsiębiorcy posiadający szyldy, tablice i inne urządzenia reklamowe na obszarze Gminy Miasta Gdańska będą musieli dostosować się do restrykcyjnych wymagań uchwały nr XLVIII/1465/18 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, na terenie Miasta Gdańska. Trudno byłoby kwestionować dobre intencje radnych z Gdańska, bo chaos w przestrzeni miejskiej wywołany reklamami dotyczy wszystkich polskich miast. Jednak problemem stał się brak szczegółowych rozstrzygnięć. Obawy małych firm nie dotyczą tylko Gdańska, bo podobne regulacje prawne chcą wprowadzić też inne miasta, czyli różne niejasności prawne mogą zostać powielone, a największe firmy będą mogły podyktować swoje warunki małym przedsiębiorcom. – Każdy przedsiębiorca w danym budynku będzie musiał się dogadać z pozostałymi co do wysokości czy grubości banerów i można sobie wyobrazić w jakiej sytuacji znajdą się wówczas małe firmy, gdy przyjdzie im negocjować z koncernem – obawia się K.Ogorzałek.
 • Przedsiębiorco, nie karm hejtera!

  atystyki są bezwzględne: firmy atrakcyjne dla klienta, będące blisko niego w sieci, są postrzegane lepiej niż te, które wysyłają tylko jednostronne komunikaty i nie odpowiadają klientom. Większość korporacji zdaje sobie z tego sprawę, ale małe i średnie firmy wciąż zwykle nie rozumieją mediów społecznościowych.
 • Grecja. Przedsiębiorcy wpadli w panikę

  Po przegranym referendum w sprawie unijnej pomocy wielu greckich przedsiębiorców zaczęło się obawiać o swoją przyszłość.